Alkohol je stočtrnáctkrát horší než konopí, tvrdí Konopná doktorka

12. 03. 2015 15:19:35
Čtyři roky usilovala o uzákonění konopí, teď se snaží šířit osvětu, aby šla legalizace zespoda. Konopná lékařka Jana Budařová učí lidi, jak pěstovat a užívat konopí. Jejím cílem je pomáhat lidem, informovat je a snažit se vyvrátit mylnou představu, že užíváním konopí se z lidí stanou zdrogované loutky bez úcty.

Jak jste se dostala k práci konopné lékařky?

Dříve jsem pracovala jako psychiatrička, ale ve zdravotnickém systému mi nevyhovovalo, že se píše hodně diagnóz a předepisují se zbytečné léky. Bylo zjevné, že to nefunguje a lidé se vrací nemocní. Protože jsem se mimo to zajímala o různé alternativní léčení, věděla jsem, že léky nejsou cesta k uzdravení. Tak jsem dobrovolně v roce 2009 systém opustila. Ve stejné chvíli se konal seminář o léčivém konopí. Dozvěděla jsem se, jakým způsobem konopí funguje. Léčí závislost na alkoholu, ale i mnoho jiných fyzických onemocnění. Rok jsem byla v organizaci Konopí je lék, kde jsme hledali cesty, jak nejlepším způsobem s konopím zacházet. V roce 2011 jsem odešla, udělala si značku Konopná doktorka a začala pracovat na vlastní noze.

Proč jste si vybrala právě konopí, když existuje mnoho jiných přírodních léčiv?

Vybrala jsem si konopí, protože v době, kdy jsem odcházela ze zdravotnictví, pro mě bylo intenzivní rekreační drogou. Proto, když jsem pochopila, jak to s konopím je, do procesu legalizace jsem se intenzivně zapojila. Říkala jsem si, že když lidé budou vědět informace, které vím já, není reálné, aby bylo konopí zakázané.

V dubnu loňského roku byl pokus o zlegalizování, jak to dopadlo?

Dlouho legislativně nebyla žádná cesta, jak by se s konopím dalo něco dělat. Loni v dubnu vyšel zákon o léčebném konopí, který umožňuje s ním lékařům zacházet. Upravily se zákony o léčivých látkách, aby bylo jasné, kdo a jak může s marihuanou pracovat. Umožnilo to vytvoření elektronického registru, do kterého lékaři můžou zapisovat pacienty, kterým by konopí chtěli předepsat. Pacient si s elektronickým receptem jde do lékárny, kde mu konopí vydají. Od doby, co je léčivo zpřístupněno, se asi jen tři pacienti dostali ke konopí reálně a dva doktoři konopí předepsali. Je to pomalé. I když zákon vešel v platnost, ještě necelý rok trvalo, než byla možnost s ním něco dělat, protože ministerstvo nevydalo potřebné vyhlášky ani nevypsalo konkurzy. Celý systém se jeví, že je spíše brzdou než pomocníkem.

Je rozdíl mezi léčivým konopím a marihuanou?

Fakticky rozdíl není, prakticky ano. Cílem pěstitele na černém trhu je, aby měl co největší množství gramů, které může prodat, tudíž rostliny hodně hnojí. Výzkumy dokazují, že součástí marihuany jsou proto různé příměsi. Léčebné konopí je ten samý produkt, vypěstované samičí květy, ale nepřidávají se žádná anorganická hnojiva ani nic, co by mohlo škodit zdraví. Je to marihuana vypěstovaná tak, aby v sobě neobsahovala škodlivé látky. Ale jinak je to v podstatě to samé.

Jak vypadá vaše praxe s léčivým konopím?

Já v elektronickém systému doktorů, kteří mohou předepisovat konopí, nejsem. Praxe proto u mě vypadá tak, že za mnou chodí lidé, řeknou mi svoje trápení, například mi ukážou svou lékařskou zprávu a předloží, jak se cítí a co by chtěli řešit. Já jim pomůžu, doporučím a vysvětlím, jak by mohli začít konopí užívat. Konkrétní konopné produkty vydávat nemůžu, protože je to protizákonné. To bude možné teprve, až se konopí zpřístupní, podobně jako v Holandsku nebo na Aljašce, jako rekreační droga. I pak to ale bude záviset na regulaci státem.

Mohou si lidé vyrobit konopné výrobky sami doma?

Lidé si mohou pěstovat konopí doma sami. Známá hranice je o tom, že do pěti rostlinek je to přestupek a nad pět to začíná být trestný čin. Je ale možnost pěstovat si technické konopí, což je legální forma. To, co vypěstují, bude marihuana, ale nebude obsahovat takové procento THC jako obyčejná marihuana. Obsahuje však druhou významnou složku kanabidiol, což je pro mnoho lidí ještě léčivější látka a je i bezpečná, protože nezpůsobuje psychedelii.

Které části byliny se používají pro léčivé účely?

Rostlina se dá použít celá. Obecně se dá říct, že léčivem je pryskyřice, ve které je přítomno THC a která se nachází jak na květech, tak na listech, stoncích, samcích i samičkách, akorát v různé koncentraci. Nejvíce je jí na neopylených samičích květech. Ale jsou zde další účinné složky, různé esence. V rostlině je asi 700 účinných látek. Všechny části byliny jsou vhodné na určitý typ problémů, například i kořen nebo semínka.

Jak se pozná vhodné konopí?

Skoro jakékoliv konopí je vhodné, protože na veškerém konopí je pryskyřice. Vhodnější jsou samičí neopylené květy, ale může se použít i obyčejné listí konopí, které roste například na jižní Moravě jako plevel. Podstatné je množství získané pryskyřice. Protože každé onemocnění vyžaduje jinou dávku THC. Například u astmatu stačí, aby člověk prošel kolem někoho, kdo zrovna kouří marihuanu, a může mu to pomoci. U jiných onemocnění jako rakovina, je potřeba daleko většího množství léčiva. Podstatný je také způsob zpracování. Například kouření je z léčebného hlediska nejhorší způsob, protože se tak ztrácí asi 60 procent látek. Když mi lidé zavolají, že mají v ruce konopí a já nevím jaké, radím, aby si svůj produkt zapracovali například do másla a pak po lžičkách ochutnávali a pozorovali, co se s nimi děje.

Lidé si často stěžují, že doma si legálně výrobky připravovat nesmějí, ale konopné produkty z lékáren nejsou účinné. Čím to je?

V lékárnách se do nedávné doby daly sehnat přípravky z konopí, ale jediné, co v nich mohlo být užito, byl olej ze semen. Konopná medicína jako taková spočívá v použití pryskyřice, tedy hašiše, té mocné rekreační drogy, která do loňského roku nemohla být v žádných výrobcích, protože byla nelegální. Semena jsou sice léčivá, ale s pryskyřicí je účinek nesrovnatelný.

Jsou nějaká rizika užívání konopí?

Já se za ty roky lidem snažím vysvětlit, že se nemají až tolik čeho bát. THC je psychotropní látka, dokáže měnit stav vědomí. Skutečnost je taková, že se nedá předávkovat THC, aby se člověk zabil, ale je psychická hranice, která je mnohem níž. Lidé se často předávkují tak, že to pro ně není fyzicky nebezpečné, ale že se bojí, co se s nimi děje. Závislost na konopí může vznikat pouze psychická. Závislost na alkoholu je stočtrnáctkrát škodlivější než na konopí. To je v nebezpečnosti i pod paralenem a je zhruba na stejné úrovni jako káva. Nedá se to srovnávat s nikotinem, na který vzniká závislost fyzická. Pozor by si měli dávat lidé, kteří už nějaké léky užívají, protože konopí může násobit jejich účinek. Také pokud má někdo problémy s arytmiemi srdce, nezakázala bych tomuto člověku zkusit konopí, ale doporučila bych být ještě ostražitější při zvyšování dávky.

Andrea Křivánková

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 12.3.2015 15:19 | karma článku: 17.04 | přečteno: 1377x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 157 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 149 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Kačír

V USA je standard jen 10 dní dovolené ročně a ne každá firma nabízí volno o všech svátcích

V posledních letech jsem se několikrát zajímal o možnostech práce v USA. Na toto téma jsem četl řadu názorů a článků, realita pracovních podmínek v této zemi mi trochu vzala iluze.

29.3.2024 v 16:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 254 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...