Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavně ne mainstream, přeje Radiu R moderátorka Magdaléna Fajtová

23. 10. 2014 17:40:43
Jediné studentské rádio v Česku, působící na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, slaví letos šesté narozeniny. Jmenuje se Radio R a denně si ho naladí až pět set posluchačů.

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity už šest let funguje studentské rádio Radio R. Dva roky má na této stanici pořad i dvacetiletá Magdaléna Fajtová. Konkurz pro ni měl být jen zpestřením večera, teď už vidí v rozhlasu svou budoucnost.

Magdaléna Fajtová moderuje Odposlech ve studiu Radia R. Fotot: Zuzana Richtrová

Kdy jste poprvé slyšela o Radiu R?
Bylo to na první přednášce Úvodu do žurnalistiky. Rádio přišli prezentovat dva jeho členové a pozvali nás na konkurz.

Proč jste se rozhodla na konkurz jít?
Lákala mě možnost pracovat v rádiu a zrovna jsem ten večer měla volno, tak jsem si řekla, proč to nezkusit?

Co se na konkurzu dělo?
Pozvali si mě do nahrávacího studia, kde mě nejdříve vyzvali, abych o sobě něco řekla. Potom jsme zkoušeli rozhovor a četbu textu na mikrofon, aby zjistili, jak na tom jsem s hlasovým projevem.

Měla jste už nějakou dřívější zkušenost s moderováním?
Moderovala jsem ples gymnázia, kde jsem studovala, a také koncert mladých houslistů Základní umělecké školy v Opavě. Předchozí rozhlasovou zkušenost jsem však neměla.

Směřovala jste k rozhlasu, už když jste se hlásila ke studiu žurnalistiky?
Vůbec ne! Naopak jsem se chtěla orientovat na tisk, ale díky zkušenostem z Radia R už teď směřuji především k rozhlasové tvorbě.

Co vás na moderování nejvíc překvapilo?
Překvapila jsem sebe samu, protože jsem nečekala, že moderování bude tak zábavné a půjde mi tak snadno.

Máte přeci jen někdy trému?
Z počátku jsem trochu trému měla, ale v rádiu je to jiné než při moderování velké akce. Posluchači nejsou vidět. Teď už proto nervózní nejsem vůbec.

Stal se vám někdy při moderování nějaký trapas?
Jednou jsme s kolegyní Kateřinou Veselou četly zprávy o dronu na snímkování krajiny, který spadl na městský hřbitov. Ta situace nám přišla tak komická, že jsme se od srdce zasmály, a zprávy tím pádem už bohužel nedokončily.

Jaký byl váš nejzajímavější host ve studiu?
Zmínila bych brněnskou kapelu Ňuňu a pražský projekt Posthudba. Minulý týden jsme v pořadu měli Dana Bártu. Ale s těmi jsem bohužel rozhovor nedělala já, musel mě zastoupit kolega Jakub Pacner.

Jak funguje taková redakce Odposlechu?
Vysíláme každý den od desíti do čtyř, vždy po třech dvouhodinových blocích. Redakce má dva vedoucí, Miroslava Jurčíka a Jakuba Pacnera, kteří vedou tým přibližně pětadvaceti lidí. Program si vybíráme každý sám, ale jednou za čas je tematický týden, kdy se všechny pořadí věnují jedné problematice. Programové struktury pořadů se potom řeší na poradách vědoucích všech redakcí.

Kdo z vaší dvojice připravuje témata na vysílání?
Většinou se domluvíme na hlavním tématu, o kterém se bavíme první hodinu, a zbytek času věnujeme pravidelným rubrikám, například Práskni na sebe, Odposlechnuto v šalině nebo Improvizační rubrice, která zahrnuje další minipořady jako Meditační pětiminutovka nebo gurmánské okénko Kuře na zelí.

Jaké jsou ohlasy od posluchačů?
Ohlasy jsou většinou pozitivní, posluchači píší buď na facebookovou stránku rádia, nebo dostáváme zpětnou vazbu při osobním kontaktu.

A nějaké negativní ohlasy?
Negativní ohlasy jsem měla doposud jednou. Vysílala jsem sama, kolegyně Kateřina byla nemocná. Já se pokoušela ji nahradit sebou, takže jsem tento díl Odposlechu nazvala Schizofrenní odposlech s Majdou a Kačkou. Fanoušci mi ale psali na facebooku a ptali se, co to mám ve vysílání za hrozného hosta.

Máte ohlasy i od posluchačů mimo Masarykovu univerzitu?
Máme, zejména díky tomu, že část posluchačů tvoří přátelé či rodina. Tyto ohlasy jsou ale téměř vždy pozitivní.

Co se za dva roky vašeho působení v rádiu změnilo?
Především jsem dostala další funkci. Dělám teď s kolegyní Petrou Bielákovou reklamu Radiu R. Náplní naší práce je zajistit, aby rádio bylo vidět a slyšet. Staráme se o propagaci pořadů, organizací, se kterými spolupracujeme, a také o informovanost všech členů rádia.

Co byste popřála rádiu k narozeninám, které letos slaví?
Přeji mu, ať stále baví posluchače, plní se novými členy a ať nespadne do mainstreamu a zůstává dále alternativním studentským médiem.

Zuzana Richtrová

Medailon:
Magdaléna Fajtová se narodila 6. března 1994 v Opavě. Po studiu na Mendelově gymnáziu v Opavě začala studovat obory Mediální studia a žurnalistika a Sociální antropologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Kromě moderování na Radiu R je i externí členkou studentské televize Masarykovy univerzity Muni Tv. Často moderuje i společenské akce, nyní ji čeká Reprezentační ples Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Ples studentů Masarykovy univerzity.

Více si můžete přečíst na www.munimedia.cz

Autor: Stisk | čtvrtek 23.10.2014 17:40 | karma článku: 10.04 | přečteno: 329x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 203 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 446 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 331 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 403 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.