Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dříve byla virgule běžná věc

Nezávislý novinář, fotograf a průzkumník podzemí Kamil Pokorný vypráví o podzemí, společnosti Agartha, jíž je členem, a nadpřirozených jevech.

Brnenské podzemí má svuj charakter.Foto: archiv Kamila Pokorného

 

Brno - Kamil Pokorný o sobě mluví jako o milovníkovi podzemí a tajemna. V roce 2002 založil s podobnými nadšenci badatelskou společnost Agartha, která se dnes může pochlubit mnoha objevy a zdokumentovanými jevy. Kromě samotné badatelské činnosti působí jako mediální ředitel, mluvčí a správce internetových stránek Agarthy.

Co vás láká a přitahuje na podzemí?

Myslím si, že každého malého kluka láká něco objevit, prozkoumat místo, kde nikdo dlouho nebyl, o němž se neví, mít svůj úkryt. Vždy mne na tom přitahovalo jakési tajemno. Rozdíl toho klidu a ticha, jaké je pod rušným náměstím či ulicí v samotném centru města. Jako by jiný svět, o němž o pár metrů výše chodící lidé vůbec nic netuší, natož aby znali vstupy. Takže touha objevovat, touha po neznámu, v jistém smyslu jistě i touha se něčím lišit od ostatních.

Nemáte někdy při průzkumech strach? Temné a úzké prostory podzemních štol mohou působit na většinu lidí tísnivě.

Je pravda, že na některé lidi to dobře nepůsobí, ale já se tam většinou cítím jako doma. Naopak mne ten zážitek ještě povzbudí, dodá jakési síly. Samozřejmě pokud má někdo z dřívějška v nějakém smyslu různé bloky, klaustrofobii a jiné, tak by tam asi nevlezl. Ale já taky nemusím mít všechno. Poznal jsem, jaký to je pocit být v sevření, když jsem prolézal třeba plazivky pod Stránskou skálou. Některá místa jsou tam natěsno a poznáte, že ta skála neuhne, že to musíte zvládnout vy sám, protáhnout se. V takových místech je nepříjemné, když nevíte, zda se prostora rozšíří a člověk se tam zvládne otočit, nebo bude muset jenom nějak couvat. Jedno místo je tam tak ostře zahnuté, že se člověk protáhne jakoby zalomením. Tak to já také nemusím, na to se mám až moc rád.

Je brněnské podzemí ve srovnání s podzemím jiných českých měst něčím výjimečné?

Výjimečné až tak ne, spíše má svůj charakter. Převažují zde staré sklepy, většinou navzájem nepropojené, protože trhovci a obchodníci neměli zájem, aby se jim kvalitní vína, maso a jiné zboží ztrácelo. Ale i těch propojených se najde dost ve smyslu několika místností, nebo dvou až tří sklepů. Rozhodně tu nemáme desítky metrů chodeb, štol, natož desítky kilometrů, jako třeba pod Znojmem či Jihlavou. Tam vznikalo podzemí díky horníkům, v Brně jej do sprašovitého podloží kopali jednotliví lidé pro uskladnění zboží.

Co znamená samotný název Agartha?

Vycházeli jsme z překladu a knížky Iva Železného „Agartha - ztracená podzemní říše". O ní se v celé knize popisují různé po světě posbírané legendy. Mají společné to, že někdo někde objeví tunel či štolu klesající postupně do země. Jak jde člověk štolou dál a dál, postupně slyší jakési vrčení, hučení a vnímá, že stěny této štoly mají neobvyklý, jakoby sklovitý hladší povrch a krom toho stěny zelenkavě svítí. Takže tam není tma, ale slabě zelené světlo.

Co přesně je náplní práce společnosti Agartha?

Společnost Agartha je především sdružení nadšenců objevování historického a jiného podzemí především alternativními metodami, například pomocí virgulí. Ale pátráme i v archivech a přes pamětníky, i s pomocí lidí, kteří jsou více otevřeni vnímání a zabývání se paranormálními jevy.

Děje se takových paranormálních jevů u nás hodně?

Takových jevů se v naší zemi děje mnohem a mnohem více, než by si kdo představil. Jenomže lidé jsou k tomu skeptičtí, nevěnují tomu pozornost, nebo je to zajímá spíše tajně, aby se jim ti druzí zarytí skeptici nevysmáli a nepovažovali je za blázny.

Můžete pohovořit o nějakém konkrétním případu?

Občas nastanou vážné a zjevné případy, jako třeba v roce 2006 na Žďársku ve vesnici Bobrová, kde postupně praskala a vysypávala se skla ze všech oken, létal a padal nábytek. Zabývala se tím i policie a hasiči. Rodinu neustále obtěžovalo mnoho rádoby léčitelů, kteří si chtěli přihřát polívčičku a zviditelnit se, nebo prodat svoji dřevěnou pyramidku a jiné pomůcky. V televizi se tím chtěl zviditelnit i klub zarytých skeptiků Sisyfos, podle něhož si to vše ta rodina schválně rozbíjela a demolovala si celý dům. S tím ale nesouhlasí ani místní hasiči, ani policie, která v domě hlídkovala přes tři dny a noci, kvůli řešení případu pro pojišťovnu. Nábytek padal, ničil se a okna praskala i v jejich přítomnosti. Většinou ale jezdíme k případům, kdy lidé slyší nějaké zvuky, případně vidí duchy, stíny a snažíme se to i dokumentovat, zakreslit, nafotit... tak jako objevované podzemí.

Co jsou to patogenní zóny?

Jsou to místa, „zóny" energií patogenně působících na živé tkáně a organismus člověka. Zejména tam, kde se kříží tři a více patogenů v jednom ohnisku, je působení skutečně nebezpečné a projevuje se konkrétními reakcemi na těle nebo orgánech. Natékají nohy, člověk pociťuje bolesti a může to vést až k rakovině. Zejména tam, kde se spí a člověk má tělo v ohnisku patogenů více hodin denně. Více informací o patogenních zónách je na našich internetových stránkách.

Při své práci používáte nejrůznější alternativní metody (intuitivní a podprahové vnímání, virgule, kyvadla...). Opravdu fungují?

Za mnoho let využívání mohu já sám i kolegové jednoznačně už vzhledem k nálezům potvrdit: Ano! Ale on už je hojně využíval i jeskyňář Karel Absolon, nebo když se podíváme do středověku, kdy nebyla technika, doly se směrovaly jedině podle shora virgulemi naměřených hodnot. Tehdy to byla celkem běžná věc, využívat proutky nebo virgule. Dnešní společnost lidem původní senzibilní a jiné schopnosti hodně potlačila a zablokovala. Naštěstí je mnoho rozumných a vnímavých lidí, jež rádi sáhnou po této alternativě, která funguje zdarma.

Jak se stavíte k tomu, že velká část společnosti vnímá takovéto „nevědecké" metody přinejmenším skepticky a často je považuje za šarlatánství?

My víme své ve smyslu, kolik jsme toho našli, jak nám to funguje a tak, a spíše nás mrzí, že ti lidé, často doslova ověšení tituly nebo publicitou jako pan astronom Grygar a jiní skeptici, vší silou tvrdohlavě zavírají oči. Ve světě i u nás je to bohužel i na ústavech vysokých škol známý postup. Než se začít zabývat něčím, co není v proudu a běžně uznávané a riskovat tím hodnotu svého jména, zůstaneme raději u těch uznávaných tendencí. Je to škoda, že tolik moudrých a titulovaných lidí ještě dodnes zavírá oči a zacpává uši před touto stránkou naší reality nebo před opravdovým léčitelstvím.

Michal Filípek

Autor: Stisk Studentský deník | středa 8.4.2009 9:00 | karma článku: 21,02 | přečteno: 3647x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 248x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 131x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  12:30

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com