Cestování stopem je daleko pestřejší, říká mladý cestovatel

8. 11. 2009 15:00:19
Ve svých jednatřiceti letech viděl už pořádný kus světa. Byl v Číně, Thajsku, Malajsii, na Kubě, Srí Lance, ale i za polárním kruhem. Jeho nejmilovanější zemí však navždy zůstane Turecko.
Tomáš Libenský procestoval kus světa. Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoDovolenou s cestovní kanceláří si Tomáš Libenský nedovede představit. Aby si cestu užil, musí jet na vlastní pěst a spolehnout se sám na sebe. „Myslím, že cestování člověka posouvá dál. Neplatí to ale v případě cestovních kanceláří, které lidem vše dodají na stříbrném podnose. Člověka obohacuje právě to, že si vše musí vybojovat – najít si ubytování, všechno si zjistit, domluvit se s místními. To je na tom to zajímavé,“ říká mladý muž, který pracuje jako IT manažer v jedné brněnské firmě.

Vzhled jeho kanceláře naznačuje, že v ní nesedí člověk, který nevytáhne paty z domu. Na stěně visí velká mapa světa, na monitoru má pověšené buddhistické modlitební korálky – památku z Činy. Ve skřínce za stolem má slušnou sbírku sypaných čajů a hned několik zajímavých hrnků.

Při svých cestách většinou stopuje. Nejenže ušetří peníze za cestu, takové cestování je podle Libenského daleko pestřejší. „Jinak bych měl daleko menší šanci potkat místní,“ vysvětluje. Plán cesty si dopředu nedělá, nechává vše náhodě. „Nehledám si dopředu, co chci ve které zemi vidět. Díky stopu jsem viděl věci, které v průvodcích nejsou, a přesto stojí za vidění. Někdo může namítnou, že je stop nebezpečný, ale za ty tisíce kilometrů, které jsem procestoval, jsem zažil jen dva nepříjemné případy. Jednou řidič zkusil obtěžovat slečnu, se kterou jsem jel, podruhé nás vezl jiným směrem, než jsme chtěli. Ale dobře to dopadlo,“ vypráví.

Tomáš Libenský v Turecku Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoDíky stopování zažil i jeden z nejhezčích zážitků z cest - pětidenní cestu s kamiony jedoucími přes Turecko do Íránu. Skupina kamionistů mladého cestovatele a jeho doprovod nakonec přemluvila, aby s nimi místo do Istanbulu jeli až k východním hranicím Turecka. „Cestou nám vařili výborná perská jídla a vyprávěli hrozně zajímavé věci. Bylo pak velmi zvláštní z kamionu po pěti dnech vystoupit. Už to nebyli cizí lidi. Věděli jsme, že už se zřejmě nikdy neuvidíme a všichni jsme se loučili se slzami v očích. Ta cesta nás zajímavým způsobem spojila,“ vzpomíná.

Jako další příjemné zážitky vzpomíná na různá pozvání k cizím lidem domů. „Například v Turecku jsme se seznámili na ulici s dívkou, která nás pak na noc vzala k sobě do panelákového bytu, kde nás představila rodičům. Ti si s námi celý večer povídali. Dlouho jsem přemýšlel, jak je něco takového možné a nepřišel jsem na to. V Česku si něco podobného nedovedu vůbec představit,“ vypráví.

Právě Turecko je zemí, kde se cítí nejlépe. „V Turecku žijí úžasní lidé. Možná je to i islámem, ve kterém je zakotvena spousta věcí, které mi připadají lidské. A navíc, turecká kuchyně je nejlepší na světě,“ usmívá se cestovatel.

Svoje cesty se snaží Tomáš Libenský dokumentovat fotografiemi. Foto: Archiv Tomáše LibenskéhoPřestože procestoval kus světa, cizí jazyky Libenský příliš neovládá. Vždy se prý domluví svou „stupid English“, jak se smíchem říká své angličtině. Kromě toho používá v každé zemi základní fráze jako pozdravy, poděkování a podobně. „Nikdy se to však neučím dopředu doma, to pochytím až na místě,“ vysvětluje. Na učení jazyků je prý lenoch, navíc ví, že se vždycky nějak zvládne domluvit.

Po svých zkušenostech ze zahraničí je cestovatel velmi skeptický vůči Brnu. „Nedávno jsem přemýšlel, jak bych si v Brně připadal jako turista. Ten přijede na strašně ošklivé autobusové nebo vlakové nádraží a nikde nezíská žádné informace. Vyčerpaný z cesty pak najde nějaký drahý hotel, přespí a druhý den nejspíš odcestuje do nějakého jiného města a už se sem nevrátí. A já se mu vůbec nedivím,“ zlobí se.

Tomáš Libenský si cestami po světě plní své sny. Na otázky, kde bere na svoje cesty čas a peníze, má muž jasnou odpověď. Jeho cesty prý nejsou o moc dražší než některé dovolené z katalogů. „Pokud někam letím, tak nejdražší samozřejmě bývá letenka, ale v době nízkonákladových společností se dá snížit už i to.“ Jako cíle svých cest pak většinou volí země, kde moc draho není. Horší je to prý s časem. „Naštěstí mám a vždy jsem měl tolerantní zaměstnavatele, kteří mi vyšli vstříc,“ říká.

Barbora Rácová


Autor: Stisk Studentský deník | neděle 8.11.2009 15:00 | karma článku: 16.44 | přečteno: 2144x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 159 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 160 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 4.57 | Přečteno: 131 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

24.11.2018 v 20:33 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 412 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Vladimír Rýdl

Anglie? = fotbal, mlha, řád a dva kohoutky v jednom umyvadle...

Byl jsem poprvé v Anglii, poprvé v Manchesteru a poprvé na Premier League. Bylo to úžasné a mám na co vzpomínat, ale i o čem přemýšlet...

10.12.2018 v 21:48 | Karma článku: 15.91 | Přečteno: 407 | Diskuse

Petr Hurt

Na Staromáku jak na horách, jen bez sněhu

Chcete si udělat výlet do Prahy? No jasně, že jo. Praha je krásné město. Je zde spousta památek a pěkných míst, které stojí za to je navštívit.

10.12.2018 v 15:42 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 450 | Diskuse

Michal Tříska

Vánoční trhy - Český Krumlov

Projděte se malebnými uličkami středového města, které jsou vánočně ozdobeny a na místním náměstí si pak vychutnejte tradiční adventní trhy.

10.12.2018 v 13:10 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 418 | Diskuse

Jan Tomášek

Vzpomínky na Teplice

Takový malý návrat v čase do dob, když Hadí lázně ještě byly v provozu a vařilo se zde výborné rizoto.

10.12.2018 v 1:43 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jan Tomášek

Adventní sobota v Zubří

V sobotním výletu nastala sice neplánovaná změna, ale i tak dojem z cesty lze označit jako příznivý.

9.12.2018 v 4:01 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 125 | Diskuse
Počet článků 2691 Celková karma 6.73 Průměrná čtenost 1118

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz