Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze: Kmeny 90 jsou mimořádně rozsáhlý počin

20. 05. 2017 14:56:44
Plastický pohled na devadesátá léta vytváří výstava Kmeny 90 v Moravské galerii. Obrovské množství autentických objektů jednotlivých subkultur vytváří mozaiku, z níž divákovi místy přechází mráz po zádech.


Kmeny 90, sestavené všestranným umělcem Vladimírem 518, budou v Moravské galerii až do podzimu a úspěšně drží velmi vysokou laťku nastavenou například výstavou Maxima Velčovského. O záběru expozice a jejím rozsahu vypovídá slavný růžový tank Davida Černého, který se objevil před Červeným kostelem několik dní před začátkem výstavy.

Hned zkraje výstavy vás rozruší socha Krištofa Kintery. Postava, oblečená v teniskách a černé mikině vypadá jako celkem nevinný, malý chlapec – na tom by nebylo nic divného, kdyby se každou chvíli nezačal zoufale mlátit hlavou do zdi, ve které jen čtyřiadvacet hodin po vernisáži zela velká díra. Socha odráží jakýsi zoufalý boj proti systému, který se nese celou výstavou – ať už to jsou autentické záběry z brutálních potyček nebo pečlivě urovnané drogy pod skleněným poklopem.

Výstava však nevypovídá jen o stinné stránce devadesátých let. Velká část exponátů jsou symboly doby, opotřebované a nošené věci, které vykouzlily úsměv na tváři nejednomu účastníkovi prohlídky. Ať už to jsou první počítače, vyšívané kožené bundy metalistů, ručně sestavené obité kolečkové brusle nebo třeba fotografie Václava Havla, všechny objekty nějakým způsobem vypovídají o jednotlivých subkulturách devadesátých let. Kmeny tak nabízejí ucelenou mozaiku divokých devadesátek se všemi jejími klady i zápory.

Pokud jste se stejně jako já v devadesátých letech teprve narodili, rozhodně doporučuji si předem něco nastudovat (ideálně stejnojmennou knihu od Vladimíra 518), popřípadě se rovnou zúčastnit komentované prohlídky. Tu vedl samotný kurátor Vladimír, který byl mnoha subkultur součástí, a tak u většiny exponátů publikum bavil příběhy ze svého mládí, vtipnými i poučnými. Velkým problémem komentované prohlídky je velký zájem a špatné ozvučení – zatímco Vladimír povídal o jednotlivých subkulturách, neustále ho přehlušovala Kinterova bušící socha a jednou za dvacet minut hlasité techno, které se line z obrovské stěny postavené z reproduktorů.

A proč je lepší něco nastudovat předem? Bohužel, u exponátů se téměř nesetkáte s popisky. Na zdech jsou sice vysvětlující texty o jednotlivých subkulturách, ty ale zdaleka nejdou do takové hloubky, do jaké se dostává ve svém vyprávění kurátor. Zatímco u podomácku vyrobených bruslí se sice dozvíte o úskalí jejich výroby, popisek však zamlčuje to, co bylo řečeno – tedy že vyrobit si skvělé brusle byla občas doslova otázka života a smrti, protože ty špatně sešroubované mohly znamenat seskok a šrouby zaražené v patách. To vidím jako jeden z největších problémů výstavy – je sice plná zajímavých a autentických věcí, nicméně nesnaží se diváka nijak vést – což u umění na škodu být nemusí, ale u výstavy shrnující celou jednu dekádu to vnímám jako problém.

Avšak ať už zvolíte komentovanou prohlídku, nebo se vypravíte sami, Kmeny 90 jsou výstavou, na kterou se rozhodně vyplatí jít. Vystavených věcí je totiž mnoho a o každé subkultuře vypovídají možná více, než by jednotliví členové skupin chtěli. Díky autentičnosti jednotlivých objektů tak Kmeny vykreslují plastický obraz bouřlivých devadesátých let, který je oprávněně znepokojivý.

Michaela Lebedíková

Autor: Stisk | sobota 20.5.2017 14:56 | karma článku: 12.52 | přečteno: 251x

Další články blogera

Stisk

Formula student Dragon 7 je revoluční, říkají jeho konstruktéři

Studenti Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vytvořili pro rok 2017 již sedmou generaci formule, tentokrát s označením Dragon 7.

24.5.2017 v 19:04 | Karma článku: 6.51 | Přečteno: 135 | Diskuse

Stisk

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.

23.5.2017 v 15:45 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 204 | Diskuse

Stisk

Podmínky pro herní průmysl se v Česku zlepšují, říká zakladatel iniciativy GameDev Area

O českém herním průmyslu jsme hovořili s Jakubem Bedecsem, zakladatelem iniciativy GameDev Area, která se snaží dostat tuzemské vývojáře mezi světovou špičku.

21.5.2017 v 15:00 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 102 | Diskuse

Stisk

Park na Moravském náměstí přenese lidi do minulosti

Park na Moravském náměstí bude až do října připomínat svoji podobu v různých historických etapách. V parku se objeví například rekonstrukce městských hradeb, sochy císaře Josefa II., Německého domu nebo sousoší komunisté.

21.5.2017 v 13:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 388 | Diskuse

Jaroslav Mílek

Armáda a stát.

Chceš-li mít mír, musíš mít silnou armádu. Téměř všechny státy na světě mají svou armádu Mít armádu, lépe řečeno ozbrojený sbor způsobilý bránit státní svrchovanost, či územní celistvost, je jedním ze základních atributů státu.

31.8.2017 v 11:19 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 802 | Diskuse

Lucia Rien

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 203 | Diskuse
Počet článků 2572 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1129

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.