Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průměrný student současnosti má dvě školy a dost času na seriály

10. 03. 2017 19:01:51
Jak je možné, že celá řada studentů je schopna pracovat a zároveň studovat dvě vysoké školy současně? Mezitím ještě tito občasní návštěvníci přednáškových místností mají bohatý sociální život a viděli poslední díly House of Cards.

Výstupem ze souběžného studia dvou vysokých škol je nejen pár zarámovaných diplomů na zdi, plácání po zádech a všeobecné uznání společnosti, ale i nulová schopnost využít získané znalosti v praktickém životě. Čím to je? Viním systém, jehož jsem součástí. Viním systém, který zneužívám. Studuji dvě vysoké školy.

Honba za tituly. I tak by se dal popsat trend poslední dekády vysokého školství. Současný student nemá potřebu porozumět problematice a z vlastní zkušenosti vím, že se to po něm většinou ani nevyžaduje. Místo toho den před zkouškou otevírá výpisky z literatury a spěchá studiem, aby si mohl co nejdříve psát před jménem ono řadové Bc. a v lepším případě honosnější Mgr. Ideální je samozřejmě obojí zkombinovat a jeden titul vložit i za jméno.

Vše začalo velmi nenápadně. „Běž zkusit dvě školy,“ nabádali známí. „Vybereš si tu zajímavější a druhou necháš plavat,“ radili. Nyní jsem ve čtvrtém semestru a moment, kdy bych si řekl, že studium je natolik vyčerpávající, abych zvolil jednu ze dvou možností, se nedostavil. Přesto stále zbývá nemálo času na přátele, zábavu a práci. Nejdřív jsem si myslel, že patřím v tomto ohledu mezi výjimečné. Ale jak semestry plynou, zjišťuji, že je nás mnoho. Mnoho těch, kteří se nemohli rozhodnout a zjistili, že vlastně volit nemusí. Mnoho těch, kteří objevili díru na vzdělávacím trhu a využili jí.

Mne tedy napadá. Není úkolem systému vysoké školy, aby dostal ze studenta maximum a naučil ho v poměrně šibeniční lhůtě tří nebo pěti let vše, co k oboru patří? Je pak lepší zaměstnanec magistr et magistr, který proplul studiem díky kvalitně zpracovaným zkušebním okruhům od starších spolužáků, nebo bakalář, co výpisky obcházel obloukem, povinnou literaturu četl a vstřebal látku natolik, že byl schopen smysluplné diskuze?

Dá se pochopit, že univerzita se snaží dát prostor seberealizaci studentů i mimo vysokou školu, a samozřejmě není v ničím zájmu je držet v budově školy od pondělí do pátku, a navíc o víkendech v knihovně. Ale navolit si v informačním systému předměty s celkovou hodnotou kolem pětašedesáti kreditů a v úterý vpodvečer vesele odhodit brašnu do kouta, protože můj studijní týden skončil, to mi připadá jako druhý extrém. A to v kontextu českých škol patří ta brněnská, pojmenovaná po prvním československém prezidentu, k těm časově náročnějším.

Máme ale i přednosti, my, kteří přebíháme mezi fakultami v rekordních časech. Jsme schopni se velmi rychle přizpůsobit novému prostředí a působit dojmem, že tématům výuky rozumíme a v lavicích, které na omezenou dobu znamenají svět, nejsme náhodou. Jsme ti, kteří jsou s to zvládnout stres dvojnásobku zkoušek v pověstných obdobích po Vánocích a před letními prázdninami. Jsme ti, co si to umí zařídit.

A já nevím, jestli závidím budoucímu zaměstnavateli, který nám skočí na vějičku dvou titulů. Možná z nás právě ty vlastnosti a přesvědčení, které nám umožňují zvládat dvě školy a mít i vlastní život, udělají zaměstnance měsíce. A možná budeme Mgr. et Mgr. nezaměstnaní. Jedno však vím určitě. Umíme se pohybovat v systému a není radno nás brát na lehkou váhu. Protože to budeme právě my, kdo bude vám, studentům s jednou školou a skvělými znalostmi využitelnými v praxi, konkurovat u pohovorů. Mrzí mne, že díky současnému systému společenských hodnot budeme mít v očích ředitelů firem jeden titul náskok. Aby tu pak nebylo přetitulováno.

ADAM KOŠIR

Autor: Stisk | pátek 10.3.2017 19:01 | karma článku: 38.43 | přečteno: 4167x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 204 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo má potřebu stále otevírat křivdy z 2. světové války a z období po ní?

Sedmdesát dva let po válce, tedy v době, kdy nejmladšímu možnému, žijícímu, tehdy dospělému účastníkovi války musí být kolem devadesáti let, probíhal soudní spor mezi českou odnoží sudetoněmeckého landsmanšaftu a naším Senátem.

25.9.2017 v 11:02 | Karma článku: 5.99 | Přečteno: 113 | Diskuse

Pavla Temrová

Wifi, která projde zdí - máme se bát elektrosmogu?

V uplynulých dnech jsem zaregistrovala reklamu nejmenovaného telefonního operátora, který láká na mega silnou wifinu. Když se odprostím od toho, že wifi je super a umožňuje mi rychlý přístup k informacím, přichází velký otazník.

25.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 345 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Umíš se postavit za svůj salám?

Sleduji pána přede mnou, jak si objednává. Klidné čekání ve frontě přeruší obří kýchnutí paní prodavačky. A co čert nechtěl - přímo mezi nakrájený paprikáš nakupujícího pána. Zpozorněl jsem a ...

25.9.2017 v 7:05 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 403 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1129

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.