Vitariánství je hlavně životní styl

22. 11. 2009 17:15:00
Michal K. a Barbora Chvátalová jsou vitariáni. Tvrdí, že s jejich speciálními stravovacími návyky je spojeno spoustu pozitivního. Čerstvé ovoce a zelenina vám prý zajistí svěží život plný energie.

Během rozhovoru Bára s Michalem pili zdravý koktail z čerstvého ovoce. Foto: Lenka OšťádalováDvaadvacetiletý Michal K. je zakladatelem komunity vitariánů na internetu a začínajícím podnikatelem v oblasti zdraví a zdravé výživy. Dvaadvacetiletá Barbora Chvátalová, studentka psychologie, se nejdříve o vitariánství rok aktivně zajímala. Následně tomuto životnímu stylu zcela propadla.

Zkuste vysvětlit, co to vitariánství vlastně je.

Barbora: Je to syrová rostlinná strava. Člověk jejím prostřednictvím bere odpovědnost za své zdraví do svých vlastních rukou.

Michal: Vitariánství je v našich končinách poměrně neznámý směr výživy. Je to zjednodušeně řečeno další krok po veganství, kdy přijímáme potravu v tepelně nezpracované podobě tak, jak nám ji servíruje příroda.

Proč syrové a ne vařené?

Michal: Potravinu značně znehodnocuje vystavení teplotě nad čtyřicet dva stupňů Celsia. Její výživový potenciál rapidně klesá, zatímco náročnost trávení ohromně vzrůstá. Tato energie pak chybí jinde. Únava a slabá imunita mohou být jedním z důsledků nedostatku energie. Životní styl vitariána takovou náročnost postrádá a je tedy výrazně energičtější.

Co konkrétně vitarián může jíst a co jíst nesmí?

Michal: To je velmi dobrá otázka. Není to o tom, že vitarián něco nesmí, naopak může vše. Je to jen otázka volby. Vitarián volí stravu takovou, která se skládá z nevařených pokrmů, například z čerstvého ovoce, syrové zeleniny, ořechů, semínek, klíčků, případně i speciálních „superpotravin“.

Co jsou to „superpotraviny“?

Barbora: U nás nejsou „superpotraviny“ zatím příliš rozšířené, nicméně například v USA či Anglii se těší obrovské oblibě. Je to třeba čokoláda z nepražených kakaových bobů, to znamená, že čokoláda neprošla tepelnou úpravou. Jsou to také různé typy mořských řas. Já pro zpestření stravy jím syrové olivy a neztužený palmový tuk smíchaný s banánem a čokoládou.

Co si vitarián dá rád k pití?

Barbora: Překvapivě vodu.

Michal: Anebo různé ovocné a zeleninové šťávy.

Barbora: S čajem je to komplikované. Někteří vitariáni si připravují čaj speciálním způsobem. Nadrtí šípky, různé ovoce a bylinky a nechají to přes noc ve vodě, ráno si to ohřejí zhruba na čtyřicet stupňů Celsia. Hodně horké a hodně chladné, jako například čaj a zmrzlina, ničí přirozenou tvorbu vitamínu B12 ve střevě a je potřeba tento vitamín dodávat externě.

Jak a proč jste se rozhodli pro tento životní styl?

Michal: Já se jako vitarián stravuji asi rok a celé to u mě začalo jako experiment. Řekl jsem si, že to zkusím na třicet dní a uvidím, co se stane. Ten experiment trvá doteď a byla by hloupost nepokračovat. Pociťuji na sobě samé pozitivní dopady.

Barbora: Já jsem byla rok pasivní vitariánkou. V této době jsem se snažila o vitariánství co nejvíce dozvědět. Potom jsem se rozhodla, že se tak zkusím i stravovat.

Michal: Se změnou stravovacích návyků jsou spojené tělesné i psychické změny. Mysl je provázána se stavem těla a díky čerstvé stravě má člověk čistou hlavu a dokáže se například na problémy dívat z jiné perspektivy.

Co považujete za největší přínos vitariánství?

Barbora: Člověk může díky tomuto životnímu stylu dosáhnout svého maximálního potenciálu. Aby převládly pozitivní účinky, stačí, když je padesát procent stravy syrové. Při osmdesáti procentech probíhají výrazné očistné procesy.

Michal: Celkově se mění spousta tělesných aspektů. Člověku se zlepší zrak, zbaví se zažívacích problémů, má zdravější nehty a vlasy, přestanou se kazit zuby a zlepší se celková imunita těla. Zajímavé také je, že pot ztratí nepříjemný zápach, který je indikátorem přítomnosti toxinů v těle.

Barbora: Vitariánství jako způsob stravy je pouze jedním pilířem zdravého životního stylu. Dále sem spadá například pohyb v přírodě, zájem o etiku a duchovní rozvoj. Celkově aktivní, pozitivní a vědomý přístup k životu.

Zní to moc idylicky. Jaké jsou stinné stránky vitariánství?

Michal: Při prudké změně stravování to může být pro tělo obrovský šok. Proto bych doporučil lidem, aby do svého jídelníčku zařadili syrovou stravu pozvolna a postupně její množství zvyšovali. Já osobně jsem do toho šel po hlavě, takže to byl pro mé tělo nepříjemný šok, zpočátku spojený se zažívacími problémy. Během prvního měsíce jsem měl časté pocity mdlob, bolela mě hlava a měl jsem kruhy pod očima. Tělo se mi čistilo přes pleť a měl jsem spoustu pupínků, ale to vše jen dočasně a navenek. Uvnitř jsem se postupně začínal cítit dobře a lépe než kdy dřív.

Barbora: Já osobně jsem první měsíc vykašlávala hleny, kterými bylo mé tělo za dlouhé roky zaneseno. Dříve jsem bývala často nemocná, ale od změny stravovacích návyků a očistění svého těla jsem celý rok ještě nemocná nebyla.

Založil jste internetovou komunitu vitariánů, co vás k tomu vedlo?

Michal: Tou největší překážkou při jakékoliv změně životního stylu může být málo podpory či pochopení ze strany našeho okolí a pocit, že jsme v tom sami. Chtěl jsem pro začínající vitariány vytvořit místo umožňující sdílet zkušenosti, pocity a možné problémy s ostatními. Poskytnou lidem přístup k informacím multimediálního charakteru, který je naší generaci nejbližší.

Lenka Ošťádalová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 22.11.2009 17:15 | karma článku: 29.90 | přečteno: 5094x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Pěšky z Mexika do Kanady, na cestu si přibalila make-up, náušnice a večerní šaty

Monika Benešová měla před třemi lety vážné zdravotní problémy. Příčinu zjistila až za dlouho, po čase se psychicky zhroutila. Změnila pohled na život a rozhodla se jít Pacifickou hřebenovku, během které potkala medvěda či pumu.

13.3.2019 v 8:29 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 429 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klimakemp je taková utopie, žijeme tam vlastní ideály, nastiňuje aktivistka Anna Bromová

Změny klimatu přiměly sedmadvacetiletou Annu Bromovou přidat se k hnutí za klimatickou spravedlnost Limity jsme my. Své zkušenosti sdílí se studenty na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

8.3.2019 v 11:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 207 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 180 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Václav Poddaný

Nový zéland a jeden naštvaný a pomatený muž

Tento článek mi byl smazán, avšak nerozumím důvodům, neboť čin neschvaluji, neberu ho jako dobrý a v žádném případě nesympatizuji s danou osobou ani s druhým táborem obětí - beru to tak jak to je.

18.3.2019 v 15:18 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 149 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

I já potřebuji obejmout

A zase ta Zuzka Zajícová. Píše dnes velmi citlivý blog. Proč právě dnes, když i já jsem dnes sama plná citu, otázek a smutku? Proč? Nevím, prostě někdy i já potřebuji obejmout, nejsem tak silná, jak se prezentuji.

18.3.2019 v 11:57 | Karma článku: 14.96 | Přečteno: 329 | Diskuse

Libuše Palková

Kdo má krev na rukách tentokrát?

Když před časem došlo k teroristickému útoku, při němž zahynulo několik lidí na vánočním trhu v Německu, zvolala zde jedna bloggerka pateticky: Sluníčka, máte na rukách krev nevinných obětí....Kdo má krev na rukách tentokrát?

18.3.2019 v 8:15 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 884 | Diskuse

Beata Krusic

Rádio Ruth - Zuzka mi ukázala folk

Rádio Ruth dnes připomene záležitost, se kterou se pojí osobní zkušenost - vzpomínka. Vzpomínka a poděkování kamarádce.

18.3.2019 v 8:10 | Karma článku: 4.85 | Přečteno: 119 | Diskuse

Martina Franzová

Jsou nás tisíce, co "až nás půjdou miliony"?

V pátek proběhla v našich městech stávka a demonstrace tisíců studentů za ochranu klimatu a urychlení snižování emisí. Zdánlivě pozitivní „mládežnické“ celosvětové hnutí ve mně vzbuzuje spíše otázky a pochybnosti.

18.3.2019 v 8:02 | Karma článku: 31.32 | Přečteno: 717 | Diskuse
Počet článků 2693 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1121

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz