Novinka na svahu: metrové lyže s metalovou patkou

18. 03. 2011 14:00:28
Teplota kolem nuly, mírný severní vítr, bílé zasněžené svahy a hrstka nadšenců prohánějících se na kratičkých lyžích s názvem Rax ski. Takový obrázek je v současnosti k vidění v mnoha zimních střediscích.
Lyže Rax jsou vhodné i pro milovníky adrenalinových sportů nebo na zdolávání překážek.Lyže Rax jsou vhodné i pro milovníky adrenalinových sportů nebo na zdolávání překážek.Lenka Tůmová

Pětadvacetiletý Jiří Čermák je vášnivým lyžařem už odmalička. Přestože klasické sjezdové lyžování zbožňuje, letos se rozhodl vyzkoušet něco trochu jiného. Nebyl to však snowboard ani běžky. Mladíkův zájem vzbudily poloviční lyže s metalovou koncovkou takzvané Rax ski, které si v těchto dnech oblibuje stále více lidí. „Jsou perfektní, díky nim si lyžování vychutnám na sto procent,“ míní Čermák.

Novinka ve světě lyží je určena pro sváteční lyžaře i profesionály. „Raxy jsou mnohostranně použitelné. Potěší nejen začátečníky, ale i velmi zkušené lyžaře. Jejich využití se odvíjí od zájmu majitele, který sám diktuje styl jízdy,“ řekl jeden z distributorů Rax ski Zdeněk Klečka. Podle něj mohou jezdci lyže používat na upraveném svahu i v extrémních terénech. To potvrzuje i Čermák. „Člověk nepotřebuje umět speciální techniku jízdy, lyžuje podle svých schopností. Na sjezdovce může vyjíždět klasické nebo carvingové obloučky, v hlubokém sněhu si pak může užívat freeridingu, což nejvíce baví právě mě,“ vysvětluje mladý lyžař.

Netradiční lyže Raxy, které jsou dlouhé pouze metr, mají mnoho výhod. Podle Klečky je velkým přínosem to, že se dají převážet v kufru auta. Jezdci tak nemusí zbytečně utrácet za nákup střešního nosiče. Klíčovou výhodou Raxů je také jejich univerzální využití. Díky nastavitelnému vázání mohou na jedněch lyžích jezdit děti i dospělí, čímž rodina ušetří nemalé peníze. „Kratší lyže jsou navíc šetrnější k nohám, a tak si lyžování mohou užívat i lidé mající problémy s koleny,“ přiblížil Klečka.

Především díky lehké ovladatelnosti a stabilitě si Raxy oblíbili i ti, kteří nepatří mezi výborné lyžaře. „Moje kamarádka neuměla příliš lyžovat a s klasickými lyžemi zápolila. Pak ale zkusila Raxy a lyžování ji začalo bavit. Kratší lyže pro ni byly stabilnější, bezpečnější a mohla s nimi snáze zatáčet. Pokud navíc ztratila rovnováhu a zaklonila se, metalová koncovka ji podržela a vrátila do správného postoje,“ upřesňuje Čermák s tím, že patky lyží mohou plnit ještě další funkce. „Když jedu z prudkého kopce, mohu na ně přenést váhu a brzdit nebo jet stabilně dál. V té chvíli si připadám jako surfař v obrovských vlnách,“ líčí mladík.

Například Ondřej Macek by ale své carvingové lyže za Raxy nikdy nevyměnil. „S krátkými lyžemi si sjezd neužiji. Během jízdy se totiž zaměřuji na rychlost a dlouhé vykrojené oblouky, což mi Raxy neumožní. Na to, abych mohl jezdit pravým carvingovým stylem, potřebuji mít kvalitní vybavení včetně těžkých a přiměřeně dlouhých lyží, které mě podrží i na zmrzlém povrchu,“ uzavřel Macek.

Rax ski jsou na světě od roku 2009. Myšlenka vyrobit něco podobného ale vznikla už před několika desítkami či stovkami let, kdy staří horalové potřebovali sjet z hor do nížin. A jelikož nebyl terén upravený, začali si klasické lyže uřezávat za patou, aby se jim lépe sjíždělo.

Autor: Lenka Tůmová

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 18.3.2011 14:00 | karma článku: 14.59 | přečteno: 1859x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Komentář: Za sucho si můžeme sami, aneb když je člověk špatný hospodář

Jaro ještě ani pořádně nezačalo a Česko už sužuje sucho, chytají se zemědělci za hlavy. Ačkoliv byly poslední týdny zdánlivě deštivé, přírodě to neuleví tak, jak bychom očekávali.

20.5.2019 v 11:12 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 588 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ve svých videích se snažím kombinovat seriózní témata se sarkasmem, říká youtuber Lukefry

Youtuber Lukefry ve svých televizních rozborech několikrát naštval fanoušky Jaromíra Soukupa, přesto by se ve své kariéře chtěl dále věnovat především vážnějším tématům. Youtube podle něj za pár let bude klasické seriózní médium,

18.5.2019 v 13:05 | Karma článku: 4.07 | Přečteno: 98 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nízkonákladové lety budou čím dál tím častější, myslí si lovec letenek Kryštof Hájek

Létání, hory, moře a exotické země. Co si většina lidí spojuje s volnem a dovolenou je pro Kryštofa Hájka náplní jeho práce. Poslední tři roky se živí vyhledáváním akčních letenek, díky nimž už zvládl navštívit přes šedesát zemí.

14.5.2019 v 18:13 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 485 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Při stopování mi na den stačilo osmdesát korun, říká Šimon Doseděl

Možností, jak dnes cestovat, je nespočet. Málokdo je ovšem všechny využívá. Šimon Doseděl se o to snaží. Na gymnáziu vyjížděl do zahraničí přes projekt Erasmus plus a o letních prázdninách zas z Benátek stopoval až do Albánie.

9.5.2019 v 7:52 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 146 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Ne o parník, ale o dva a pár světelných let k tomu.

Aby jste pochopili ten mega rozdíl mezi námi a sešívkama, stačilo se podívat na jejich vystoupení v Miláně. Holt, když víte co chcete hrát a máte schopný lidi, který to dokážou splnit, pak se směle můžete měřit i s Interem Milán.

23.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 21.43 | Přečteno: 419 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Další mistrovství světa - a další skandál

Skandál z kategorie, kterou už známe. Reprezentant z arabské země (případně nearabské muslimské země, což vyjde na stejno) má podle pavouka nastoupit proti reprezentantu Izraele – a nastane problém. Fair play jde stranou.

23.9.2019 v 8:31 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 29.58 | Přečteno: 878 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Poliklinika Letná, vystupovat! Ale ševce jsme stejně smázli.

A kdo ještě nemarodil, ať se přihlásí - tak nějak by se dalo popsat věčné sparťanské prokletí, její neustále plná marodka. Za každý uzdravený kus dodáme hned v dalším kole náhradu. A tak se nám to furt točí v začarovaným kruhu.

17.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 210 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 31.82 | Přečteno: 642 | Diskuse
Počet článků 2720 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1116

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz