Vliv léků na přírodu i špatné užívání. Farmaceuti chystají osvětu

31. 05. 2021 10:44:53
Odborníci z Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity v Brně připravují přednášky pro širokou veřejnost. První online setkání bude ve středu. Jeho náplní je dopad léčiv na životní prostředí nebo lidské zdraví.

Na rostoucí spotřebu antidepresiv nebo léčiv na utlumení bolesti reagují farmaceuti z brněnské Masarykovy univerzity. Zájemcům z řad široké veřejnosti nabízí 2. června online přednášku o vlivu léků na životní prostředí i lidský organismus. Povede ji farmaceutka Radka Opatřilová. Posluchače seznámí například s tím, co se s léčivy děje, když vyjdou z těla ven. Mnoho se jich totiž dostává třeba do odpadních vod.

„Nejčastěji se jedná o hormony, antibiotika a látky obsažené v lécích proti bolesti,“ uvedl technický ředitel společnosti ASIO Tomáš Marek. Ta se zabývá čištěním a úpravou vod. Podle Marka se na přítomnost farmak ve vodách odborníci zaměřují asi posledních dvacet let. Před tím neexistovaly technologie, které by byly schopné léčiva sledovat a likvidovat.

„Léky proti bolesti a protizánětlivé látky čističky odpadních vod poměrně rychle odbourají. Látku ethinylestradiol obsaženou v hormonální antikoncepci ale nezničí, což je velký problém,“ přiblížil environmentální toxikolog z Masarykovy univerzity Luděk Bláha. Ženské hormony potom putují do řek a dostanou se do ryb. Ty jsou na ně mnohem citlivější a stačí jen malé množství, aby se samičky staly neplodnými. Varlata samečků se pak mohou přeměnit na vaječníky.

Dopad na životní prostředí mají také antidepresiva a další psychoaktivní látky. „Vyskytují se ve vodách v biologicky aktivních koncentracích. To znamená, že tam už něco vyvolávají. Ukazuje se, že tento typ léčiv působí na ryby podobně jako na člověka. Buď jsou třeba hyperaktivní, nebo naopak utlumené, a nedokážou se pak ubránit predátorům,“ upřesnil Bláha, který pracuje ve výzkumném centru RECETOX. To se zabývá environmentálními riziky způsobené chemickými látkami.

Nevyužité léčivo patří zpátky do lékárny, ne do popelnice

Středeční setkání nebude jen o vlivu léků na životní prostředí, ale i o nevhodném nakládání s nimi. „Chceme upozornit na rizika spojená se špatným zacházením s léčivy a ukázat, jak jim předcházet,“ řekla přednášející farmaceutka Radka Opatřilová. Podle ní se na setkání zaměří zejména na mladé publikum, které je ochotné měnit své návyky.

Mezi časté užívací nešvary pak patří třeba nevhodná kombinace léčiv, na kterou si ne všichni dávají pozor. „Pokud člověk bere přípravky na ředění krve, nemůže si k tomu koupit Ibalgin,“ přiblížila lékárnice Lenka Kalousková. Zdůraznila také důležitost domluvy s doktorem nebo lékárníkem. Problémem jsou podle ní i konzumace léčiv s různými názvy, které ale obsahují stejnou účinnou látku. „Typicky se jedná o přípravky na zmírnění bolesti, jako je Paralen a Coldrex v sáčcích. Lidé si je dají naráz a nepodívají se, že v obojím je paracetamol,“ přiblížila lékárnice s tím, že hrozí předávkování.

Běžnou chybou je také předání zbytků léčiv známým s podobnými zdravotními potížemi, protože původnímu uživateli to pomohlo. „Když doktor předepíše lék, je to jen pro dotyčného pacienta. Bolest může být sice stejná, ale příčina úplně jiná,“ vysvětlila farmaceutická laborantka Jana Bainarová. Týká se to i volně dostupných přípravků.

Zbylé léčivo mají lidé odnést do lékáren. Jejich zaměstnanci je totiž posílají specializovaným firmám na spálení. Nevhodné je naopak vyhazování nepoužitých nebo prošlých léků do záchodů či popelnic. „Je to nejen nebezpečné třeba pro děti, které se k nim mohou dostat, ale uškodí to také životnímu prostředí,“ dodala Bainarová. Podle environmentálního toxikologa Luďka Bláhy studie dokazují, že se v podzemích vodách pod skládkami nachází zvýšená koncentrace léků.

„Stopy některých léčivých přípravků byly nalezeny i v pitné vodě. Právě proto chtějí odborníci z Farmaceutické fakulty přispět pomocí šíření osvěty ke změně chování,“ uvedl mluvčí Masarykovy univerzity Pavel Žára. Na podzim chystají ještě cyklus přednášek, které se budou věnovat také problematice kosmetických, čistících nebo hygienických přípravků. I z nich se totiž do životního prostředí dostávají chemikálie, se kterými si příroda neumí poradit.

Správné zacházení (nejen) s léky s ohledem na životní prostředí

Přednášku 2. června povede farmaceutka Radka Opatřilová, která svůj obor propojuje se světem chemie a ochranou životního prostředí. Tématem setkání bude vliv léčiv na přírodu a jak s nimi správně zacházet. Posluchači se také dozví, jaký dopad mají léky na organismy. Na podzim pak farmaceuti připravují cyklus přednášek zaměřený na další chemikálie, se kterými si příroda neumí poradit.

Veronika Skalická

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 31.5.2021 10:44 | karma článku: 13.50 | přečteno: 212x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 156 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 149 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 536 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...