Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoká škola je občas trochu Mordor, říkají autoři facebookových memů

3. 04. 2017 16:50:30
Už přes rok baví uživatele Facebooku svými vtípky. Za tu dobu si získala přes třicet tisíc fanoušků. Řeč je o stránce LOTR University memes, která minulý měsíc oslavila první narozeniny.

Olomouc - Prekérní situace ze studentského života, které jsou známé pravděpodobně většině vysokoškoláků, přibližují prostřednictvím postav z populární trilogie Pán prstenů. Umně dovedou propojit filmové hlášky a narážky na obsah Tolkienovy knižní předlohy s úskalími, s jimiž se univerzitní studenti pravidelně potýkají. Autory facebookové stránky s vtipnými obrázky, kterým se říká memy, olomoučtí fanoušci možná každý den potkávají, aniž by o tom věděli. Odhalit svou identitu se prozatím nechystají, a tak i v rozhovoru vystupují pod svými přezdívkami Elbereth a Idril.


Kolik stálých členů má vaše společenstvo?
Elbereth:
Tvoříme ho celkem čtyři, ale nejaktivnější jsme asi já a Idril. Elendilova tchýně se taky vždycky dost angažovala. Jen Král Gondoru je spíš náš expert přes teorii sociálních sítí.

Čemu se věnujete "v civilu"?
Elbereth:
Všichni už máme bakalářské titulešky (narážka na obsah memů, pozn. red.) z žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Dva z nás jsou čistokrevní, dva dvouoboroví s anglistikou. Já a Elendilova tchýně pokračujeme v navazujícím magisterském studiu mediálních studií. Elendilova tchýně je mimochodem kluk, jen si vybral takovou vtipnou přezdívku. Bez něj bychom tam byli všichni ztracení, protože jako jeden z mála z nás přečetl McQuaila.

Idril: Já pokračuju na jednooborové anglistice. Král Gondoru udělal státnice v zimě a čeká na září, až zase nastoupí do školy. Taky na anglistiku.

Od založení LOTR University memes uplynul více než rok. Jak stránka vznikla?
Elbereth: To vím úplně přesně. Bylo 9. března a já jsem seděla u nás ve fakultní knihovně a lámala si hlavu s bakalářkou. Nenapadalo mě co psát, a tak jsem místo toho vymyslela LOTRUM. Začala jsem do společného skupinového chatu posílat obrázky a gify. Ostatním připadaly vtipné a poradili mi, ať založím stránku. Od té doby jsou v tom všichni tři se mnou.

Proč zrovna svět Pána prstenů? Například Bradavice a Harry Potter mají k univerzitnímu prostředí o něco blíže.
Elbereth: To je sice pravda, ale když mi bylo asi osm roků, tak mi můj fotřík četl každý večer Pána prstenů jako pohádku na dobrou noc. Já jsem si ten svět zamilovala a zbožňuju jej dodneška.

Idril: Pán prstenů je nepopiratelně největší klasika fantasy žánru. Líbí se mi, jak Tolkien svůj svět promyslel do posledního detailu. Ještě raději mám Silmarillion, vyžívám se v podrobnostech.


Kdo z vás memy vymýšlí?
Elbereth: Poslední dobou hlavně já. Ale říkala jsem si, že si dopřeju menší tvůrčí pauzičku, dokud mě zase memy nezačnou napadat tak nějak samy od sebe, aniž bych je musela složitě dolovat z hlavy. Občas něco vymyslí můj fotřík, který má přezdívku Růža z Kraje. Už jsme mu publikovali asi tři obrázky. Taky fanoušci posílají do zpráv své náměty.

Jak je tvoříte?
Idril: Občas používám Zoner, ale Elbereth pracuje zásadně v Malování.

Který výtvor považujete za svůj nejpovedenější?
Idril: Určitě obrázek s Boromirem. Ten je nedůležitější proto nás všechny, protože způsobil, že se nám najednou začali hrnout fanoušci po stovkách až tisících denně. Seděli jsem u Facebooku a nevěřícně koukali, jak se naše komorní srandička pro pár kamarádů a známých mění na stránku, která počítá fanoušky na desetitisíce.

Kdo z vás je největší odborník na Středozem?
Elbereth: To budu nejspíš já, ale Idril mi solidně šlape na paty. V bakalářce porovnávala fantasy světa J. R. R. Tolkiena a G. R. R. Martina.

Idril: Bakalářka nakonec úplně nedopadla podle mých představ. S vedoucím jsme si vzájemně nesedli a taky se navzájem úspěšně ignorovali. Téma, o kterém jsem psala, se mu nelíbilo. Oba jsme měli naprosto opačné vize. Kdybych ji mohla napsat kompletně po svém, vypadala by jinak. Takže se s ním nijak zvlášť nechlubím. Ale titul práce zní cool, za tím si stojím.

V čem vidíte největší podobnost mezi tolkienovským a univerzitním světem?
Idril:
Podle mě je nejpodobnější to, co je takovým nějakým shrnujícím tématem naší stránky - cesta za něčím, co se zdá být čím dál tím nedosažitelnější, ale musíme bojovat dál a cestu dokončit. Pokud možno úspěšně.

Elbereth: Někteří studenti jsou odvážní hobiti a někteří zase hloupí skřeti. Občas potkáme i vyučující, jejichž moudrost se rovná moudrosti valinorských elfů. A pak také v obou světech existuje Mordor. Jen v tom našem ho nazýváme zkouškové období.

Medailon
Po získání bakalářského titulu z žurnalistiky se Elbereth věnuje magisterským mediálním studiím. Nápad v jednom obrázku vtipně zkombinovat výjevy ze studentského života a z filmů podle Tolkienovy knižní fantasy trilogie dostala při psaní diplomové práce. Přezdívku si zvolila podle fiktivní božské bytosti z knihy Silmarillion. V sindarštině, fiktivním jazyce elfů, znamená Hvězdná královna.

Idril se po absolvování bakalářské žurnalistiky a anglistiky rozhodla dále věnovat pouze druhému ze zmíněných. Ve své diplomové práci porovnávala Tolkienův knižní fantazijní svět s tím G. R. R. Martina, autora ságy Písně ledu a ohně. Přezdívku si rovněž zvolila podle postavy ze Silmarillionu.

Dominika Vrbecká

Autor: Stisk | pondělí 3.4.2017 16:50 | karma článku: 12.43 | přečteno: 293x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 204 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Hledejte nejprve Boží království

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

25.9.2017 v 7:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 |

Richard Mandelík

Dvořákova Praha díl prvý

Festival výtečně otvírá každoroční podzimní koncertní sezónu a je mi zdrojem radosti z krásné hudby, umně sestavených programů a mnohých domácích i zahraničních vynikajících osobností a souborů.

25.9.2017 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Karel Sýkora

Marcus Tullius Cicero – O zákonech

Ciceronovo stěžejní dílo, navazující na spis O věcech veřejných a pojednávající o zákonech z filosofického, společenského a politického hlediska. Český překlad v zrcadlovém vydání připravil a poznámkami opatřil J. Janoušek.

24.9.2017 v 16:50 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 111 |

Zdeněk Sotolář

Války mezi učitelskými spolky aneb Klony útočí

Diskuse o pedagogické komoře nabrala na síle po anketě na webu Česká škola. Příslovečné rukavice se chopila Iniciativa pedagogická komora. Ta o sobě dala vědět především peticí proti tzv. kariérnímu řádu.

24.9.2017 v 15:50 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 682 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Pacient nejde k lékaři proto, aby se léčil, ale proto, aby byl zdráv!

Je to stejné, jako když si jde někdo koupit vrtačku. Nepotřebuje vrtat, potřebuje díru. Slýchám námitky, že výsledky mé práce způsobuje placebo a ne léčení. No hurá! Jsme u podstaty věci.

24.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 677 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1129

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.