Proklatě divoký západ na prknech divadla Barka

6. 03. 2010 12:00:51
Místo na koních jezdili kovbojové v nové hře na vozíčcích. O bezbariérovém divadle a integraci hendikepovaných mluvil režisér představení Limonádový Joe, Michael Vidura.
Rezisér Michael ViduraRezisér Michael ViduraFoto: Renata Stejskalová

Brno - Přeplněné divadlo Barka aplauduje neobvyklému zpracování původní Brdečkovy verze hry Limonádový Joe. Po necelých třech hodinách strávených v atmosféře divokého západu přicházejí či přijíždějí na děkovačku všichni herci a hudebníci. Pro svůj vysoký počet se skoro ani nevejdou na podium tohoto malého, ale sympatického divadélka. Vystupující se uklánějí, děkují divákům, odcházejí a znovu jsou vyvoláváni zpět nadšeným publikem. Takto vypadal konec premiéry v podání ochotnického souboru Divadlo Járy Pokojského, v jehož řadách vystupují i herci na vozíku. Režisér tohoto seskupení Michael Vidura je jedním z nich.

Co předcházelo tomu, než se Limonádový Joe dostal na jeviště?

Minulý rok jsme zkusili kromě Cimrmana zároveň i druhou hru Mlýny od Divadla Sklep. Pokaždé máme premiéru v našem oblíbeném divadle Barka, kde nám vycházejí velmi vstříc. Joe byla další meta, kterou jsme chtěli zkusit. Dát to organizačně dohromady bylo velmi náročné. Jsme ochotnické divadlo, všichni naši herci, hudebníci věnovali přes sto hodin ze svého volného času. Na úspěchu této hry se podílelo velmi mnoho lidí a jen z obdivuhodného vypětí všech to dopadlo takhle dobře a já jsem za to moc vděčný.

Proč jste si vybral původní verzi Brdečkovy hry z roku 1944?

Nechtělo se mi hrát kopii notoricky známého filmu. Každý má bohužel Joeho spojeného s kolalokou a supercloumákem. Na internetu jsem narazil na knihu s původní verzí, kterou za protektorátu hrálo divadlo Větrník. Přečetl jsem si ji ve vaně, kam mi ji přinesl můj osobní asistent. Po prvním přečtení mi to přišlo úplně nemožné zahrát, ale postupně jsem se zamiloval do té krásné prvorepublikové češtiny. Filmová verze je plná mistrně udělané propagandy na kapitalistické zřízení. Joe je totiž jen vychytralý kapitalista, který se snaží prodat svou limonádu. Původní verze současnému divákovi nepřináší tak třeskutou srandu, ale je plná neznámých vtípků a bonmotů.

Existuje nějaký klíč k tomu, jak se rozdělují role? Mají například vozíčkáři přednost?

Nevnímáme, jestli je člověk na vozíku nebo ne. Naše divadlo nevzniklo proto, abychom prvoplánově integrovali vozíčkáře. Začali jsme hrát proto, že jsme měli rádi Cimrmana a rádi jsme bavili sebe i naše diváky. Integrace z toho vyplývá spíše jako vedlejší produkt. Důležitější je, jak dobrý je kdo herec a na jakou roli se svým temperamentem nejlépe hodí. Člověk musí hrát trochu sebe, jinak je to křeč.

Jakým způsobem je vaše divadlo financováno?

Naše divadlo je součástí aktivit sdružení Archa community. Je to malá dobrovolnická organizace, která obrací každou korunu. Naše divadelní kusy jsou docela minimalistické, tím i levné. To je velká zásluha Petry Kučerové, naší scénografky a kostymérky, která dokáže zrealizovat doslova za pár korun velmi efektní a originální nápady. Jsem hrdý na to, že si díky dobrovolnému vstupnému i něco vyděláme. Přispěli jsme i na nezbytnou koupi našeho nového auta, bez kterého by Joe sotva vznikl.

více o sdružení Archa community najdete na stránkách http://www.archa-community.cz

Ladislava Blažková

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 6.3.2010 12:00 | karma článku: 6.82 | přečteno: 1463x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 187 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 173 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 151 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

24.11.2018 v 20:33 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 422 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Tati, nechci už kulhat!

„Tati, chci tančit, chci cvičit, chci normálně chodit,“ řekla jsem tátovi v mých osmi letech. Tento příběh je v pořadí druhým ze tří, které mě zformovaly do dnešní podoby. Vážně jsem se od mých tří příběhů asi nezměnila.

21.2.2019 v 16:24 | Karma článku: 16.03 | Přečteno: 279 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 401 | Diskuse

František Skopal

Kult nahoty a lidská civilizace!

Náš svět podléhá kultu nahoty! Tělesné odhalování různého stupně lze vidět všude, kde se jen podíváme: na ulicích, na koupalištích, ve společnosti, ale také ve filmech, v časopisech, na internetu, a tak dále, a tak dále.

21.2.2019 v 14:30 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 672 | Diskuse

Bohumila Truhlářová

Jezte polské hovězí se salmonelou a nereptejte, aneb svět se zbláznil

Neotravujete nás s vašimi nápady kontrolovat naše hovězí maso, stejně na nás jenom žárlíte, protože nestačíte na naši polskou konkurenci, a bacha, jestli nedáte pokoj, budeme kontrolovat vaše pivo...

21.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 23.28 | Přečteno: 622 | Diskuse

René Melichar

Obyčejný den aneb Majestas moje žena

Za důkaz, že je ráno a že ještě nejsem ve svém pokročilém středním věku po smrti, i když si naše dcera drze myslí něco úplně jiného (stejně jako já jsem v jejích sedmnácti letech uvažoval o pětačtyřicátnících),

21.2.2019 v 9:05 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 314 | Diskuse
Počet článků 2691 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz