Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnazisté prostřednictvím své nové webové aplikace bojují proti šikaně

15. 04. 2017 21:21:21
Tři studenti z brněnského gymnázia Vídeňská vytvořili aplikaci, kterou chtějí pomáhat s odhalováním šikany. Přes webový formulář mohou žáci či rodiče informovat vedení dané školy o obětech, kterým jiní různými formami ubližují.


Brno – Nahlásit šikanu či podezřelé chování mohou žáci registrovaných škol díky nové internetové stránce projektu Nenech to být. Ten vymysleli tři studenti brněnského gymnázia Vídeňská. Pomocí webového formuláře mohou studenti i rodiče, kteří jsou svědky jakékoliv formy ubližování, informovat vedení dané školy o oběti šikany. Údaje pak poputují ke školnímu psychologovi, který problém prošetří. Zakladatelé aplikace spolupracují i s Linkou bezpečí a ministerstvem školství.

Podnikatelé spustili program 27. března a momentálně je do něj zapojeno více než tři sta škol. Webové stránky jsou určeny především pro mlčící většinu, tedy žáky, kteří o šikaně vědí, nejsou se situací spokojeni, ale zároveň se ji bojí oznámit. V aplikaci studenti informují o oběti a pro rychlejší řešení mohou problém více popsat. Takových hlášení už poslali uživatelé stránky kolem padesáti.

S šikanou se setkali i autoři aplikace. „Těžko naleznete třídu, kde by se děti nenudily. Pak už je snadné zabavit se posmíváním, urážením, či jinými podobnými aktivitami. Osobně jsem se s šikanou setkal spíše nepřímo, tak jako další zakladatelé,“ řekl Pavel Ihm, jeden z tvůrců projektu. Jeho hlavní autor říká, že na nápad přišel spontánně. „Napadlo mě to při hraní stolního tenisu. V tu dobu jsem měl koupenou doménu pro online kuchařku, nakonec jsme se rozhodli pro tento plán,“ vysvětlil okolnosti vzniku aplikace Jan Sláma.

S tvůrci webových stránek spolupracují i zaměstnanci několika institucí. Jednou z nich je Linka bezpečí, na jejíž pracovníky se mohou žáci obrátit. „Před začátkem projektu nám ohledně šikany volalo čtyři až pět žáků denně. Dnes volá průměrně pět až šest, takže se dá říct, že iniciativa autorů napomáhá řešení této problematiky,“ okomentoval vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Podle něj tvůrci zvolili bezpečnou formu. „Žáci nahlašují oběť, což se dá označit za pomoc. Kdyby se nahlašoval agresor, mohli by si to někteří vyložit jako žalování a mohlo by dojít i ke zneužívání aplikace,“ dodává Porubský.

Projekt je zatím v počáteční fázi a autoři i představitelé Linky bezpečí předpokládají, že po několika měsících dojde k hodnotící schůzce se zástupci škol, aby se aplikace mohla co nejvíce vylepšit. Ke spolupráci jsou dále přizváni Lenka Skácelová z Pedagogicko-psychologické poradny v Brně či youtuber Nejfake, který webové stránky Nenech to být propaguje ve svých videích. Záštitu nad projektem převzala ministryně školství Kateřina Valachová. „Tvůrci aplikace značně přispěli k odhalování šikany. Při této příležitosti jsme aktualizovali Metodiku prevence a řešení šikany ve školách, který přináší konkrétní návody, jak předcházet, rozpoznat a řešit projevy šikany a kyberšikany ve školách a jak mají zaměstnanci škol komunikovat s aktéry i jejich rodiči,“ popsala další postup prevence proti šikaně Valachová.

Autoři webových stránek přiznávají, že se nesetkávají jen s kladnými reakcemi. „Někteří zástupci neregistrovaných škol mají občas ze systému bezdůvodně obavy a snaží se na něm najít chyby. Pokud se s námi spojí, obvykle jim vše vysvětlíme a oni se zaregistrují. Pokud nás upozorní na reálný nedostatek, hned ho napravíme,“ řekl další z tvůrců David Špunar.

Gymnazisté plánují další podobný projekt, který by však už nebyl neziskový. „Jde o skvělé téma, které zajímá mnoho lidí, ale nikdo přesně neví, co s tím. Marketingový záběr je veliký a potenciál stále nenaplněn,“ hodnotí další možnosti Sláma. Tito studenti už za sebou mají několik podnikatelských činností jako například Taháky do kapsy či dárkový asistent Presentlist, který usnadňuje lidem výběr vánočních dárků.

Miroslav Hanus

Autor: Stisk | sobota 15.4.2017 21:21 | karma článku: 6.29 | přečteno: 204x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 202 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 100 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Zákon musí platit i pro anarchisty!

Obvodní soud pro Prahu 3 bude řešit, zda pro-imigrační squatteři z žižkovské kliniky budou platit 360 000 Kč za neoprávněné užívání budovy po vypršení roční nájemní smlouvy.

21.9.2017 v 10:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Karel Trčálek

Míšení kultur je obohacující, píše se v tomto článku

Kdoví, kdo všechno si tento můj článek přečte, a kdoví, co všechno z toho vyvodí! Možná jsem ho měl nechat rovnou přeložit do němčiny nějakým rodilým mluvčím

20.9.2017 v 18:17 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 697 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal.

20.9.2017 v 18:01 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 720 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Zeman: teroristé jsou ukryti v nynější migrační vlně

Samozřejmě je migrační vlna zásadním problémem dneška. Nikdo ale nemůže věřit, že tisíce tajných agentů mnoha států nejsou schopni zjistit toky peněz a informací vyvolávajících tento problém. Zcela určitě to mnoho vlád dobře zná.

20.9.2017 v 12:53 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Adam Mikulášek

Míšení je obohacující, píše se v učebnici pro 4. Třídu

Nedávno jsem četl na blogu exministryně školství Kateřiny Valachové, že žádnou multikulti výchovu nezavádí a že nechce politizovat školství.

20.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 43.75 | Přečteno: 2931 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.