Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestování stopem je daleko pestřejší, říká mladý cestovatel

8. 11. 2009 15:00:19
Ve svých jednatřiceti letech viděl už pořádný kus světa. Byl v Číně, Thajsku, Malajsii, na Kubě, Srí Lance, ale i za polárním kruhem. Jeho nejmilovanější zemí však navždy zůstane Turecko.
Tomáš Libenský procestoval kus světa. Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoDovolenou s cestovní kanceláří si Tomáš Libenský nedovede představit. Aby si cestu užil, musí jet na vlastní pěst a spolehnout se sám na sebe. „Myslím, že cestování člověka posouvá dál. Neplatí to ale v případě cestovních kanceláří, které lidem vše dodají na stříbrném podnose. Člověka obohacuje právě to, že si vše musí vybojovat – najít si ubytování, všechno si zjistit, domluvit se s místními. To je na tom to zajímavé,“ říká mladý muž, který pracuje jako IT manažer v jedné brněnské firmě.

Vzhled jeho kanceláře naznačuje, že v ní nesedí člověk, který nevytáhne paty z domu. Na stěně visí velká mapa světa, na monitoru má pověšené buddhistické modlitební korálky – památku z Činy. Ve skřínce za stolem má slušnou sbírku sypaných čajů a hned několik zajímavých hrnků.

Při svých cestách většinou stopuje. Nejenže ušetří peníze za cestu, takové cestování je podle Libenského daleko pestřejší. „Jinak bych měl daleko menší šanci potkat místní,“ vysvětluje. Plán cesty si dopředu nedělá, nechává vše náhodě. „Nehledám si dopředu, co chci ve které zemi vidět. Díky stopu jsem viděl věci, které v průvodcích nejsou, a přesto stojí za vidění. Někdo může namítnou, že je stop nebezpečný, ale za ty tisíce kilometrů, které jsem procestoval, jsem zažil jen dva nepříjemné případy. Jednou řidič zkusil obtěžovat slečnu, se kterou jsem jel, podruhé nás vezl jiným směrem, než jsme chtěli. Ale dobře to dopadlo,“ vypráví.

Tomáš Libenský v Turecku Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoDíky stopování zažil i jeden z nejhezčích zážitků z cest - pětidenní cestu s kamiony jedoucími přes Turecko do Íránu. Skupina kamionistů mladého cestovatele a jeho doprovod nakonec přemluvila, aby s nimi místo do Istanbulu jeli až k východním hranicím Turecka. „Cestou nám vařili výborná perská jídla a vyprávěli hrozně zajímavé věci. Bylo pak velmi zvláštní z kamionu po pěti dnech vystoupit. Už to nebyli cizí lidi. Věděli jsme, že už se zřejmě nikdy neuvidíme a všichni jsme se loučili se slzami v očích. Ta cesta nás zajímavým způsobem spojila,“ vzpomíná.

Jako další příjemné zážitky vzpomíná na různá pozvání k cizím lidem domů. „Například v Turecku jsme se seznámili na ulici s dívkou, která nás pak na noc vzala k sobě do panelákového bytu, kde nás představila rodičům. Ti si s námi celý večer povídali. Dlouho jsem přemýšlel, jak je něco takového možné a nepřišel jsem na to. V Česku si něco podobného nedovedu vůbec představit,“ vypráví.

Právě Turecko je zemí, kde se cítí nejlépe. „V Turecku žijí úžasní lidé. Možná je to i islámem, ve kterém je zakotvena spousta věcí, které mi připadají lidské. A navíc, turecká kuchyně je nejlepší na světě,“ usmívá se cestovatel.

Svoje cesty se snaží Tomáš Libenský dokumentovat fotografiemi. Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoPřestože procestoval kus světa, cizí jazyky Libenský příliš neovládá. Vždy se prý domluví svou „stupid English“, jak se smíchem říká své angličtině. Kromě toho používá v každé zemi základní fráze jako pozdravy, poděkování a podobně. „Nikdy se to však neučím dopředu doma, to pochytím až na místě,“ vysvětluje. Na učení jazyků je prý lenoch, navíc ví, že se vždycky nějak zvládne domluvit.

Po svých zkušenostech ze zahraničí je cestovatel velmi skeptický vůči Brnu. „Nedávno jsem přemýšlel, jak bych si v Brně připadal jako turista. Ten přijede na strašně ošklivé autobusové nebo vlakové nádraží a nikde nezíská žádné informace. Vyčerpaný z cesty pak najde nějaký drahý hotel, přespí a druhý den nejspíš odcestuje do nějakého jiného města a už se sem nevrátí. A já se mu vůbec nedivím,“ zlobí se.

Tomáš Libenský si cestami po světě plní své sny. Na otázky, kde bere na svoje cesty čas a peníze, má muž jasnou odpověď. Jeho cesty prý nejsou o moc dražší než některé dovolené z katalogů. „Pokud někam letím, tak nejdražší samozřejmě bývá letenka, ale v době nízkonákladových společností se dá snížit už i to.“ Jako cíle svých cest pak většinou volí země, kde moc draho není. Horší je to prý s časem. „Naštěstí mám a vždy jsem měl tolerantní zaměstnavatele, kteří mi vyšli vstříc,“ říká.

Barbora Rácová


Autor: Stisk Studentský deník | neděle 8.11.2009 15:00 | karma článku: 16.44 | přečteno: 2140x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Švábi na kolejích? Studentům vadí, že jim o problému správci neřekli

Našel jsem na pokoji švába, ohlásil student správcům kolejí Sladkého v brněnském Komárově. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé se však bouří, že jim o problému neřeklo.

13.5.2018 v 22:42 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 546 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Stovky plyšákov na skládke. Vyhadzujú ich obchody?

Na skládke komunálneho odpadu v Žabčiciach pri Brne sa objavili stovky vyhodených plyšových hračiek. Mnohé z nich vídame v televíznych reklamách a ponukách obchodných reťazcov. Pokúsili sme sa zistiť, prečo takto dopadli.

11.5.2018 v 18:48 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 847 | Diskuse

Stisk Studentský deník

KOMENTÁŘ: Probudím se včera aneb mají vrcholové sportovkyně místo úspěchů rodit děti?

Už je tady zase. Doba, kdy muž říká ženám, jakou mají ve společnosti roli, a co by měly dělat se svými životy. Ta doba, kdy český internet žije tím, jestli mají ženy být spíš matkami, nebo mají právo zvolit si jinou kariéru.

6.5.2018 v 16:15 | Karma článku: 21.27 | Přečteno: 732 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ze všech staveb nemůžeme udělat muzea, říká zakladatel spolku Prázdné domy

Petr Zeman se svými kamarády založil spolek Prázdné domy. Funguje již třetím rokem a mapuje opuštěné objekty napříč Českou republikou.

1.5.2018 v 20:45 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Kutačová

Aviou Amerikou 2017 - Dál na sever

Amálka je po generálce motoru a už zase s námi trhá kilometry přes Chile. Sažíme se dohnat ztracený čas, takže uháníme směrem na Valparaiso - město starých lanovek a barevných graffiti.

22.7.2018 v 17:30 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 79 | Diskuse

Jaroslav Babel

Cesta tak trochu na vodě (1.)

Rok se sešel s rokem, nabízím další zápisky z cest. Příjemné čtení přeji jako vždy stálým čtenářkám i čtenářům, stejně jako těm, co sem třeba náhodou zabloudili poprvé.

22.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 224 | Diskuse

Libor Čermák

Vodopády Horních Plitvických jezer

Když jsem na lodi překonal jezero Kozjak na Plitvických jezerech, vstoupil jsem do opravdového ráje vodopádů v okolí jezera Gradinsko. Pojďte se se mnou podívat na fotografie a přesvědčíte se.

22.7.2018 v 6:42 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 312 |

Michal Tříska

Pardubice a okolí

Vydejte se na výlet malebným polabím od Kunětické hory do Pardubic. Navštivte soutok dvou řek. Nebo si prohlédněte několik městských památek.

21.7.2018 v 10:30 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 417 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Jedeme dál!

V dalším dílu deníku Jacka a Avokáda se dozvíte, jak jsem dokončili opravu Amálky a vydali se dál na sever Chile. Přes sopku Chaiten dojedeme až do města lanovek - Valparaisa a cestou oslavíme pár narozenin.

19.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 2664 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz