Problém udržitelné módy je složitější než jen nepoužívat hedvábí a kůži, říká návrhářka

27. 04. 2018 18:25:55
Akce Fashion Revolution Week, která upozorňuje na problémy masového módního průmyslu a pokouší se ukázat jiné cesty v oblékání, se tento týden koná v Brně. Na ní vystoupila i významná česká návrhářka Denisa Nová.

Brno – Celosvětová vzdělávací kampaň Fashion Revolution Week připomíná tragédii zřícení bangladešské oděvní továrny, při níž zemřelo více než tisíc lidí. I Brno tento týden žije revoluční módou, kdy prostřednictvím přednášek, hadráren a jiných akcí upozorňuje na problémy rychlého průmyslu módních řetězců. Součástí byl také pořad Sustainable Fashion Talk v Uměleckoprůmyslovém muzeu, na kterém promluvila Denisa Nová, významná česká návrhářka. Ve své tvorbě ukazuje, jak lze problém udržitelnosti módy uchopit z mnoha úhlů.

Hraje ve vaší tvorbě udržitelnost významnou roli?

Ano. Jsem oděvní návrhářka a o takovou módu se zajímám dlouho. Ve své prezentaci (se kterou vystoupila v Uměleckoprůmyslovém muzeu – pozn. red.) bych ale ráda toto téma ukázala z jiné strany, ze svého osobní pohledu. Svůj ateliér jsem založila asi v roce 1998 a po nějaké době jsem začala přemýšlet o smyslu práce. Kladu si otázky o tom, jaký oděv dělat a proč. Chci, aby mi práce dávala smysl. Byznys kolem módy je hrozně rychlý a nutí vás pracovat i na čtyřech, šesti sezónách ročně. A já jsem si sama v sobě dávno začala řešit, jak z toho ven a jak najít jinou cestu.

„Myslím si, že by se věci prostě neměly vyhazovat a zbytečně vyrábět.“

Jakou cestou jste se vydala?

Jednu kolekci jsem například postavila na starých džínách. A to ne, že bych je někde vyhledala. Protože si kousky, které mám ráda, archivuji, vylovila jsem svoje staré džíny, které jsem nosila i v šestnácti. Ani to neodkážu spočítat, jak starý byly – i přes třicet let. (smích) Byly to například pět set jedničky levisky. K džínům jsem potom udělala jenom hedvábné topy.

Udržitelná móda je tedy podle vás spíše o konceptu a různých interpretacích?

Dalo by se to tak říct. Problém je podle mě složitější než jen nepoužívat hedvábí a kůži. Mě samotnou prostě zajímá móda a historický oděv. Ve zmíněné kolekci se mi najednou například vyjevilo tvarosloví riflí za posledních třicet let. Kdysi dávno jsem do kolekce zařadila obyčejný bílý triko, ve kterém jsem i spala. Takové věci já průběžně sbírám a přetvářím je. Myslím si, že by se věci prostě neměly vyhazovat a zbytečně vyrábět.

„Mám výborný krejčovský tým a chci, aby bylo těmto lidem dobře zaplaceno. Nechci snižovat cenu oděvu.“

Říkala jste, že módní průmysl nutí návrháře vytvářet i několik kolekcí ročně. To je jeden z problémů, které se tomuto masovému průmyslu vytýkají nejčastěji. Kolik jich za rok navrhnete vy?

Používám jedno slovo – kontinuita. Pracuji pořád a je mi jedno, jestli jde o sezonu jaro/léto, nebo kolekci 17‘. Móda mě prostě baví, dělám oděvy a snažím se je dělat tak, aby byly aktuální. A to je další slovo, které poslední dobou používám i pracovně – aktuální. Například nadčasový model proti aktuálnosti nejde. Může to být věc, která se nosila před šedesáti i dvaceti lety, teď ji jen uvedete do jiné souvislosti. Použijete ji v jiných kombinacích.

Další důležitou věcí je pro mě kvalita. Vydala jsem se cestou kvalitních, luxusních a dražších věcí, ale v tom krásném slova smyslu luxusních. Mám totiž výborný krejčovský tým a když za mnou přijdou s konečnou věcí, která je krásná, chci za ni poděkovat. Chci, aby bylo těmto lidem dobře zaplaceno. Nechci snižovat cenu oděvu.

V oboru jste od roku 1998, přistupujete takto ke své tvorbě od začátku?

Samozřejmě se to mění, ale řekla bych, že v podstatě ano. Jak jsem zmínila, jediné své džíny jsem nevyhodila, protože se snažím kupovat jen ty, které krásně stárnou. Nedávno jsem seřadila všechny svoje kožené bundičky, které jsem za svůj život měla, do jedné řady. A všechny mě pořád baví. Takže ano, je to způsob, kterým žiju.

Vaše tvorba je často nazývána minimalistickou. Označila byste ji tak?

Já si nemyslím, že všechny mé kousky jsou minimalistické. Nedělám tak úplně všechny věci. Skládám kolekci tak, aby byl alespoň jeden kousek silný, pak jsou tam ale i ty, které zase zjednoduším.

Minimalismus lze vnímat taky různými způsoby. Co znamená pro vás?

Pro mě je to čistota – mít čistý stůl a udržovat si ho v životě i v šatníku. Pro mě jsou minimalistické kousky módní ikony z 20. století. Černý rolák, bílý triko. Když si člověk vytvoří šatník z hezkých kvalitních kousků, a to nemyslím ani drahých, šatník se krásně zjednoduší. Stačí při nakupování přemýšlet, jestli je ta věc kvalitně udělaná, jestli je hezká, od jaké značky a kdo za ní je.

Denisa Nová je brněnská módní návrhářka. Zaměřuje se na tvorbu doplňků, oděvů i obuvi. Je absolventka Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V oboru působí od roku 1998, vede dva obchody – v Praze a Brně. Za svou práci obdržela několik významných cen včetně Czech Grand Design v roce 2006.

Gabriela Štvrtňová

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 27.4.2018 18:25 | karma článku: 15.27 | přečteno: 338x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 156 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 149 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 6.57 | Přečteno: 201 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 309 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...