Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozhovor: Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi

Když se jednadvacetiletý student Masarykovy univerzity Juraj Foltín dozvěděl, že může jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice, ani chvíli neváhal a s dalšími čtyřmi spolužáky vyrazil. 

Co bylo tím hlavním důvodem, proč ses rozhodl jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice?

Měl jsem pocit, že vzhledem k závažnosti situace to, co dělám, není dostatečné. O dění na Ukrajině jsem se zajímal ještě těsně před vypuknutím války. Na sociálních sítích jsem denně sdílel mnoho aktuálních informací o tom, že se schyluje k něčemu velkému a zlému. A tak se taky stalo. Čtyřiadvacátý únor s sebou přinesl strašlivé události a já jsem si začal říkat, že být aktivní na Instagramu už prostě nestačí. Proto když byla první příležitost vyjet pomáhat na naše společné hranice, jel jsem.

Na kterém konkrétním hraničním přechodu jsi pomáhal?

Ten hraniční přechod, kam jsme s kamarády jeli, se jmenuje Velké Sľemence. Je to úplně nejjižnější přechod a je pouze pěší. Agentura, přes kterou jsme tam vycestovali, nás ubytovala v nedaleké obci Kapušany. Jinak na hranicích Slovenska a Ukrajiny jsou celkem tři takové přechody, tedy kromě Velkých Sľemencí ještě Ubľa a Vyšné Nemecké.

Co přesně obnáší práce člověka, který takto pomáhá lidem utéct před válkou?

Vzhledem k tomu, že jsem tam přijel teprve deset dní po začátku války, ta práce byla taková chaotičtější a dělal jsem každou chvíli trochu něco jiného. Jako hlavní úkol jsem ale měl ptát se lidí, kteří právě překročili na hranicích takzvaný bod nula, na tři základní údaje. Nejdřív jestli ještě na někoho nečekají a s kým přicestovali. Někdo přijel s rodinnými příslušníky, někdo třeba s kamarády ze svého rodného města. Potom jestli nepotřebují zaregistrovat slovenskou SIM kartu, pomocí které můžou volat zadarmo po celé Evropě. A poslední moje otázka, velmi důležitá, byla, jestli tu na ně někdo čeká, jestli plánují cestovat někam dál po Slovensku nebo jinam do Evropy anebo nikam. Všem těmto lidem jsem potom vzal kufry a vyrazili jsme do takového našeho stanového městečka opodál, abych jim případně mohl zařídit tu SIM kartu nebo je jiným způsobem spojil s rodinou či kamarády.

Musí k takové práci člověk umět ukrajinsky?

Já se dokážu dobře domluvit rusky a úplně bohatě to stačilo, nikdo s tím neměl problém a každý mi rozuměl.

Průměrně kolik lidí za den na těchto hranicích Ukrajinu opustí?

V tu dobu, kdy jsem tam byl já, tam za den přešlo asi tisíc pět set lidí. Ono v tomto hodně záleží na tom, v jaké fázi je právě ruská ofenziva. Běžně se na hranicích děje to, že má třeba nějaký autobus v určitou hodinu přijet, ale kvůli útokům se třeba i o několik dní zpozdí. Toto nedokáže nikdo dost dobře ovlivnit.

Jak dlouho jste tam s kamarády pomáhali?

Celkem jsme tam byli tři dny. V pátek v noci jsme vyjeli autobusem na východ a už rovnou jsme tam taky začali pracovat. Ten den naše práce trvala zhruba do jedné do rána. Potom jsme se rychle vyspali a v sobotu v brzkých hodinách jsme mohli znovu začít. Do Brna jsme se vrátili v neděli večer.

Máš odtamtud nějaký opravdu silný emoční zážitek?

Silných zážitků mám odtamtud hodně. Dokonce to ještě nemám všechno úplně zpracované a to jsem tam byl před necelým měsícem. Nikdy nezapomenu, jak jsem si hned první den mého příjezdu do Velkých Sľemencí povídal se dvěma děvčaty z Kyjeva. Obě byly asi stejně staré jako já. Říkaly, že při nástupu do vlaku směrem na Slovensko se tam strhla velká bitka. Každý chtěl pryč z Ukrajiny, ale zdaleka nebylo dost volných míst. Cesta byla potom podle jejich slov naprosto šílená. Za celou dobu si nedokázaly zajít ani na záchod, protože i chodby byly úplně plné lidí. Navíc museli ve vlaku zhasnout světla, aby nebudili pozornost. Moment, kdy se děvčata bála nejvíce, bylo v době, kdy vlak vyjížděl z Kyjeva a začali na něj střílet. Je hrozné, když si uvědomím, že chybělo málo a osoby, které mi tohle vyprávěly, už nemusely být mezi námi.

Ale samozřejmě emočních zážitků tam bylo vážně nespočet. Šílené je vidět už jen to, že lidé, kteří jsou naši sousedé a nijak se od nás neliší, si teď museli celý svůj život sbalit třeba jen do jednoho batůžku a vycestovat pryč do úplně cizí země. Mnoho z nich ani neumí náš jazyk a nikdo tu na ně nečeká. Denně přejde přes hranice několik lidí, kteří utíkají za svobodou, ale vlastně neví, co je za hranicemi čeká.

To jsou opravdu silné zážitky. Poznamenalo tě to natolik, že by ses na slovensko-ukrajinské hranice ještě někdy vrátil a znovu tam pomáhal?

Určitě tam chci v blízké době znovu vyrazit. Myslím, že jakmile si člověk tu práci jednou zkusí, má pak tendenci se tam vrátit a pomoct dalším lidem.

 

Zabraňme šíření dezinformací a nenávisti vůči Ukrajině

 

Jaký je podle tebe nejlepší způsob, jak můžou lidé pomoct Ukrajině i tady v Česku?

Podle mě pomoc lidem na Ukrajině z Česka má takové dvě roviny. Jednak lidem, kteří tam zůstali, můžeme posílat finanční podporu. I malé částky mohou pomoct. I třeba armádě. Druhou možností je to, že jak Češi tak i Slováci můžou tlačit na naše vlády, abychom Ukrajinu jako stát podporovali. Já osobně souhlasím i s tím, abychom ji podporovali zbraněmi.

Samozřejmě v Česku i na Slovensku žije mnoho lidí z Ukrajiny a my jim můžeme projevit ochotu, vyslechnout si je a hlavně pomoct zabránit ruské propagandě šířit nenávist vůči Ukrajincům. Je důležité si uvědomit, že Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi.

Na svém Instagramu denně informuješ o válce na Ukrajině. Chápu to správně, že se tak snažíš zamezit šíření těchto ruských dezinformací?

V podstatě ano. Moje aktivita na sociálních sítích a hlavně na Instagramu začala velmi přirozeně. O tamním dění jsem na základě věrohodných a oficiálních zdrojů informoval své sledující už před vypuknutím války. Po čtyřiadvacátém únoru ale začaly tyto zprávy lidi zajímat mnohem víc. Počet sledujících na mém profilu den ode dne rostl a já získával také spoustu pozitivních ohlasů na to, co dělám. To mě ještě dál motivovalo s činností pokračovat. A vlastně mě to motivuje doteď. Jako student politologie a mezinárodních vztahů se cítím být jako takový voják v této informační válce. Je proto mou povinností se takovým tématům veřejně věnovat.

Podle čeho mohou lidé na internetu rozeznat, co jsou dezinformace a co fakta?

To je pro běžné lidi opravdu složité. Žijeme ve velmi dynamické době, kdy člověk přijde večer z práce a nemá úplně čas si hledat na internetu několik různých zdrojů. Prostě si přečte první zprávu, kterou vidí, a tomu obvykle věří. Většinu lidí včetně naší generace ani nikdo neučil, jak se orientovat na sociálních sítích a na internetu, jak tu fungují určité algoritmy a podobně.

Abychom se v tomto nekonečném toku informací neztratili, musíme si nejdřív uvědomit, že dezinformace jsou zkrátka všude kolem nás. A pokud se někde na internetu dočteme něco, co v nás třeba vyvolá rozporuplné pocity, je nutné pátrat po zdroji tohoto sdělení. Zjistit, na základě čeho to autor toho sdělení tvrdí. Není nic jednoduššího než tu informaci zadat do Googlu a přesvědčit se, zda ji třeba najdeme i někde jinde.

Z veřejných průzkumů vyplývá, že i přes současnou ruskou agresi stále většina Rusů Putina podporuje. Je to podle tebe kvůli dezinformování tamního obyvatelstva?

Řekl bych, že tam to ovlivňuje více faktorů a dezinformování tamních obyvatel je určitě jeden z těch nejpodstatnějších. Uvědomme si ale také, že ruská společnost je úplně jiná než naše. Pro ně demokratické hodnoty, na které my jsme po roce 89 zvyklí a připadají nám samozřejmé, nemají zdaleka takovou váhu. Ani pořádně neví, jak má demokracie vlastně vypadat a jen pár lidí tam zatím napadlo o ni nějak usilovat. Pro nás bude vždycky nějakým způsobem těžké je pochopit a pro ně zase bude těžké pochopit nás.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 13.4.2022 23:36 | karma článku: 19,80 | přečteno: 546x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 247x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 130x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,50 | Přečteno: 155x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,47 | Přečteno: 85x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Zibura: Dobrodružství je větší, když ho člověk zažívá sám

Brno - Ladislav Zibura o svých cestách napsal pět knih a pravidelně objíždí Česko se svými přednáškami. Rozhovor studentskému médiu Stisk.online poskytl před poslední přednáškou v brněnském kině Scala.

4.10.2022 v 9:26 | Karma: 8,42 | Přečteno: 137x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Ukrajinská studentka: S Rusy, kteří podporují Ukrajinu, problém nemám

Od začátku války na Ukrajině se jí život změnil ve všech směrech. Den D přišel 8. března, kdy se rozhodla definitivně opustit svoji rodnou zemi. Po dlouhé několikadenní cestě dorazila se svojí matkou do Česka, konkrétně do Brna.

30.9.2022 v 16:33 | Karma: 15,63 | Přečteno: 291x | Ostatní

Stisk Studentský deník

Holásková: Prožíváme intenzivní dobu, na práci Červeného kříže jsem hrdá

“Není to práce od osmi do čtyř, pro mnoho lidí od nás je to život,” říká o brněnském Červeném kříži jeho ředitelka Ivana Holásková v rozhovoru o dobrovolnících, pandemii, válce a pomoci uprchlíkům na Ukrajině.

10.5.2022 v 15:28 | Karma: 9,00 | Přečteno: 127x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lidé zasadili desítky nových dubů. Cílem akce Stromy pro Brno byla pomoc brněnským lesům

Na místě, kde kdysi stál smrkový les, dnes rostou nové duby zimní. Zasadit si vlastní strom mohli návštěvníci sobotní akce Sázíme stromy pro Brno. Tu pořádala společnost Lesy města Brna v oboře Holedná.

9.5.2022 v 13:07 | Karma: 12,76 | Přečteno: 228x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Recenze: Po čem muži touží 2 potvrzuje, že čeští diváci touží po stereotypech

Sára Němcová Zazvoníte a otevře vám Jiří Langmajer s pleťovou maskou v dámském prádle. Jestli jste se zatím nezasmáli, nejspíš pokračování české komedie odzíváte.

9.5.2022 v 10:46 | Karma: 14,14 | Přečteno: 608x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Kúpeľňu použila ako bunker. Dnes Svitlana pracuje na Masarykovej univerzite

Botanička Svitlana Iemelianova utiekla v prvých dňoch ruskej invázie z Ukrajiny. Prijala pracovnú ponuku od Masarykovej univerzity. Prišla do Brna s jedným ruksakom a dvoma deťmi. Teraz pokračuje vo svojom výskume.

2.5.2022 v 18:21 | Karma: 13,71 | Přečteno: 158x | Diskuse| Osobní

Stisk Studentský deník

Ľudia s duševným ochorením často na sociálny byt nedosiahnu

Problém dostupnosti bývania trápi mnoho ľudí s psychickými chorobami už dlhé roky. Ťažkosťou sú najmä nízke finančné príjmy či stigmatizacia. Pomôcť by mali nielen sociálni pracovníci, ale aj ombudsman.

25.4.2022 v 13:32 | Karma: 8,94 | Přečteno: 121x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lykožrútová kalamita spôsobila, že niektoré lesy oxid uhličitý viac produkujú ako pohlcujú

České lesy prestávajú plniť úlohu pľúc republiky. Holiny spôsobené lykožrútovou kalamitou oxid uhličitý viac vyrábajú ako pohlcujú.

25.4.2022 v 0:26 | Karma: 10,48 | Přečteno: 260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Lidé s rakovinou plic se mohou nově léčit v Plicním centru Masarykova onkologického ústavu

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci otevřel nové centrum pneumologie a intervenční bronchologie. Nemocným jsou k dispozici nové ambulance a bronchoskopický sál, který umožňuje lékařům provádění všech zákroků a vyšetření.

23.4.2022 v 23:40 | Karma: 10,08 | Přečteno: 137x | Diskuse| Brno
  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com