Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrovka je zrádná v tom, že nebolí, říká diabetik. V Česku žije přes 800 tisíc nemocných

14. 04. 2017 21:42:51
Lukáš Měchura zjistil, že má cukrovku už v osmi letech. S nemocí se však vypořádal a dnes žije bezstarostný život plný sportu. „Nemoc jako taková mě v ničem neomezuje," řekl Lukáš. I jeho se týká Světový den monitoringu diabetu.

Brno – Že s jeho tělem není něco v pořádku, zjistil dnes dvacetiletý Lukáš Měchura ve druhé třídě. Začaly se u něj projevovat typické příznaky pro diabetes mellitus prvního typu, což je typ cukrovky, který se často objevuje v dětství. Vypil asi 5x více tekutin, než byl do té doby zvyklý nebo byl po sportovní aktivitě extrémně zesláblý. „Rodičům se to přestalo líbit. Zavedli mě k obvodnímu lékaři, který u mě zjistil zbytkový cukr v moči, a tak mě poslal rovnou do dětské nemocnice. Tam jsem strávil dva týdny na oddělení JIP a další dva na normálním oddělení,“ popsal Lukáš. Podpory se mu dostávalo jak od rodiny, tak od kamarádů ze školy. Ti dokonce uspořádali sbírku a svému kamarádovi posílali do nemocnice mnoho dopisů a plyšáků. Aby mohl jet domů, musel si uvědomit závažnost svého onemocnění. Pro jeho rodiče bylo důležité dozvědět se o cukrovce veškeré informace.

Mezinárodní federace diabetu se rozhodla lidem připomínat nemoc známou jako cukrovka a stanovila 14. duben Světovým dnem monitoringu diabetu. Ten by měl vést k tomu, že se lidé dozvědí více o tomto onemocnění a budou provádět selfmonitoring, což je samokontrola. U diabetu to znamená si pomocí glukometru hlídat hladinu cukru v těle. V tento den se po celé České republice koná mnoho akcí, které na cukrovku upozorňují. Tradiční je například Běh a pochod proti diabetu, který se koná v Luhačovicích již od roku 2012. Tento rok se však neuskuteční. Organizátoři to odůvodnili nedostatkem sponzorů. „Důvody známe, ale nechápeme je. Naše asociace žádný program letos nepřipravuje,“ uvedla Karolína Trávová z Diabetické asociace České republiky, která je jedním z partnerů akce. V Praze si zase lidé měli možnost 12. dubna nechat změřit zdarma hladinu cukru v krvi v rámci akce Hlídej si zdraví.

Lukáš žije se svojí nemocí už přes dvanáct let. Pravidelnou kontrolu u lékaře absolvuje jednou za dva měsíce. Na doplňování inzulinu do těla už dnes používá pumpu. „Pomocí ní je léčba mnohem jednodušší. Když jsem používal inzulinová pera, musel jsem mít pevný režim a každý den v sedm hodin vstávat a jíst,“ vysvětlil Lukáš. Hlídat si musí i stravu, kdy se jídlo počítá podle sacharidů na výměnné jednotky. Dvanáct gramů sacharidů je jedna výměnná jednotka. To se rovná asi půlce krajíce chleba. Na snídani, oběd a večeři má Lukáš obvykle čtyři až pět jednotek, u svačin tři. Cukrovka ho podle jeho slov nijak výrazně neomezuje. Fotbalu, se kterým začal už v pěti letech, se věnuje stále.

Diabetes se dělí na dva hlavní typy. První vzniká obvykle v dětství nebo dospívání. Mezi příznaky patří váhový úbytek, časté močení či únava. „Buňky produkující inzulin jsou u tohoto typu cukrovky zničeny a pacientovi tak musí být inzulin do těla dodáván injekčně," vysvětlil lékař Adam Peštál z Fakultní nemocnice u sv. Anny. Druhý typ, kterým trpí přes devadesát procent diabetiků, vzniká nejčastěji u starších osob nebo lidí s nadváhou, či obezitou. Pacientovy tkáně mají nedostatečnou citlivost k účinkům inzulinu. Základem léčby je zvýšení pohybové aktivity, často bývá nutná redukce hmotnosti a někdy i podávání léků. V roce 2013 trpělo cukrovkou v České republice přes 860 tisíc lidí, což je asi osm procent populace. Jelikož přírůstek oproti roku 2012 činil 20 tisíc, dá se očekávat, že v současné době je počet cukrovkářů možná i vyšší než 900 tisíc. Jako důvod úmrtí byl diabetes označen v roce 2013 v 3 748 případech.

Podle Lukáše je každá akce upozorňující na diabetes správná, a proto podporuje i Světový den monitoringu diabetu. Vzdělávání veřejnosti v tomhle ohledu prý není nikdy dost. Cukrovka je podle něj nejvíce zrádná v tom, že nebolí a projevuje se až pozdějšími komplikacemi. „Snažím se dělat co nejvíce věcí správně, abych v budoucnu žádné problémy neměl, snad se to podaří,“ dodal Lukáš. Všem doporučuje, aby si na diabetes dávali pozor a nebrali jej na lehkou váhu. Zdraví máme jen jedno.

Jan Vostál

Autor: Stisk | pátek 14.4.2017 21:42 | karma článku: 13.76 | přečteno: 518x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 202 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 100 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

Praktický průvodce jak volit

Téma tohoto kresleného blogu: Jak volit? Třicet jedna subjektů nám nabízí 31 zaručených způsobů, jak se dostat do ráje. Co s tím? Zapojit smysly nebo obyčejnej selský rozum....?

21.9.2017 v 10:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Karel Januška

Občané potřebují spravedlivé soudy

Úvaha nad některými rozhodnutími soudů. Soudci vyšších soudů se zbavují odpovědnosti za svá rozhodnutí.

21.9.2017 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Milena Zelenková

Výborný recept na voňavou pračku peněz

Vezmeme jakýkoliv prostor, nejlépe z místního zdroje. Přidáme co nejvíc kousků vybavení. Toho nejdražšího, co se dá sehnat. Necháme pořádně nakynout. Ochutíme jakýmkoliv nápadem co se tam bude prodávat či vařit.

21.9.2017 v 8:48 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 324 | Diskuse

Oto Kaděrka

Máslo, systém,blaho, dotace, sleva

Dnes když jsem si ke snídani na chleba , navzdory jeho mediálnímu obrazu, mazal máslo abych si na něj dal česnek, jsem se díky jeho mediálnímu obrazu nad ním zastavil.

21.9.2017 v 8:32 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Hurka

Když Trump na Merkelové drandil…

Nejdříve musíme nakrmit černoušky v Africe, pak nakrmit černoušky v Evropě, možné v obráceném pořadí, či současně a pak teprve vlastní důchodce.

21.9.2017 v 7:52 | Karma článku: 28.51 | Přečteno: 429 |
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.