Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Na Australských dnech zaznělo i tradiční didgeridoo

15. 04. 2010 17:00:00
Dechový aerofon, který umí zahrát všechny zvuky země, rozezněl posluchárnu v Moravské zemské knihovně.

Brno - Přednáška věnovaná hře na didgeridoo se konala jako součást brněnských Australských dnů. Zajímavý hudební nástroj představil a také na něj zahrál Zdeněk Vilímek. Hudebník, který se kromě výuky věnuje rovněž výrobě tohoto instrumentu.

„Kromě didgeridoo se využívá také název dechový aerofon, na svých hodinách tomu ale s dětmi říkáme prdiroura,“ uvedl svoji přednášku Vilímek. Základem hudebního nástroje je eukalyptus. Australští domorodci nechají jeho tyče vyhlodat termity, čímž se naladí do dané tóniny. Kromě těchto živočichů hraje svoji roli i hustota dřeva nebo délka větve. Při modernějším způsobu výroby může autor výšky tónu vycházejícího z nástroje určovat pomocí změn šířky dřeva. „Obvykle pro to využívá jednoduchou techniku. Větev rozpůlí, části vydlabe a pak vše slepí,“ popsal evropský způsob výroby Vilímek. Vzniklou trubku pak hudebníci vyhladí a ozdobí nejrůznějšími tvary. Nejčastěji jde o tečkování, orientální kresby a mandaly.

1_s_mirkofonem_anmscads.jpg

Technika hraní využívá břišní dýchání, které není pro člověka typické. Hráč na didgeridoo se musí při výdechu opřít o bránici. Během průchodu zvuku přes hlasivky se dá zvuk dále upravovat. Posledním způsobem, jak modulovat tóny, je použití rtů. Zkušenější hráči využívají typicky australský způsob hraní pomocí cirkulovaného dýchání. To spočívá v nepřetržitém dechu, kdy se používá vzduch v ústech k výtlaku a zároveň s vyfukováním se hráč již nadechuje. Dělí se na dva typy: lícní a čelistní.

Tento hudební nástroj řadí historikové mezi nejstarší na světě. Jeho věk odhadují na čtyřicet tisíc let. „Vznikl prý, když chtěli Aboridžinové vyfouknout termity z větve, kterou našli na zemi,“ řekl Vilímek. Podle těchto původních hráčů, dokáže didgeridoo napodobit všechny zvuky země- skřeky zvířat, vítr, déšť a jiné. Překomponované rituální skladby se pak předávají z otců na potomky. Snad i proto na něj nesmí hrát ženy. „Pokud bych žil v australském kontextu, tuto zásadu bych dodržoval, protože ale vyrábím didgeridoo v Česku, nemá pro mě smysl držet se této tradice,“ uvedl hudebník. Zvláštností evropské výroby je také teleskopická verze nástroje. Pomocí chromatického ladění může hráč upravit tón o čtyři až pět stupňů.

Sám Vilímek se k tomuto pro Česko netypickému instrumentu dostal na kolejích v Ostravě při studiu původních australských kmenů. Díky etnografii dostal do rukou nahrávky, které postupně začal rozebírat. „Poprvé jsem fouknul do trubky od vysavače. Dodnes při výuce používám podobnou umělohmotnou rouru. Je snadné ji rozdýchat, protože velmi snadno rezonuje,“ řekl Vilímek. Plast má velmi dobré zvukové vlastnosti, rozezní se v něm i zvuky, které by se ve dřevěném didgeridoo ztratily.

2_s_publikem.jpg

Minikoncert se zajímavými údaji o tomto netypickém hudebním nástroji sloužil především jako oddechová část mezi informačně nabitými přednáškami shrnujícími možnosti studijních pobytů v Austrálii. „Bylo příjemné vypnout. Má to zajímavý uklidňující zvuk, při jeho poslechu bych mohl relaxovat denně,“ řekl jeden z návštěvníků Jaroslav Nečas. Více informací o didgeridoo se zájemci dozví na internetových stránkách http://www.czechdidgeridoo.com.

Šárka Vojstrejžová

Ukázka hry na didgeridoo:

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 15.4.2010 17:00 | karma článku: 12.76 | přečteno: 1304x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 6.82 | Přečteno: 140 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 130 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 128 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

4.12.2023 v 16:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Monika Lorenzová

Moje "smíšená" narcistická rodina

Rodina, ve které jsem vyrůstala, zahrnovala všechny tři typy. Byly tam přidělené role, na veřejnosti jsme byli perfektní rodinka, všichni jsme se milovali. Se mnou bylo hrubě zacházeno, ale zároveň se mi přece nic zlého nedělo.

4.12.2023 v 12:40 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 191 | Diskuse

Monika Lorenzová

Narcistická rodina falešně hašteřivá

Jsou rodiny které se hašteří, hádají se, dohadují, doma i na veřejnosti. Může to být rodina perfektně duševně zdravá. Pokud spolu bojují, dávají do toho své emoce, investují svou energii, o něco jim jde.

4.12.2023 v 11:35 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jiří Herblich

Nová společnost, nebo jen vize nové společnosti? 14

Nehledejte a buďte připraveni na dobu, která se pomalu blíží tím, že pochopíte vše již dnes.........

4.12.2023 v 11:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Olga Medová

Já jsem zapomněla…

Na co ale? Zapomněla jsem..., na co jsem to vlastně zapomněla? No tuhle na ten mezinárodní den onemocnění Alzheimerem.

4.12.2023 v 0:00 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 113 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1113

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...