Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor: Není ani jeden autista, který by byl stejný

4. 04. 2017 19:00:00
Na druhý duben připadá Světový den porozumění autismu. „Nemoc většinou odborníci odhalí v dětském věku. Stává se však, že nám volají lidé kolem čtyřiceti a mají čerstvou diagnózu," říká ředitel organizace Paspoint Tomáš Dostál.

Můžete ve stručnosti vysvětlit, jaké onemocnění autismus je?

Autismus je neurovývojová porucha, která se projevuje ve třech deficitních oblastech. Tito lidí mají problémy se sociální interakcí, komunikací, představivostí nebo trávením volného času. Dodnes nevznikla žádná vědecky ověřená studie, která by dokázala, že můžeme autismus vyléčit. Existují pouze velice účinné metody jak s těmito lidmi pracovat, aby se mohli co nejlépe začlenit do společnosti.

Jak můžete těmto lidem pomoci, když se nemoc nedá vyléčit?

Důležitá je včasná diagnóza. Problémem ale je dlouhá čekací doba na vyšetření. Proto nabízíme například takzvanou ranou péči, která je určena pro rodiče s dětmi do sedmi let. Radíme rodičům jak s dětmi komunikovat, učit se nebo si s nimi hrát hrát. Důležité je taky naučit rodiče získat od dětí zpětnou vazbu. Psycholog pak pomáhá rodině se s novou situací vyrovnat. Raná péče je základ. Na to navazují další služby. Například nácvik komunikace nebo osobní asistence. Pomáhají také různé kroužky.

V jakém věku se začne nemoc projevovat?

Dříve se říkalo, že autismus je možné diagnostikovat od tří let. Nyní je tlak na odborníky, aby vyšetřili děti co nejdříve. Ale je to těžké, někdy se autismus v tak nízkém věku nedá odhalit. Často se na nemoc přijde, až když dítě nastupuje do mateřské nebo základní školy. Do té doby si rodiče i lékař mohou myslet, že má jen opožděný vývoj.

Jaké jsou příčiny?

Příčiny nejsou zcela známé. Existují však vědecky ověřené studie, které říkají, že hlavní roli hraje genetika.

Existuje více druhů autismu?

Autismus má různou škálu rozdělení. Začíná se od ní postupně opouštět, protože mezi různými druhy je jen tenká hranice. Poruchy autistického spektra jsou například Aspergerův syndrom nebo dětský autismus.

Jaké jsou projevy nemoci?

Projevy jsou velmi individuální. Není ani jeden autista, který by byl stejný. Nemůžeme říct, že by všichni autisté například nemluvili. Naopak někteří komunikují daleko více než běžní lidé. Jiní mají zase stereotypní chování. Na první pohled nemusíme toto onemocnění na lidech poznat. U osob s Aspergerovým syndromem, kteří se vyznačují průměrnou až vyšší inteligencí, to někdy nejde poznat vůbec. Stává se, že nám volají lidé kolem čtyřiceti a mají čerstvou diagnózu. Přitom založili rodinu a normálně pracují. Celý život měli problémy například s chováním ve společnosti nebo si najít známé. Ale kvůli své inteligenci to zvládli.

Měli by se děti s autismem učit na normálních, nebo specializovaných školách?

Myslím si, že integrace těchto dětí je správná. Ale není vhodná pro všechny. Může to však obohatit spolužáky a hlavně samotné školáky s autismem. Samozřejmě na to musí být připravené školy i dítě.

Kolik takovýchto lidí žije v České republice?

Říká se, že lidí s autismem je v populaci jedno až dvě procenta. Víme ale jenom o zlomku.

Zvětšuje se podle vás povědomí lidí o tomto onemocnění?

Mám pocit, že ano. Hlavně ve velkých městech funguje lépe jednání s úřady nebo připravenost škol. V oblastech mimo tato města je ale zjevné, že osvěta není na tak dobré úrovni, jak jsem si myslel. Ale obecně se povědomí lidí o této nemoci zlepšuje.

V čem vidíte největší přínos Světového dne autismu?

Největší přínos je v osvětě. Poukázat, že takoví lidé tu s námi žijí. Dobré je i propojení různých organizací a aktivit na mezinárodní úrovni.

Chystáte k tomuto dni nějaké akce?

Pravidelně pořádáme Modrý průvod. Letos poprvé chystáme Galerijní tramvaj, kde si lidé prohlédnou vernisáž fotek z různých akcí. Tento rok plánujeme oslavy na úterý 4. dubna.

Autor: Stisk | úterý 4.4.2017 19:00 | karma článku: 11.90 | přečteno: 461x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 204 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Flaška

Stát jako mafie pod vedením ANO

Tak nám pomalu vyplouvá na povrch, že Finanční správa položila několik firem neoprávněně. Celé to musí zarazit až soudy, ale morální škody jsou už neodčinitelné.

25.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Iva Apanasenková

Tantrická oslava podzimní rovnodennosti

Většina si pod pojmem tantra představí sex. Při oslavě magické noci čekejte hry, rituály, svíčky, důvěru, masáže, zkoumání sebe i druhých. A také saxofon. Sami si určujete hranice, zda a kam druhé pustíte. Tuto noc se plní přání.

25.9.2017 v 11:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo má potřebu stále otevírat křivdy z 2. světové války a z období po ní?

Sedmdesát dva let po válce, tedy v době, kdy nejmladšímu možnému, žijícímu, tehdy dospělému účastníkovi války musí být kolem devadesáti let, probíhal soudní spor mezi českou odnoží sudetoněmeckého landsmanšaftu a naším Senátem.

25.9.2017 v 11:02 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 140 | Diskuse

Pavla Temrová

Wifi, která projde zdí - máme se bát elektrosmogu?

V uplynulých dnech jsem zaregistrovala reklamu nejmenovaného telefonního operátora, který láká na mega silnou wifinu. Když se odprostím od toho, že wifi je super a umožňuje mi rychlý přístup k informacím, přichází velký otazník.

25.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 352 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1129

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.