Na Masarykově univerzitě je možné obchodovat s časem

29. 03. 2015 21:05:53
Hodina za hodinu, služba za službu – to je princip časových bank. Ačkoliv jsou jich po celém světě stovky, v České republice se časové bankovnictví zatím příliš neujalo. Díky projektu Timebank MUNI mají příležitost vstoupit do neobvyklého světa obchodování studenti Masarykovy univerzity. Umožňuje jim využít svůj talent, znalosti a dovednosti ve prospěch ostatních a zároveň získat to, co sami potřebují.

Brno – Organizátoři projektu Timebank MUNI ve středu představili webový systém, jehož prostřednictvím mohou studenti Masarykovy univerzity obchodovat mezi sebou bez nutnosti použití peněz. Po zaregistrování získají uživatelé přístup k databázi poptávek a nabídek služeb, za které se platí hodinami z osobního bankovního konta. Na účet přibude tolik hodin, kolik jich daný člověk stráví poskytováním služeb někomu jinému. „Časové bankovnictví funguje díky vyváženému dávání a přijímání,“ uvedla studentka Miroslava Brázdová zapojená do organizace projektu.

Studentka Lada Matyášová například nabízí kontrolu citací v akademických pracích. Její nabídky využije člen Timebanky, který si s citováním neví moc rady. Studentka nad opravováním stráví hodinu a vydělá si ji tak na svoje bankovní konto. Následně může odpracovaných šedesát minut utratit za libovolnou nabízenou službu od jakéhokoliv člena časové banky. Kupříkladu u Vítězslava Rathouze, který nabízí lekce základů hry na kytaru. „V běžném životě se setkáváme s tím, že různá práce má rozdílnou peněžní hodnotu. Za vrtání zubů dostane zubař víc než uklízečka za umývání oken. Snaha každého člověka má stejnou cenu, to je vize časového bankovnictví,“ vysvětlila Brázdová. Nezáleží na druhu ani na náročnosti činnosti. Měřítkem je pouze vynaložený čas. V časové bance lze rovněž nabídnout služby s těžko vyčíslitelnou peněžní hodnotou.

Projekt je zaměřený hlavně na studenty. Bankovní konto si ale může založit každý, kdo má e-mailovou adresu s doménou Masarykovy univerzity. Do systému potom může vkládat své poptávky a nabídky. V provizorním sdíleném dokumentu nabízeli studenti ještě před spuštěním webu například německou konverzaci, výuku tenisu, základy focení nebo pomoc s tabulkami v Excelu. Časová měna bourá bariéry finanční nedostupnosti.

Projekt umožňuje uplatnit své dovednosti a záliby. „Nezajímám se moc o to, jak budu vydělané hodiny využívat. Jsem ráda, že můžu dělat, co mě baví,“ řekla Karolína Krbcová, která má už teď na kontě první výdělky za úpravu a zdobení nehtů. Někteří ocení možnost vyjít ze své sociální bubliny a navázat nové kontakty. „Časová banka spojuje lidi, kteří by se za jiných okolností neseznámili,“ uvedla organizátorka Lada Matyášová.

Za časovou bankou na Masarykově univerzitě stojí čtyřčlenný tým magisterských studentů informačních studií a knihovnictví. Od října minulého roku na projektu pracovali pod vedení mentorky v předmětu Aplikační seminář. Po měsících příprav a plánování založili facebookovou skupinu a ve spolupráci s americkou neziskovou organizací hOurworld spustili webový bankovní systém Timebank MUNI.

Organizační tým hledal při plánování inspiraci u ostatních časových bank. „V Česku jsme se toho moc nedozvěděli. Nevíme o žádné větší časové bance, která by tady v současnosti fungovala,“ sdělila Brázdová. Zkušenosti a cenné rady sbírali proto v zahraničí. Ve Spojeném království existuje časových bank víc než tři sta a je do nich zapojených kolem pětatřiceti tisíc lidí. Stovek bank s časovou měnou využívají také Američané. Své místo má tento typ bankovnictví i na Novém Zélandu, v Japonsku nebo Argentině.

Obchodování se týká většinou nějaké konkrétní komunity. „Může jí být například čtvrť, město, vesnice nebo univerzita,“ ujasňovala Brázdová. Webový systém nabízí i mezibankovní výměnu. „V České republice bohužel zatím není žádná časová banka, se kterou by se dalo takhle spolupracovat. Je ovšem možné si najít vhodnou službu v zahraniční bance spolupracující s organizací hOurworld a uskutečnit dálkovou výměnu,“ líčil jeden z organizátorů Vítězslav Rathouz.

Koncept časového bankovnictví existuje už od devatenáctého století a má i své odpůrce. Kritici kupříkladu namítají, že časové banky přispívají k větší komercionalizaci. „Projekt má umožnit výměny, které by se jinak neuskutečnily. Jeho cílem není vytvářet z činností, které se už dějí dobrovolně, určitou formu výměny,“ oponoval britský ekonom žijící v Česku Tanweer Ali, který se zasazuje o vznik projektu časového bankovnictví v Praze. Podle něj časové banky přispívají k budování vztahů a začleňování vyloučených lidí do komunity.

Hana Strnadová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 29.3.2015 21:05 | karma článku: 22.96 | přečteno: 1895x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 157 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 149 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 555 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 299 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...