Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uklidit Česko se letos vydaly tisíce dobrovolníků, špatné počasí je neodradilo

8. 04. 2017 14:36:23
Rekordní počet dobrovolníků se osmého dubna zapojil do akce s názvem Ukliďme Svět, Ukliďme Česko 2017. Odpadky lidé sbírali na více než dvou tisících místech po celém Česku.

Brno – Do uklízení černých skládek i nepořádku okolo cest se dnes daly tisíce dobrovolníků po celém Česku, a to při akci Ukliďme Svět, Ukliďme Česko 2017. Cílem pořadatelů této dobrovolnické akce je nejen úklid přírody, ale také osvěta a prevence, aby znečištění ubývalo. Letos se do jarního sbírání odpadků zapojilo nejvíce dobrovolníků v historii, a to jak jednotlivců, tak obcí, škol, firem i organizací. „Tento rok očekáváme větší účast než v minulých ročnících, předpokládáme totiž překročení mety sto tisíc účastníků,“ uvedl jeden z koordinátorů Ukliďme Česko Radek Janoušek.

Konkrétní úklidové akce pořádají vždy dobrovolní organizátoři. Ti si sami zvolí místo úklidu, postarají se o jeho průběh, svoz sesbíraného odpadu a především dají o události vědět lidem ve svém okolí. V jeden předem určený den se dobrovolníci sejdou na různých místech po celé republice a zbaví přírodu veškerých odhozených odpadků i černých skládek. Letos úklid připadá na osmého dubna. „Datum úklidu je vždy otázkou kompromisu. Je důležité, aby už nebyla zima, případně ve vyšších polohách sníh, a naopak aby ještě nebyla ani příliš vzrostlá zeleň, která odpadky skryje,“ vysvětlil výběr dne Janoušek.

Odpadky se rozhodli sbírat také lidé v Brně, a to hned na osmdesáti různých místech. Podporu dobrovolníkům poskytne jak samotné město, tak společnost SAKO, která zdarma odveze vysbíraný nepořádek. „Akce Ukliďme Česko má už v Brně tradici a těší nás, že se na ní tímto způsobem můžeme podílet. Zapojeným městským částem jsme rozvezli několik tisíc pytlů a rukavic,“ řekl ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil.

Že na vzhledu okolí lidem záleží, dokazují i opakovaně přihlášení účastníci. „Do této akce se zapojujeme pravidelně, už je to náš třetí úklid. Naše sdružení se i tímto způsobem stará o lokalitu Masarykovy čtvrti, takže jde o spojení něčeho, co nám není cizí, a známosti akce Ukliďme Česko,“ komentoval předseda Občanského sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský.

Právě dobrovolníci z Občanského sdružení Masarykova čtvrť zorganizovali úklid okolo Kraví hory a v přilehlých ulicích. S odpadem se chtěli vypořádat také v bývalém vojenském areálu v ulici Lerchova, vstup dovnitř jim však nebyl povolen. „Žádné oficiální zdůvodnění pro zákaz vstupu není, prostor ale patří městské části Brno-střed. Na základě usnesení se rozhodlo, že nás tam nepustí. Někdo argumentuje tím, že by nebyla zajištěna bezpečnost, ale o důvodech můžeme jen spekulovat. O areál bychom mohli dál pečovat, například vyhrabat listí nebo udělat záhony. Uvnitř jsme pořádali dvě uklízecí akce, takže ten největší nepořádek už tam není,“ vysvětlil Závodský.

Na lov odpadků se lidé vydali i přes chladné počasí. Někteří se úklidů účastní pravidelně, jiní si jej letos vyzkoušeli poprvé. „Dnes jsem na této akci prvně, ale musím říct, že se mi moc líbí nejen úklid, ale i celá ta myšlenka. Nemám problém odpadky sbírat a navíc jsem dostala rukavice. Ani počasí mi vůbec nevadí. Důležité je, že neprší,“ sdělila účastnice úklidu Tereza Kačerovská.

Dobrovolníci podrobili jarní očistě také známé brněnské Denisovy sady, které jsou celoročně hojně navštěvované a v důsledku toho i znečištěné. „Na Petrově máme diecézní setkání mládeže, takže jsme se rozhodli akce spojit a udělat dobrou věc. Každý, kdo Denisovými sady občas projde, ví, že za pěkného počasí ožívají a mění se v takovou ‚open-air party'. Bohužel to po ní také tak vypadá. A protože máme rádi Brno, chceme, aby bylo krásné a čisté,“ popisuje záměr úklidu jednatelka Sdružení Petrov Jitka Tesařová. Kromě Kraví hory a Denisových sadů vyšli lidé s odpadkovými pytli také na Červený kopec, zapojila se i brněnská Zoo.

Autor: Michaela Kolková

Autor: Stisk | sobota 8.4.2017 14:36 | karma článku: 9.40 | přečteno: 178x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 202 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 100 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Zákon musí platit i pro anarchisty!

Obvodní soud pro Prahu 3 bude řešit, zda pro-imigrační squatteři z žižkovské kliniky budou platit 360 000 Kč za neoprávněné užívání budovy po vypršení roční nájemní smlouvy.

21.9.2017 v 10:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Karel Trčálek

Míšení kultur je obohacující, píše se v tomto článku

Kdoví, kdo všechno si tento můj článek přečte, a kdoví, co všechno z toho vyvodí! Možná jsem ho měl nechat rovnou přeložit do němčiny nějakým rodilým mluvčím

20.9.2017 v 18:17 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 697 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal.

20.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 720 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Zeman: teroristé jsou ukryti v nynější migrační vlně

Samozřejmě je migrační vlna zásadním problémem dneška. Nikdo ale nemůže věřit, že tisíce tajných agentů mnoha států nejsou schopni zjistit toky peněz a informací vyvolávajících tento problém. Zcela určitě to mnoho vlád dobře zná.

20.9.2017 v 12:53 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Adam Mikulášek

Míšení je obohacující, píše se v učebnici pro 4. Třídu

Nedávno jsem četl na blogu exministryně školství Kateřiny Valachové, že žádnou multikulti výchovu nezavádí a že nechce politizovat školství.

20.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 43.75 | Přečteno: 2931 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.