Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jana Horváthová: Interakce mezi Romy a Čechy chybí

Třicet let od svého založení slaví letos Muzeum romské kultury v Brně. Je jediné svého druhu na světě a navštívil ho například i Václav Havel.

Kdo s nápadem na založení muzea přišel a jakou roli jste v jeho založení sehrála, vy?

Prvotní myšlenka na založení muzea vznikla už na konci 60. let, když vznikl i Svaz Cikánů-Romů, první romská organizace v Česku. Jeho členové začali s vytvářením sbírek. Kvůli komunistům musel Svaz skončit, některé jejich sbírky se ale zachovaly. Například sbírka starého kovářství, kterou dnes mohou návštěvníci spatřit u nás. Další snahy se objevily po revoluci. Vznikaly politické romské strany a všechny měly jako jeden z bodů svého programu založení muzea. Při politické práci na to ale neměly čas. S tatínkem jsme si řekli, že bychom to mohli zkusit my. Otec byl v kontaktu s Bartolomějem Danielem, prvním romským historikem a zakladatelem a budovatelem muzejních sbírek někdejšího Svazu. Já sama měla čerstvě vystudovanou historii. A přidala se k nám i etnografka Eva Davidová. Společně se nám muzeum povedlo vybudovat.

Jaké nejvýznamnější momenty formovaly muzeum do dnešní podoby?

Zásadním byl pro muzeum rok 2004, kdy se nám podařilo přesvědčit vládu, aby pro muzeum vyčlenila stálou kapitolu ve státním rozpočtu. Díky tomu ministerstvo kultury pod vedením Pavla Dostála přijalo muzeum jako svoji příspěvkovou organizaci. Tím jsme zajistili stabilní financování muzea.

Do muzea přijeli v roce 1998 i Václav Havel se svou ženou. Jak na jejich návštěvu vzpomínáte?

S Havlem jsem se setkala už dříve. V roce 1997 jsem byla pozvaná do Lán do vily Amálie na setkání s romskou reprezentací. Panu prezidentovi jsem o muzeu vyprávěla a výsledek byl, že se objednal na jeho návštěvu. Když přijel, připravili jsme pro něj i Dagmar Havlovou malé romské pohoštění, ochranka jim ale nedovolila nic z toho sníst. Pan prezident si tehdy v nestřeženém okamžiku strčil do kapsy naše romské placky marikľa. Bylo to moc milé a vtipné. Zahřálo nás to u srdce.

Jaké další významné osobnosti muzeum podporují?

Na návštěvě byl u nás například prezident Václav Klaus nebo premiér Mirek Topolánek, Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš. Všímají si nás ale hlavně v zahraničí. Opakovaně nás navštěvují velvyslanci ze Spojených států, Německa, Francie, Kanady nebo třeba Norska. I díky podpoře zahraniční odborné veřejnosti se muzeu jako samostatné instituci podařilo přežít. V době ekonomické krize byly v Česku snahy o zeštíhlení muzea, muzeum mělo být jako jedno z oddělení připojeno do Moravského zemského muzea. To se naštěstí nestalo.

Najdou se ale i lidé, kterým romská tématika není tolik blízká, například ombudsman Křeček. Jak hodnotíte jeho výstupy v mediálním prostoru vůči Romům?

Je to smutné. Názory pana Křečka nejsou slučitelné s rozvojem občanské společnosti. A není sám, podobně se vyjadřuje třeba i Tomio Okamura, který se tak snaží získat voliče. Abych mu ale nekřivdila, Okamura se za své výroky alespoň omluvil.

K romskému původu se dlouho nehlásila

Proč mají podle vás Češi vůči Romům tolik předsudků?

Velkou roli hraje to, že mezi nimi nedochází k interakci. Romové jsou často izolovaní v sociálně vyloučených lokalitách. Romské děti z vyloučených lokalit zase chodí do segregovaných škol. Veřejnost čerpá zprávy z médií, které jsou zkreslené, děti jsou formovány zažitými stereotypy od svých rodičů a prarodičů. Snažím se prosadit, aby se o dějinách a kultuře Romů učilo více na školách. Bylo by vhodné, kdyby i média více pomáhala s šířením objektivních informací. Do toho patří také sdílení pozitivního obrazu Romů. Mě třeba mrzí, že když k nám přijede natáčet Česká televize, nedostane se výsledná reportáž dál než do jihomoravského večerníku. To je škoda. Jsme muzeum s celostátní působností, jediné svého druhu.

Romové žijí často ve špatných sociálních podmínkách, nedosáhnou na kvalitní vzdělání, hůře si pak shánějí uplatnění na trhu práce a končí na hůře placených pozicí. Jejich děti opět vyrůstají ve špatných sociálních podmínkách, a tak je to pořád dokola. Není to bludný kruh?

Ano, je. Proto je handicap sociálních nerovností nutné vyrovnávat už v předškolní přípravě a na základních školách pak s výraznější pomocí pedagogických asistentů. A nejde jen o romské děti, celkově o děti ze sociálně slabých rodin. V muzeu jsme dříve doučovali romské děti, snažili jsme se alespoň trochu pomoci. Toto je ale potřeba dělat systémově. Například v Británii to funguje. Čeští Romové se tam díky nadstandardní péči už postupně stávají lépe vzdělanými, studují i univerzity. A není to jen o vzdělání, ale i o dostupnosti bydlení. Pokud rodina nezvládá platit nájem, dluhy narůstají. V zahraničí mají sociální pracovníky, kteří chodí do těchto domácností a zjišťují příčiny, proč nejsou schopni nájemné platit. Nedostávají se tak do dluhových pastí a exekucí.

Vy pocházíte z vysokoškolsky vzdělané rodiny, sama jste vystudovala na Masarykově univerzitě historii a muzeologii. Setkala jste se někdy během studia vy osobně s nějakými překážkami nebo nevhodnými poznámkami kvůli tomu, že jste Romka?

Setkala, už na základní škole. Těžce jsem to nesla, dokonce jsem se ani nehlásila ke svému romskému původu. Rodiče o tom nevěděli, nedokázala jsem jim to říct, byla to pro mě moc citlivá věc. Bohužel tohle zažívá většina romských dětí. Vlastně až na vysoké škole, kdy jsem získala společně se vzděláním i určité sebevědomí, jsem byla schopná coming-outu. Je zajímavé, že moje sestra, která má o dost světlejší pleť než já, tyto zkušenosti nemá.

A v cestě za kariérou nějaké překážky byly?

Překážky přímo ne. Spíše bylo těžké skloubit práci s rodinou. Na děti jsme neměla tolik času, kolik bych byla chtěla a potřebovala. Ještě dnes cítí újmu, že jsem na ně neměla čas. Ale cítila jsem tak velkou zodpovědnost vůči budovanému muzeu, až šla rodina trochu bokem. Kdybych věděla, jak to budou později dcery vnímat, asi bych se tehdy rozhodovala jinak.

Medailon Jany Horváthové

Cikán není korektní slovo, stejně jako gádžo

Je slovo cikán ze své podstaty hanlivé?

Ten termín se běžně používal, je součástí historických pramenů. Ale už od počátku byl označením negativně zabarveným. Některým Romům to vadí, jiným je. Správně je ovšem termín Rom. Slovo cikán není korektní. Stejně jako gádžo, kterým Romové označují lidi neromského původu.

Když byste měla romskou kulturu nějak charakterizovat, jaká je?

Ono je složité ji vůbec definovat, generalizovat. Jiná věc je tradiční kultura, která ovšem mizí. Dnešní romská kultura je dost pestrá, velmi dramaticky se vyvíjí. Spíše bych pozvala čtenáře k nám do muzea. Ať přijdou, až to epidemiologická situace dovolí. Obrázek si tak mohou udělat sami.

Kdo nejčastěji muzeum navštěvuje?

Převažují návštěvníci neromského původu, i když počty Romů se zvyšují. Nejčastějšími návštěvníky jsou vysokoškolští studenti a cizinci.

Jaký byl pro muzeum teď ten poslední rok, kdy funguje převážně online?

Radost nám to nedělá, je to smutné. Ale práce máme dost. Kromě muzea spravujeme ještě památník v Hodoníně u Kunštátu a budujeme nový památník v Letech u Písku. Chystáme i specializované pracoviště v Praze.

Co plánuje muzeum do budoucna?

V roce 2023 chceme otevřít památník v Letech u Písku a Centrum Romů v Praze. Teď čekáme na stavební povolení, abychom mohli zrekonstruovat vilu, ve které bude centrum sídlit. Nudit se dalších deset let určitě nebudeme.

Muzeum

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 23.4.2021 18:00 | karma článku: 14,38 | přečteno: 580x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 247x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 130x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 156x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,47 | Přečteno: 85x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Zibura: Dobrodružství je větší, když ho člověk zažívá sám

Brno - Ladislav Zibura o svých cestách napsal pět knih a pravidelně objíždí Česko se svými přednáškami. Rozhovor studentskému médiu Stisk.online poskytl před poslední přednáškou v brněnském kině Scala.

4.10.2022 v 9:26 | Karma: 8,42 | Přečteno: 137x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Ukrajinská studentka: S Rusy, kteří podporují Ukrajinu, problém nemám

Od začátku války na Ukrajině se jí život změnil ve všech směrech. Den D přišel 8. března, kdy se rozhodla definitivně opustit svoji rodnou zemi. Po dlouhé několikadenní cestě dorazila se svojí matkou do Česka, konkrétně do Brna.

30.9.2022 v 16:33 | Karma: 15,63 | Přečteno: 291x | Ostatní

Stisk Studentský deník

Holásková: Prožíváme intenzivní dobu, na práci Červeného kříže jsem hrdá

“Není to práce od osmi do čtyř, pro mnoho lidí od nás je to život,” říká o brněnském Červeném kříži jeho ředitelka Ivana Holásková v rozhovoru o dobrovolnících, pandemii, válce a pomoci uprchlíkům na Ukrajině.

10.5.2022 v 15:28 | Karma: 9,00 | Přečteno: 127x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lidé zasadili desítky nových dubů. Cílem akce Stromy pro Brno byla pomoc brněnským lesům

Na místě, kde kdysi stál smrkový les, dnes rostou nové duby zimní. Zasadit si vlastní strom mohli návštěvníci sobotní akce Sázíme stromy pro Brno. Tu pořádala společnost Lesy města Brna v oboře Holedná.

9.5.2022 v 13:07 | Karma: 12,76 | Přečteno: 228x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Recenze: Po čem muži touží 2 potvrzuje, že čeští diváci touží po stereotypech

Sára Němcová Zazvoníte a otevře vám Jiří Langmajer s pleťovou maskou v dámském prádle. Jestli jste se zatím nezasmáli, nejspíš pokračování české komedie odzíváte.

9.5.2022 v 10:46 | Karma: 14,14 | Přečteno: 608x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Kúpeľňu použila ako bunker. Dnes Svitlana pracuje na Masarykovej univerzite

Botanička Svitlana Iemelianova utiekla v prvých dňoch ruskej invázie z Ukrajiny. Prijala pracovnú ponuku od Masarykovej univerzity. Prišla do Brna s jedným ruksakom a dvoma deťmi. Teraz pokračuje vo svojom výskume.

2.5.2022 v 18:21 | Karma: 13,71 | Přečteno: 158x | Diskuse| Osobní

Stisk Studentský deník

Ľudia s duševným ochorením často na sociálny byt nedosiahnu

Problém dostupnosti bývania trápi mnoho ľudí s psychickými chorobami už dlhé roky. Ťažkosťou sú najmä nízke finančné príjmy či stigmatizacia. Pomôcť by mali nielen sociálni pracovníci, ale aj ombudsman.

25.4.2022 v 13:32 | Karma: 8,95 | Přečteno: 122x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lykožrútová kalamita spôsobila, že niektoré lesy oxid uhličitý viac produkujú ako pohlcujú

České lesy prestávajú plniť úlohu pľúc republiky. Holiny spôsobené lykožrútovou kalamitou oxid uhličitý viac vyrábajú ako pohlcujú.

25.4.2022 v 0:26 | Karma: 10,48 | Přečteno: 260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Lidé s rakovinou plic se mohou nově léčit v Plicním centru Masarykova onkologického ústavu

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci otevřel nové centrum pneumologie a intervenční bronchologie. Nemocným jsou k dispozici nové ambulance a bronchoskopický sál, který umožňuje lékařům provádění všech zákroků a vyšetření.

23.4.2022 v 23:40 | Karma: 10,08 | Přečteno: 137x | Diskuse| Brno
  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com