Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi skřítkem Šmudlafousem a dítětem je silná důvěra, říká Monika Makarová

15. 04. 2015 20:27:56
Prostřednictvím nového projektu Pohádkové putování chce Monika Makarová ukázat dětem, jak trávila v jejich věku dny ona. Pomocníkem je jí skřítek Šmudlafous, který si s dětmi vytváří důvěrné pouto, pomáhá jim s problémy a raduje se z jejich úspěchů.

Brno – Dnešní doba není pro holčičky a chlapce ideální. Kvůli moderní elektronice, počítačům, tabletům a jiným vychytávkám netráví tolik času s kamarády v přírodě. Podle studentky Moniky Makarové je načase začít dělat něco s tím, že dětská hřiště zejí prázdnotou. Uskutečnila proto projekt s názvem Pohádkové putování, ve kterém pohádkový skřítek rozdává dětem úkoly a motivuje je dovádět na čerstvém vzduchu.

Co vás přimělo k realizaci projektu Pohádkové putování?

Bylo mi líto, že mí synovci a neteře tráví volný čas vysedáváním u televizních obrazovek. Později televizi vystřídaly počítače, tablety a chytré telefony. Děti raději hrají hru Pou (v překladu lidský exkrement pozn. red.) nebo uhýbají vlakům na trati a zapomínají trávit čas venku na čerstvém vzduchu. Uvažovala jsem, jak bych mohla tuto rychlou dobu zpomalit a dát jim kus toho dětství, které jsem prožila já.

Jaké bylo vaše dětství?

V jejich věku jsem dny trávila jinak. S nejlepší kamarádkou jsme lítaly venku v děravých kalhotách a s rozbitými koleny. V deštivých dnech jsme sice taky seděly doma, ale ne před televizí. Namísto toho jsme pořádaly koncerty plyšovému publiku, psaly vlastní pohádky, skládaly písničky. Zakopaly jsme poklad a až nám bude padesát, půjdeme ho spolu najít. Budovaly jsme si přátelství tak silné, že jsme si dodnes oporou. Žily jsme sociální život v pravém slova smyslu, nikoliv na sociálních sítích. Je mi úzko z toho, že dnešní děti takové zážitky nebudou mít.

Myslíte si, že za to může moderní doba?

Jednadvacáté století je úžasná doba s nekonečnými možnostmi. Každá mince má však dvě strany. Tou druhou jsou zhoršující se vztahy mezi lidmi a ubývání lásky. Nemáme čas na ostatní, jsme zahlceni sami sebou. Komunikujeme pouze skrze modrou lištu na facebooku.

Zaregistrovala jste osobně, že rodiče mají méně času na své děti?

Loni v létě jsem v kavárně pozorovala rodinku. Otec pracoval na notebooku, matka telefonovala. Jejich starší dcera psala SMS a ta nejmladší hrála už zmiňovanou hru Pou. Místo příjemně stráveného odpoledne jsou k sobě navzájem lhostejní. Rodiče nemají kvůli práci tolik času anebo jsou unavení. Nejjednodušší je pro ně půjčit dítěti telefon, aby si zahrálo hru a dopřálo jim chvíli klidu. Kvůli tomu se později zrodil skřítek Šmudlafous, jakožto pohádkový hrdina, který dětem do života přináší tajemství, zážitky, dobrodružství a lásku.

Kdo vymyslel název postavy skřítka Šmudlafouse?

Když jsem byla malá, maminka mi vyprávěla pohádky a jelikož jsem všechny klasické znala nazpaměť, vymýšlela si vlastní. Později jsem si začala psát pohádky sama. Jednou z mých imaginárních postaviček byl Šmudlafous. Po několika letech jsem vytvářela pro své synovce a neteře Pohádkové putování. Na skřítka jsem si vzpomněla, protože to byl hrdina mého dětství.

Jak se skřítek dostane k dětem?

Pošle jim dopis zdobený královskou pečetí a seznámí je s tím, že žije v pohádkové říši a každý rok si vybírá dětské pomocníky, kteří mu pomáhají udržovat tuto říši v chodu. Děti se od skřítka dozví, že budou dostávat úkoly a po jejich splnění odměnu. V závěru dopisu se jich Šmudlafous zeptá, zda by mu chtěly pomáhat. Pokud se chtějí stát součástí pohádkové říše, obratem jim pošlu první úkolový dopis.

S jak starými dětmi si dopisujete?

Zapojují se holčičky a chlapci od dvou a půl do třinácti let. U malých dětí je nutná asistence maminek. Hranice pro to, kdy si děti už nechtějí hrát, je různá. Někomu puberta začíná ve dvanácti, někomu v deseti letech. Už mě ale oslovil i dvaatřicetiletý muž a požádal mě o zaslání kreativního úkolu, jelikož rád tvoří. (smích)

Jaké úkoly vymýšlíte?

Úkoly přizpůsobuju zálibám dítěte. Každé baví něco jiného, má jiné zájmy a problémy, je jinak staré. Dopisy obsahují vždy tři úkoly, jeden těžší a dva lehčí. Snažím se dopisy dělit tematicky. Mohou být výchovné, zaměřené na sport nebo kreativitu dítěte. Děti mají za úkol například dodržovat pravidelnou ranní rozcvičku, dělat dobré skutky, vytvářet herbáře nebo psát vlastní příběhy. Mým cílem je, aby se něco nového naučily.

Co se mohou s pomocí Šmudlafouse naučit?

Nedávno mi psala maminka jednoho z dětí, že se její pětiletá dcerka přestala počurávat. Ráno k ní nadšeně přiběhla do postele a řekla, že se v noci nebojí, protože ji skřítek Šmudlafousek chrání pohádkovým kouzlem. Takové příběhy jsou k nezaplacení. Úkoly nejsou jen o hraní, ale i o psychické podpoře každého malého prince a princezny. Mezi skřítkem a dítětem je totiž silná důvěra.

V jaké části republiky mají rodiče největší zájem zapojit své ratolesti do vašeho projektu?

Píši dětem z celé České republiky. Několik jich plní úkoly i na Slovensku, v Itálii a ve Španělsku. Kolektivně se zapojují školky a družiny.

Stačí vám peníze, které vyberete za registrace, na chod Pohádkového putování?

Poštovné je pořád dražší a odměny také nejsou levná záležitost. Když to nevyjde, doplácím z vlastní kapsy. Proto si hledám další brigády. Chvíli potrvá, než se projekt dostane do podvědomí. Poté bych si mohla například vyjednat nějaké množstevní slevy. Žádala jsem i o grant nebo sponzoring. Rýsuje se mi zajímavá nabídka, ale ještě nevím, jestli na její podmínky přistoupím. Každopádně by to můj projekt posunulo o pár let dopředu.

Jaké máte s projektem plány do budoucna?

Hodlám uskutečnit živá setkání se Šmudlafousem a pořádat akce na Mezinárodní den dětí. Doufám také, že se mi podaří ve spolupráci s dětmi vydat knížku. Ráda bych se podílela i na stavbě výukových a zábavných hřišť. Mým snem je i zajištění vlastní dopravy dopisů, protože s dosavadní doručovací službou nejsem příliš spokojena.

Takže se práci chcete věnovat na plný úvazek?

Bylo by skvělé, kdybych se této činnosti mohla věnovat více. Práce mě naplňuje, mění můj pohled na svět a rozvíjí mé schopnosti. Kdyby mě projekt finančně zabezpečil, považovala bych se za dítě štěstěny. Dobrá zpráva je, že svou budoucnost držím pevně v rukách. Jen já můžu svůj příběh vepsat inkoustem na prázdnou stránku knihy s názvem život.

______________________________________________________________________________________

Monika Makarová pochází z Třince v Moravskoslezském kraji. Absolvovala Soukromou střední školu podnikatelskou ve Frýdku-Místku a nyní studuje Slezskou univerzitu v Opavě. Má ráda tvůrčí psaní, děti a překonávání sebe sama. Podle jejich slov není zrovna párty typ a raději tráví volný čas s kamarádkami v oblíbené kavárně.

Pavla Bazgierová

Autor: Stisk | středa 15.4.2015 20:27 | karma článku: 10.16 | přečteno: 380x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 203 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Bankrot slušnosti a poctivosti na české politické scéně

Naše země se může pochlubit výbornými herci, zpěváky, skladateli, lékaři, vědci, sportovci, spisovateli, režiséry i dalšími, kteří dělají svou profesi poctivě. Ale naši politici?

23.9.2017 v 6:47 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 76 | Diskuse

Jan Pražák

Horňáci a dolňáci

Kdo by neznal ono klasické dělení nás chlapů podle toho, zda jsme víc okouzleni ženskými ňadry nebo klínem.

22.9.2017 v 21:32 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 502 | Diskuse

Klára Tůmová

To bude veselo!

Ne každé vylepšení je opravdu k lepšímu, ne všechno nové přinese ulehčení a pohodlí. Zvlášť když se vyskytne moucha a všechno jde ne úplně dobrým směrem. Jó, tady bude brzy veselo. Ovšem nebudu to já, kdo se pobaví.

22.9.2017 v 21:04 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 209 | Diskuse

Libuse Palkova

Sex je nás-dělá dobře mně i tobě

Povzbuzena úspěchem předchozí soutěže, týkající se názvu jaderné elektrárny, rozhodla jsem se vyhlásit další. O čem bude, snad dostatečně napovídá nadpis, který jsem si vypůjčila z jedné známé písničky.

22.9.2017 v 19:55 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: jak být kruci sexy v plenkových kalhotkách?

"A příště vám dám pijavky na kostrč." Tak. A mám to mít. Aby se nastartovala činnost lymfy a vylepšilo se fungování mého těla co se týče vnitřních ženských orgánů, musím něco vydržet.

22.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 10.71 | Přečteno: 255 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.