Pouliční muzikantství není o penězích – zážitky se koupit nedají

14. 03. 2009 18:00:00
V ulicích měst lze narazit na spoustu pozoruhodného. Mimo jiné také na umělce - akrobaty, herce či malíře. Nejčastěji však jde o muzikanty lišící se nejen repertoárem, ale také kvalitou.
The Baskers v kostýmech vystupují ve Walesu.
The Baskers v kostýmech vystupují ve Walesu.Foto: Jan Rokos

Martin Kubát se kromě studia medicíny v Brně věnuje i hudbě. S kamarády Michalem Šupitou a Čeňkem Dubnem dali dohromady skupinu a říkají si The Baskers. „V podstatě jsme folková kapela, parta kámošů z Havlíčkova Brodu. Fungujeme hlavně přes léto, kdy se místo dovolené sebereme a jedeme si zahrát někam ven," říká Kubát, který v posledních pěti letech se svými houslemi při žádném výjezdu nechyběl.

The Baskers nejsou kapelou v tradičním smyslu slova. Jejich sestava je značně proměnlivá a závislá na tom, kdo má zrovna čas. „Každý rok se snažíme jet do jiné země a je zvláštní, že pokaždé jede jiná skupina lidí. Ale basák, housle a akordeon byl vždycky základ a z ostatních kluků jel, kdo mohl," přibližuje Kubát fungování skupiny. Nástrojová paleta je tak velmi široká, nechybí ani kytara, saxofon, klávesy, či perkuse.

Proč právě The Baskers?

Angličtina označuje všeobecně pouliční umění výrazem busking. Svůj původ má ve francouzském busquer - ukrást, číhat, či slídit. Název kapely tak byl nasnadě. Peníze pro tyto vysokoškoláky ale nehrají hlavní roli. „Mohli bychom stát na ulici pět hodin denně a rýžovat, ale když jsme na cestě tři týdny, tak se nám písničky ohrávají. Nebavilo by nás to a ani lidem by se to nelíbilo," objasňuje Kubát. „Spousta lidí jezdí pracovat do Skotska, kde si za osm hodin na plantáži vydělají to samé, co my, když jednou za den na hodinu vylezeme na ulici."

Kapela však není pestrá jen svým složením a nástroji, ale také výběrem žánrů. V repertoáru má například písně od Nohavicy, české lidovky, irskou nebo ukrajinskou hudbu, ale také židovské písně. „Nejsme nijak specializovaní, je to vyloženě o tom, že stojíme na ulici a máme půl minuty na zaujmutí lidí. Buď se nám to povede, nebo ne," líčí Kubát život pouličního umělce.

Dáváme do toho strašně moc pozitivní energie

Jednou z prvních zahraničních štací byla pro muzikanty Provence. Zabloudili také do Katalánska a jejího centra Barcelony, kolemjdoucí bavili i na Britských ostrovech. „Lidi nám říkají, že do hraní dáváme strašně moc pozitivní energie a to se jim líbí," přemýšlí muzikant. Z počátku Baskers do ciziny létali, což je omezovalo hlavně v množství věcí, které mohli do letadla naložit. V Česku si proto půjčili dodávku, kam se bez problémů vešly i nástroje. A navíc se mohli rozjet, kam chtěli. „Spousta lidí to bere profesionálně, ale my se rádi sejdeme a zahrajeme si. Protože jsme nejlepší kamarádi, můžeme spolu být třeba měsíc a nevadí nám to," vysvětluje Kubát. Skupina The_Baskers před anglickou krčmou. Foto: Jan Rokos

Busking má i své stinné stránky. Člověk je závislý na počasí, lidech, ale také na předpisech a normách. Ve většině měst jsou buskeři nějakým způsobem omezeni. Typickým příkladem je Karlův most, kde si při vystupování bez povolení umělci zadělávají na problémy. „V hodně městech musíme mít povolení, což bývá problém. To se pak většinou zvedneme a jedeme dál," popisuje Kubát. Třeba ve Spojených státech se úřady snaží buskery přilákat na přelidněná místa, jako je newyorské metro, aby kolemjdoucí příjemně naladili.

Úředníci ale zdaleka nemají na umělce takový vliv jako nepřízeň lidí. „Hráli jsme ve Walesu a naběhla na nás skupina takových udělaných kluků a zmydlili jednoho, který stál na kraji. Než jsme založili nástroje, tak utekli. Ve Francii nám zase ukradli deset tisíc, tak jsme si řekli, že se budeme víc snažit, abychom si to vynahradili, " uvádí Kubát nepříjemné zážitky, které partu potkaly.

Vyrovná-li se člověk s těmito občasnými obtížemi, stane se pro něj busking neškodnou drogou. Talentovaní umělci se jím mohou i slušně přiživit. Busking je koníček, který má moc připravit spoustu nečekaných zážitků, umožňuje poznat svéráz měst a jejich obyvatel a v neposlední řadě rozdává radost i svému okolí. A kdo ví, kam až to vše může vést. Někteří z velikánů hudebního nebe, jako Eric Clapton, Simon and Garfunkel nebo Carlos Santana také začínali na ulici.

Lukáš Trnka

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 14.3.2009 18:00 | karma článku: 17.63 | přečteno: 2084x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 155 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 146 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 131 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zapomenuté pražské sídlo orlických Schwarzenbergů

V Praze je městský dům, který zdobí schwarzenbergský erb, konkrétně orlické sekundogenitury. Jedná se o dům ve Spálené ulici č.p. 90. Kdysi pražské sídlo orlické větvě rodu, které dnes se Schwarzenbergy málokdo spojí.

17.3.2024 v 15:51 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 262 | Diskuse

Pavel Král

Svoboda

„Každý dělal, co uznal za správné.“ Není právě tohle svoboda? Netouží právě po tomto lidé? Aby je nic a nikdo neomezoval. A tak aby si konečně mohli dělat jen to, co sami chtějí!

17.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 114 | Diskuse

Kamila Steinová

Rozhovor s Miroslavem Hlaučem

V minulém článku jsem vám představila debutový román Letnice od Miroslava Hlauča. Dnes u Letnic stále zůstaneme, ale trochu jinak. Přináším vám s panem Hlaučem rozhovor.

17.3.2024 v 12:45 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 78 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Don Baltasar Marradas – zmizelé posmrtné stopy velkého generála

Don Baltasar Marradas y Vich byl říšský hrabě a rytíř Maltézského řádu, císařský polní maršál španělského původu. Ve své době byl slavný, ale po smrti stopy generála zcela mizí. Dodnes nevíme, kde vlastně spočinuly jeho ostatky.

16.3.2024 v 21:34 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 181 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Prof. Ferdinand Ďurčanský, profesor práv a šlechtic ve službách slovenského kříže

14. března 1939 vznikl Slovenský štát. Ve vládě válečné Slovenské republiky byl jeden z ministrů původem ze šlechtického rodu, který obdržel erb a nobilitaci od císaře Rudolfa II. Prof. Ferdinand Ďurčanský

16.3.2024 v 16:46 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 205 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1115

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...