Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studium vysoké školy je hektické, studenti zpočátku moc nestíhají

Studenti prvního ročníku Masarykovy univerzity si už více než měsíc zvykají na nový způsob výuky a přístup, který se od toho středoškolského významně liší. 

Brno – Karolína Kosová a Petra Dvořáková nastoupily 15. září poprvé do vysokoškolského studia na Masarykovu univerzitu. Karolína Kosová studuje žurnalistiku na Fakultě sociální studií, Petra Dvořáková na Pedagogické fakultě angličtinu a francouzštinu. Obě se však z počátku potýkaly s podobnými problémy. Dnes už říkají, že se zorientovaly a zvykly si na vysokoškolský typ studia. 

Přechod na vysokoškolský systém je náročný

„Prvně jsem ve škole byla na přijímačkách, pak na zápisu a pak až když začalo vyučování. Nejdříve jsem se ve škole vůbec neorientovala, kde je jaká učebna, kam mám jít. Druhý týden už to ale bylo mnohem lepší,“ říká Petra Dvořáková z pedagogické fakulty. Na školu šla jako jediná ze své třídy na střední škole, podobně jako Karolína Kosová. „Byla jsem nervózní o to víc, že jsem vůbec nikoho neznala a šla jsem do neznámého prostředí,“ vysvětluje Kosová a dodává, že zpočátku čekala na přednášku v jiném patře, než měla být. Teď už se ale orientuje.

Seznámení se školou či poznání skutečných vysokoškolských povinností poznaly obě studentky hned po zápisu, kdy si musely registrovat předměty. „Já jsem to šla naštěstí dělat hned, když jsem to měla v živé paměti po zápisu. Tam nám o informačním systému říkali, takže jsem se v tom částečně vyznala. Neumím si představit, že bych vše dělala až s odstupem času. Když jsem si chtěla později ještě něco zaregistrovat, tak jsem měla problém s tím najít jak,“ vzpomíná Kosová. Petra Dvořáková s informačním systémem větší problémy neměla. Hlavně jí podle jejích slov pomohla příručka Prvákoviny.

Hlavní problém tkví v přístupu studentů

Manažerka vnějších vztahů z vývojového týmu informačního systému Jitka Brandejsová říká, že dnes už nejsou dotazy, které by se neustále opakovaly. „Nejčastějším problémem studentů prvních ročníků je především to, že si neuvědomí přechod na vysokou školu, nezjistí si pravidla vysokoškolského studia a nepřečtou si nápovědu v informačním systému,“ popisuje Brandejsová. Dodává ale, že dnes se dotazy prváků nijak výrazně neliší od dotazů běžných studentů. „Technici informačního systému se každoročně na přání vedení fakulty, studijního oddělení nebo knihovny účastní školení pro prváky a představují jim základní informace a pravidla, která by si měli při studiu uvědomit,“ doplňuje.

Obě studentky po měsíci studia přiznávají, že je vysoká škola úplně jiná, než na co byly doposud zvyklé. „Tady člověk kolikrát zpočátku nevěděl za kým jít. Na střední byl stále třídní učitel, se kterým se řešily veškeré problémy,“ vysvětluje Kosová. Petra Dvořáková nevěřila, že může škola tak rychle utíkat. „Na střední škole bylo pětačtyřicet minut kolikrát strašně dlouhá doba, tady je to hned pryč, když má člověk předtím přednášku hodinu a půl,“ podotýká.

Studenty překvapuje množství literatury a knihovní řád

Co ale obě studentky velmi překvapilo, je množství studijní literatury, kterou mají do jednotlivých předmětů přečíst. „Je to dost šílené,“ říká Kosová. „Všichni, kdo jsou na vysoké, mi říkali, jak se v semestru nic nedělá a učí se až ve zkouškovém. Já ale doma každý den něco dělám a píšu,“ komentuje Dvořáková. Čte ale jen to, co má jako povinné na cvičení. Ostatní nechává na zkouškové. Podobně věci nechává na zkouškové i Karolína Kosová, ale zároveň přiznává, že nejspíš vše ve zkouškovém přečíst nezvládne.

Knihovna je také jedno z míst, kde se student prvního ročníku ztrácí. „Nejčastěji se ptají, jak jsou v knihovně seřazeny knížky, nemají ponětí o signaturách. Pak jsou také problémy s tiskem, skenováním a kopírováním,“ vyjmenovává komplikace knihovník fakulty sociálních studií, Radek Matoušek. S podobnými problémy se setkávají i v knihovně na pedagogické fakultě. Petra Dvořáková se ale spíš nevyznala v systému aleph, kde si může přes internet rezervovat knížky. „Vůbec jsem se v tom neorientovala, tak tam nic nedělám,“ říká. Místo, kde se naopak s častými dotazy od studentů prvního ročníku nesetkávají, je studijním oddělení. „Základní informace o studiu jim řekneme při zápisu,“ zmínila Veronika Šenkýřová ze studijního oddělení na fakultě sociálních studií.

Zpočátku někdy studenti nestíhají ani zajít si na oběd

Na obědě v menze byly obě studentky jen párkrát. Většinou totiž nestíhají. „V pondělí mám od rána do večera a mezi přednáškami mám jenom desetiminutovou přestávku, takže jídlo vůbec nestíhám,“ vysvětluje Petra Dvořáková. Podobně je na tom i Karolína Kosová. „Když mám půl hodiny do přednášky a v menze na Moravském náměstí je dlouhá fronta, tak se to opravdu nedá,“ podotýká. Podle vedoucího menz Romana Tancoše se studenti ptají na věci, které mohou najít i na webu, například jaká je provozní doba. „Studenti mají často problém s tím, najít vůbec webové stránky menzy,“ rozvedl Tancoš. Objevují se ale i dotazy, zda lze objednat pizzu po telefonu, což jak říká Tancoš, nelze.  

Po více než měsíci studia už jsou obě studentky zvyklé na nový způsob studia, ve škole se orientují a ví za kým jít, pokud mají nějaký problém. O zkouškovém, které se neúprosně blíží, ale zatím nechtějí ani slyšet. 

Marek Osouch

Více si můžete přečíst také na www.munimedia.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 27.10.2014 16:13 | karma článku: 7,03 | přečteno: 875x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 250x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 163x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 132x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 141x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

Slovensko k tragédii směřovalo dlouho, tímhle prohráli všichni, míní expert

17. května 2024

Premium Bývalý slovenský novinář a bezpečnostní expert Milan Žitný je přesvědčen, že k tragické události,...

V Kladně hořel sklad olejů a autodílů, škoda je čtyřicet milionů korun

16. května 2024  12:31,  aktualizováno  22:59

V kladenské ulici Železničářů ve čtvrtek hořela průmyslová hala se skladem olejů a autodílů. U...

Soud v Haagu začal řešit Gazu. Genocida dosáhla strašlivé úrovně, zaznělo

16. května 2024  22:40

Genocida, kterou Izrael páchá v Pásmu Gazy, dosáhla strašlivé úrovně, prohlásil zástupce...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com