Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci hovořili o vlivu Číny na české zpravodajství

25. 04. 2017 13:48:12
Minulý pátek si mohli zájemci poslechnout přednášku o Číně v českých médiích. Pracovníci organizace Přeszeď zabývající se současnou situací čínské společnosti pořádají v průběhu dubna sérii debatních večerů Brno talks China.

Brno – O zemi za Velkou zdí v povědomí Čechů diskutují hosté přednášek Brno talks China. Na konci dubna měli posluchači možnost vyzvědět informace od lidí, kteří se s Čínou a médii setkávají daleko více než veřejnost. Naproti zúčastněným totiž usedl sinolog Martin Hála, novinářka a bývalá zpravodajka Českého rozhlasu v Asii a politolog Aleš Gongol.

Hned v úvodu se všichni tři přednášející shodli, že česká média o Číně informují nedostatečně a většinou bez bližšího kontextu. Četnost zpravodajství o asijském kontinentu a konkrétních státech stoupá jen v případě propojení s Českem. Pak přichází na řadu zprávy aktuální a neobvyklé. „Informovanost o Číně je bohužel pořád povrchní. Naše média bulvarizují stejně jako všude jinde ve světě. Velice často se proto více prosadí téma, které má nějakou českou stopu, než třeba solidní analýza,“ dodala Kateřina Procházková.

Zájem o Čínu roste

Česká veřejnost a média se této zemi začala věnovat daleko více především v souvislosti s loňskou návštěvou čínského prezidenta. „Zajímá se o ni více novinářů, analýzy se zpřesnily,“ uvedla Procházková. V této době a kontextu vznikla také iniciativa Sinopsis, kterou založili Martin Hála a Olgoa Lomovoá, taktéž sinoložka. Jejím prostřednictvím se snaží informovat českou veřejnost bez politických tlaků a zabarvení. Podle Hálových slov se rozmáhá snaha podporovat pozitivní informace. „Iluzi Číny přicházející se svými miliardami, aby nás zachránila, tlačí politici, kteří na tom staví svou kariéru. Je to lákavá představa a spousta lidí ji měla tendenci podlehnout,“ vysvětlil Hála.

Právě se vzrůstajícím výskytem těchto zpráv lze sledovat jednotlivé trendy v tom, co média sdělují. Přednášející se shodli na značném odrazu české reality ve zprávách o Číně. Gongol zdůraznil, že je potřebné do zpráv zahrnovat také odlišnost kultur, myšlení a hodnot. Konkrétně u Číny a většiny asijského kontinentu je totiž velmi patrná. Podle něj média často podávají informace nezávisle na jejich odlišném vnímání v jiných státech.

Prostor pro zahraniční zpravodajství není veliký

Nízký počet zpráv z jiných zemí vysvětlili přednášející nedostatkem stálých zahraničních reportérů. Jejich pozice jsou značně nákladné, jak finančně, tak z politických důvodů. „S výjimkou České televize, Českého rozhlasu a občasných výjezdů jiných médií jsme bez zahraničního zpravodajství,“ konstatoval Gongol. Dodává, že jedním ze stereotypů českých médií je zahraniční zpravodaje zaměstnávat v sousedních zemích, kde je jich více než polovina. Ostatní reportéři působí ve Spojených státech, které jsou však zhruba stejně vzdálené jako Čína. „Zpravodajství z USA je přespříliš. Nyní v České televizi připravujeme speciál o Donaldu Trumpovi, který je i tak ve zprávách skoro každodenně,“ zhodnotila Procházková.

Problém nedostatku reportérů přetrvává. Ale právě oni jsou přímo na místě, pokud se něco děje. Mají možnost zeptat se lidí kolem, účastnit se zásadních situací. Často mohou být nebezpečné. „Když jsou reportéři vysláni do zahraničí, informují jinak než tamní média. Hrozí jim tresty, jsou zatýkáni. Německý Spiegel takto ztratil čínskou překladatelku, tlumočnici a novinářku,“ konstatovala Procházková. Počet českých zahraničních zpravodajů podle Gongola sice roste, ale ve srovnání s velkými světovými médii je prý stále minimální.

Zprávy jsou často přebírány ze zahraničních agentur. „Reuters dodává zdarma velké množství příspěvků vytvořených čínskými novináři. I s Českým rozhlasem se snažilo navázat spolupráci velice provládní médium China Review International. Rozhlas ale spolupráci odmítl,“ dodala Procházková.

Novináře při výběru témat ovlivňují inzerenti, vlastní autocenzura, snaha o hyperkorektnost a chybějící protistrana. Podle Gongola se česká média Čínu nesnaží upozaďovat ani vyzdvihovat. „Nesetkal jsem se s vlivem ze strany čínské lobby. Podle mě je to spíš česká. Je tu cítit každodenní popichování,” řekl Gongol. „Tlak je obrovský. Nejsme ale v situaci, kdy nemáme na výběr,“ dodal.

Eliška Koukalová, Marta Svačinová
Autor: Stisk | úterý 25.4.2017 13:48 | karma článku: 8.72 | přečteno: 190x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 202 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 100 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Michal Lendvorsky

Najsledovanejšie videa zo sveta

Vysoko sledované videa zo sveta. Niektoré staré, niektoré novšie. Iné zase hlúpe alebo dojímavé. Viac v nasledujúcom článku.

21.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Petr Karas

Víte to vy?

Je výborné, že slavný válečný román o osudech dobrého vojáka Švejka se mi někde ztratil. Alespoň nemusím hledat, na které stránce a ve kterém díle románu se o tom psalo: ušetřím tedy mnoho času.

20.9.2017 v 15:20 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jan Bartoň

Zaorálek myslel na Trockého

Nehoda ministra Lubomíra Zaorálka je mimo jiné doplněná rozhovorem na novinky.cz. V něm se Zaorálek přiznává, že po zranění hlavy myslel na Trockého.

18.9.2017 v 9:04 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 959 | Diskuse

Adam Mikulášek

Uklízíte v ČT? Žádná politická vyjádření ani na soukromém Facebooku!

Vedení ČT nakázalo všem zaměstnancům tohoto média, aby se zdrželi vyjadřování svých politických postojů před volbami, v rámci „nezávislosti“. Jenže nikoli jen z pozice pracovníků ČT, ale i jako soukromým osobám.

15.9.2017 v 15:45 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 845 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Sorosova pionýrka v DVTV by nastavovala hodnotu faktů a omezovala inzerci alternativě

Kolegyně Daniely Drtinové ze Sorosova Open Society Fund v DVTV káže o správném nastavení hodnoty faktů a o utnutí tipce alternativním webům, které mají dohromady ročně z inzerce 30 milionů. OSF má 44,5 mega. A CTHH je ok.

13.9.2017 v 11:29 | Karma článku: 44.50 | Přečteno: 3205 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.