Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

O boji proti nesvobodě e-kouření

5. 04. 2012 9:40:00
Móda elektronických cigaret se opět vrací a tentokrát s sebou přinesla i nové modely e-cigaret, které už ani vzdáleně nepřipomínají ty klasické. Co se ovšem stane, když většina kuřáků časem přejde na elektronickou formu kouření? Stát přijde o tučnou sumu peněz...

Když začalo být před několika lety takzvané e-kouření moderní, řada kuřáků klasických cigaret neodolala možnosti zdravějšího pokuřování. I přesto se většina z nich vrátila ke starým dobrým krabičkám. V současnosti jde ovšem technika stále dopředu a e-cigarety jsou dokonalejší a dokonalejší. Většina modelů už ani vzdáleně nepřipomíná běžnou cigaretu. Není už tedy žádnou vzácností, že lidé potkávají na ulici kuřáky s podivně vypadající propiskou u pusy.

Zuzana Holubová. Foto: Michal CagalaKdyž první vlna pořizování e-cigaret opadla, oddychla si především vláda. S úlevou totiž politici zjistili, že zůstala ještě spousta kuřáků, kteří dávají přednost klasickým papírovým cigaretám. Na e-cigarety se samozřejmě spotřební daň nevztahuje, což vládě příliš nehraje do noty. Kdyby většina kuřáků přešla na elektronickou formu kouření, stát by nejspíš přišel o tučnou sumu ze spotřební daně. Co s tím? Jak se tomu ubránit? Politici na to přišli.

Ministerstvo zdravotnictví začalo už před dvěma lety vyhrožovat, že zakáže e-kouření v nekuřáckých restauracích a na dalších místech, kde není klasické kouření povoleno. Vždyť to byl jeden z hlavních důvodů, proč si tolik kuřáků pořídilo elektronickou cigaretu. Nechtěli být omezováni prostorem, chtěli mít svobodu kouření. I když si řada z nich nikdy e-cigaretu ve vlaku nebo na zastávce „nezapálila“, mohli si s sebou nést pocit, že by mohli. A tak se ve vládě začalo spekulovat o tom, jak zákaz e-kouření protlačit na světlo světa.

Proč je klasické kouření v některých restauracích a v hromadných dopravních prostředcích zakázáno, drtivá většina lidí chápe. Je to omezování ostatních lidí, kterým není cigaretový kouř a pach příjemný. Proč ovšem zakazovat elektronické cigarety, které nejenže nemusí vydávat žádný kouř, ale už vůbec nepáchnou? Často spíš naopak voní po melounu nebo cappuccinu.

Jaké jsou tedy argumenty ministerstva zdravotnictví? Když přijde e-kuřák do nekuřácké restaurace a začne si u svého stolečku v rožku bafat, přítomným kuřákům klasických cigaret se naježí chlupy na těle. Oni si totiž zapálit nemůžou. Dotyčný e-kuřák v rožku je tedy vlastně dráždí a omezuje. Tento argument ovšem v reálném životě obstát nemůže. Většina klasických kuřáků se totiž nekuřáckým restauracím vyhýbá, a pokud už do ní vlezou, většinou tak činí dobrovolně a s vědomím toho, že se budou muset na dvě hodinky bez cigarety obejít. E-kuřák v rožku místnosti by je tedy rozhodit neměl.

Z výše uvedeného je jasné, že pádné důvody k zakázání e-kouření v nekuřáckých prostorách neexistují. Pokud by se tedy skutečně k takovému kroku vláda uchýlila, je zřejmé, že by se jednalo o pokus o umělé snížení počtu e-kuřáků kvůli zachování vysokých příjmů ze spotřební daně.

Možná není důvod, proč bránit e-kuřákům ve svobodě kouření, ale stále existují nějaká etická pravidla. A tak by se snad všichni mohli spokojit s tím, že e-kuřáci budou dál ctít svobodu ostatních lidí a nebudou ve vlacích nebo v tramvajích foukat melounový e-kouř spolucestujícím do tváře. To by opravdu nebylo příjemné nikomu.

Zuzana Holubová

Přečtěte si také: Základem ruské školy je neprotivit se síle, říká instruktor bojového umění Systema

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 5.4.2012 9:40 | karma článku: 23.62 | přečteno: 2218x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Syndrom vyhoření ohrožuje až čtvrtinu středoškolských učitelů na Jižní Moravě

V novém výzkumu upozorňují odborníci z Filozofické fakulty MU na klesající pracovní schopnosti učitelů na jihomoravských středních školách. Syndrom vyhoření hrozí zejména služebně starším učitelům.

27.11.2019 v 10:39 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 248 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Musíte mít dobrou fyzičku, říká muž, který ilegálně pronikl do Černobylu

Ve městě Pripjať kdysi žilo okolo padesáti tisíc obyvatel. Po černobylské havárii v roce 1986 byla oblast evakuována a přístup zapovězen. Maxmiliána Pavlase ale lákala natolik, že se rozhodl na místo katastrofy přesto podívat.

25.11.2019 v 15:47 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 510 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Modelka Trnovcová: 90-60-90 je mýtus

O kariéře modelky sní mnoho dívek. Zuzaně Trnovcové se tento sen splnil ve dvanácti letech. Od té doby poznala, že svět modelingu není jen o slávě, ale ani není tak zkažený, jak se povídá. Zkušenost s modelingem ji prý zocelila.

12.11.2019 v 12:29 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 415 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Veřejnost může po téměř dvaceti letech na výstavě spatřit akademické „korunovační klenoty", insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky událostí listopadu 1989.

9.11.2019 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Hromadná žaloba - špatný krok

Zákonodárný sbor nadále ignoruje znění Ústavy a základy právního státu. Velká Británie je právním státem bez Ústavy. Převzala zásady z tisíciletých zkušeností. Pravda je kriteriem soudního rozhodování.

24.2.2020 v 13:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Jiří Turner

Připadá někomu nejasné, proti čemu se bude na výzvu Milionu chvilek v Praze demonstrovat?

Pokud ano, stačí vnímat témata: ombudsman popírající smysl této instituce, premiér ve střetu zájmů, státní správa v souladu se zájmy Agrofertu, snaha dostat pod kontrolu státu veřejnoprávní média. Přijde vám to nějak nejasné?

24.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 624 | Diskuse

Lucie Pražáková

Nový zákon o realitním zprostředkování - co a kdy musí plnit realitní zprostředkovatelé?

Nový zákon o realitním zprostředkování nebo také "realitní zákon" výrazně zpřísňuje podmínky podnikání realitních zprostředkovatelů. Již nyní však vznikají výkladové nejasnosti a není jednoznačné, kdy vlastně vstoupí v účinnost.

24.2.2020 v 11:45 | Karma článku: 3.31 | Přečteno: 153 | Diskuse

Martin Prášek

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

24.2.2020 v 9:23 | Karma článku: 31.40 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Pavel Chalupský

11. přikázání.

Kdo z nás by dokázal vyslovit desatero? Tři, pět přikázání možná. A teď tu máme 11. přikázání. Já ho nestanovil, to Elán ve své nadčasové písni..

24.2.2020 v 8:10 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 217 | Diskuse
Počet článků 2727 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1117

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...