Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V brněnské mešitě pohostí návštěvníky i čajem

Žádná stavba v Brně nerozpoutala tak vášnivé debaty jako mešita v Brně. Jak ale vypadá, ví jen málokdo. Do mešity se přitom může podívat každý.

Brno - Na první pohled působí bílá budova nenápadně. Je vmáčknutá mezi bytovky a ze silnice není skoro vidět. Při bližším pohledu na světlou fasádu si kolemjdoucí může všimnout nesrozumitelného nápisu. Tohle je brněnská mešita. Poněkud kontroverzní budova, jejíž stavba rozdělila Brňany na dva nesmiřitelné tábory.

Dveře jsou pootevřené. V mešitě už na nás čekají, protože jsme si návštěvu domluvili předem. Každý návštěvník i praktikující muslim se hned za dveřmi musí vyzout a boty nechat v polici ve vstupní chodbě. Nesměle zaťukám na kancelář. „Dobrý den, posílala jsem e-mail, že bychom se s kamarády chtěli podívat do mešity,“ spustím hned. Sympatický mohutný muž arabského původu nás s úsměvem vítá a zve do kanceláře. „Asi vám nejdřív ukážu mešitu, pak si sedneme a můžete se mě zeptat na to, co vás bude zajímat,“ navrhuje se silným arabským přízvukem Jalal Atassi, náš průvodce a zároveň místopředseda Islámské nadace v Brně.

Nejprve procházíme kolem umývárny, kde si muslimové před modlitbou myjí nohy, a vstupujeme do maličké místnosti. „Tohle je učebna, kde se lidé učí arabsky, nebo čtou Korán,“ dostává se nám vysvětlení. V učebně je jen pár světlých lavic se židlemi, bílá tabule a několik fotografií zobrazujících především Ka´bu, nejposvátnější muslimské místo.

Dalšími dveřmi vstupujeme do modlitebny. Místnost je překvapivě malá, přesto se v ní při pátečních modlitbách schází až sto padesát muslimů. Červený koberec, který zakrývá celou podlahu, je měkký a příjemný na bosé nohy. Atassi vysvětluje, k čemu který nábytek slouží, ukazuje arabsky psaný a krásně zdobený Korán a celou knihovnu náboženské literatury přeložené do několika světových jazyků.  „Jediné, co muslimové pokládají za Korán je arabský originál. Když totiž překladatel texty překládá, trošku si je upraví. A to pak může pozměnit význam,“ říká Atassi, když listuje Koránem.

Je všeobecně známo, že ženy a muži se v islámu modlí odděleně. Ani v brněnské mešitě tomu není jinak. Abychom se dostali do ženské části mešity, musíme vystoupat po schodech nahoru. Pod schody se válí hračky. I na děti jsou tady připraveni.  Ženská místnost je menší, rozdělená na dvě části. V jedné části je velká červená pohovka a nad ní několik polic s knihami. Druhá část oddělená oknem je dětský koutek. Na první pohled to tady vypadá jako v mateřské školce. Všude jsou hračky a na žlutých zdech je spousta malých barevných obrázků.

Náš průvodce nás nechává, abychom si všechno prohlédli a vyfotili. „Jdu zatím do kanceláře, dám vařit vodu. Dáte si radši čaj nebo kávu?“ ptá se a odchází. Rozhlížíme se kolem sebe, fotíme, debatujeme. Z balkonu pro ženy se skrze dřevěné mřížky díváme dolů do místa, kde se modlí muži. Mřížky jsou tam prý kvůli dětem, nejednoho člověka by však mohlo napadnout něco jiného. O lidských právech v islámu, obzvláště těch ženských, toho bylo hodně řečeno i napsáno.

Po návratu do kanceláře na nás už čeká čaj i připravené židle.  Přes historii mešity se dostáváme i otázce soužití se sousedy. „Lidé, kteří žijí v okolí, byli nejdřív proti stavbě mešity. Protestovali. Teď se nám často chodí omlouvat. Poznali, že nejsme žádní teroristi a že se chováme slušně a klidně,“ popisuje Atassi současné sousedské vztahy. „Teď jednáme o stavbě větší mešity, tahle už je pro nás malá,“ dodává. Ptáme se na vše. Na konvertity, lidská práva, manželství i rozvody. Po dvou hodinách, které utekly podezřele rychle, máme pocit, že je na čase, abychom se zvedli a šli. Na cestu dostáváme několik brožur a tenkých knížek o islámu a pozvání, ať se zase přijdeme někdy podívat. Ještě než se za námi zavřou dveře, slyšíme, jak nějaký chlapec začíná odříkávat modlitbu Allah Akbar.

Do našeho všedního světa vstupujeme s myšlenkou, že mešita je nad očekávání příjemné místo, kde se setkávají muslimové i nemuslimové v klidné atmosféře, která kontrastuje s hlukem rušné ulice nacházející se jen pár metrů od vstupu do této islámské modlitebny.

Více o brněnské mešitě naleznete na stránkách www.mesita.cz.

Martina Učňová 

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 15.4.2010 10:00 | karma článku: 10,86 | přečteno: 1350x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 248x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 131x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  15:10

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

26. dubna 2024  15:05

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com