Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duchovno může objevit i zdánlivý cynik

22. 04. 2017 17:57:28
Tematický festival Astrovíkend nalákal řadu příznivců esoteriky, tajemna a zdraví. Na vlastní kůži si rituál očištění a přednášku o vnímání aury vyzkoušela reportérka Stisku.

Brno – Procházím Lužáneckým parkem a na dubnové sobotní ráno se zdá být poněkud chladno. Místo paprsků slunce mi na obličej dopadají studené dešťové kapky. Pravda, můžu být ráda, že nesněží, jako tomu bylo v předchozích dnech. Třeba se dnes dozvím, zda-li nezvyklé počasí tohoto týdne byl jen běžný výkyv, nebo naší planetě není nakloněno univerzum. Prošlapávám malé cestičky v trávě a přede mnou již vidím budovu Centra volného času, kde se dnes a zítra koná esoterický festival Astrovíkend.

Svou návštěvu jsem se rozhodla odstartovat hezky zostra a navštívit rituál Nic není nemožné, kterým provádí mongolská šamanka Zadaa Bajar Jargal. Při vstupu do budovy mám ale neblahé tušení, že rituál nestíhám. Fronta se táhne až deset metrů dozadu, kde ji zakončuji. Rituál začíná za minutu, přesně v devět, a mě napadá, že organizace není příliš šťastně řešena, když část programu začíná ve stejnou dobu jako celý festival, respektive, ve frontě přede mnou je jistě spousta lidí, kteří na rituál nemíří. Začínám přešlapovat nervozitou, devět minut po deváté, ale konečně se dostávám ke stolečku s prodejem vstupenek. Diktuji svoji objednávku a pořadatelka mne uklidňuje, že to ještě stíhám. Oddechuju si. „Jděte dozadu a doprava, tam je další místnost a vstupte do těch velkých dveří, tam se koná rituál,” popisuje cestu organizátorka. Postupuji dle instrukcí a očekávání, které vyvolávají obrovské dveře jako do zámku, hned v zápětí krotí maličká místnost. Na velikosti ale nezáleží, říkám si. Uvidím, co šamanka nabídne.

Pozdní příchody opravdu nemám ráda, ale milé přivítání pronesené lámanou češtinou a s hřejivým úsměvem mne uklidňuje. Lavička vzadu vypadá jako skvělé místo, kam se schovat. Šamanka zde není sama, se vzájemným dorozumíváním jí i nám pomáhá kolegyně. Po počátečních instrukcích přecházíme k samotnému rituálu. Zavírám tedy oči a nosem pomalu nasávám vzduch, ruce mám volně položené na stehnech s dlaněmi vzhůru, dech zadržuji asi sekundu a hluboce jej poté ústy vydechuju ven spolu se všemi negativními myšlenkami. Tenhle proces každá z účastnic opakuje několikrát za sebou a po celou dobu šamanka pronáší jakousi mantru, nebo spíše tajnou šamanskou píseň či zaklínadlo, skrze které hovoří s duchy. Máme mít zavřené oči, ale nedá mi to a sleduji, co se děje. U písně šamanka také tančí a gestikuluje pomocí jakýchsi nástrojů v rukou.

Už můžeme otevřít oči. „Jestli vám chce brečet, to brečte,” pronáší šamanka otírajíc si slzy. Ty slzy patří prý někomu v publiku a skrze ni proudí na povrch. Při rituálu se k nám připojili duchové z naší minulosti, jedna dívka kolem dvaceti let, starší paní a muž ve středních letech. Mají to být zemřelí z našich životů. Nikdo se k nim dobrovolně nehlásí, ale lidé se svěřují s pocity, které při rituálu zažívali. „Já jsem úplně cítila, jak se mi zvedaly nohy,” říká s podivem paní z publika. Další se přiznávají, že cítili velké teplo nebo naopak mráz, jednu paní dokonce přestala bolet ruka a někteří viděli výrazné barvy, především fialovou.

Blíží se konec, ale šamanka nám ještě chce, každé zvlášť, předat energii. Blíží se ke mně a přikládá my ony nástroje na hlavu a ruku pokládá na rameno. Až mi běhá mráz po zádech z toho, co mi posléze řekla. Vím, co tím myslela, i když se její výpověď zdá pro cizí ucho matoucí. Nejde o univerzální řeči, které slýcháte u kartářek a platí téměř pro každou osobu na světě, Jargal vystihne vaši individualitu a máte pocit skutečného porozumění a napojení. Celý rituál na mne nezapůsobil tak, jako tento závěrečný okamžik. Do očí se mi derou slzy.

Vycházím z přednáškového sálu a do nosu mne hned praštila vůně kadidla a vonných tyčinek. Procházím mezi nejrůznějšími stánky a zdá se, že esoterika je dobrý byznys. kdo by ale nedal nějakou tu korunu za pročištění svých čaker. Přesto, že nelze určit věkovou skupinu, která sem dnes přišla, je jasné, že rituály a magie více lákají něžné pohlaví. Ještě aby ne, vždyť ženy jsou citlivější a pravděpodobně tedy duchovno vnímají silněji.

Mnoho návštěvnic chytají do svých sítí kartářky s nabídkou výkladu jejich budoucnosti. U jiných prodejců si zákazníci kupují šperky, vonné tyčinky, věštecké nástroje, polodrahokamy či lapače snů. Jeden stánek je lákavější než druhý, ale čas je neúprosný, a tak pádím zpět do přednáškového sálu, tentokrát budeme probírat auru.

O tom, že esoterické záležitosti nejsou jen pro bláznivé stařeny, mne přesvědčuje mladá inženýrka Nikoleta Zsigóová, která celý život pracovala ve finančnictví. „Stejně, jako se sluneční paprsek odráží skrze krystal různými barvami, tak se odráží i naše aura,” vysvětluje přítomnost aury skrze fyziku základní školy. Dozvídám se také, že k rozpoznání aury musíme přistupovat hravě a ne příliš vážně, jelikož jinak nás mozek začne přesvědčovat, že na tak iracionální věc se nemůžeme soustředit. Po vydatném obědě či pár skleničkách vína to jde prý nejlépe.

Popořadě si předáváme barevné papírky, které vzápětí přikládáme na bílé pozadí a sledujeme jejich auru – auru totiž nemají jen osoby, ale i věci – například červený papírek zanechává sytě zelenou auru. Obávám se, že můj skepticismus mi opět zabrání jakoukoliv auru vidět. Hledím na papírek doporučených třicet sekund a říkám si, že mne musí šálit zrak, ale skutečně auru vidím. Sice ne sytě zelenou, ale modrou, což prý na začátek není vůbec zlé.

Na závěr získáváme tip, že černá barva je barvou ochrany. „Tato barva vám dává duševní prostor, kam se můžete schovat,” uvádí lektorka. „Nezapomeňte však zrušit ochranu barvy včas, protože sice k vám nepřijde nic zlého, ale ani nic pozitivního,” doplňuje.

Program je opravdu nabitý, stihla jsem sotva dvě přednášky, a to se konají ještě další v jiném sále. Teď ale musím uposlechnout zvuky svého žaludku, jelikož mi hlasitě kručí v břiše. Nehledě na to, že jsem dnes ani nestihla svůj ranní rituál, který je pro mne nejvyšším duchovním božstvem, a sice šálek dobré kávy. Čichám, čichám a mé rozvinuté schopnosti mne přivádějí ke stánku s občerstvením. Objednávám si espresso s mlékem a k tomu domácí ořechovo-jablečný rohlíček.

S ulovenou kořistí odcházím bokem na prostor s lavičkami, kde návštěvníci odpočívají. Dnes se věští ale všude, takže i tu se usazuji vedle kartářky, která právě vykládá osud své zákaznici. Každé srknuti kávy proplétají věštecké formule a takové ty klasické výroky. ,,Zlatíčko, vy vždy upřednostňujete ty druhé, musíte se soustředit také na sebe,” pronáší kartářka s magickými kartami, které spíše připomínají pexeso, před sebou. Jak se na tyto řeči může někdo chytit, pomyslím si.

Přednášky, které jsem dnes navštívila mi bohužel neprozradily, zda-li sněhové přeháňky tohoto týdne lze považovat za kosmické varování. Na druhou stranu jsem zřejmě nezvolila ty tematicky vhodné, třeba příště. Ovoněná pačulí odcházím, o pár peněz chudší, ale s povzneseným pocitem duchovní energie a s přízní osudu.

Eliška Pospíšilová

Autor: Stisk | sobota 22.4.2017 17:57 | karma článku: 9.49 | přečteno: 267x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 204 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 388 | Diskuse

Jaroslav Mílek

Armáda a stát.

Chceš-li mít mír, musíš mít silnou armádu. Téměř všechny státy na světě mají svou armádu Mít armádu, lépe řečeno ozbrojený sbor způsobilý bránit státní svrchovanost, či územní celistvost, je jedním ze základních atributů státu.

31.8.2017 v 11:19 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 802 | Diskuse

Lucia Rien

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 203 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1129

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.