Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Couchsurfing umožňuje bezplatné ubytování a poznání ciziny

20. 10. 2014 8:43:30
Cestování je koníčkem mnoha lidí. Někteří rádi chodí po památkách, jiní vyjíždí za exotickou faunou a flórou, další si chtějí zkrátka jen odpočinout nebo se naučit cizí řeč. Co ale dělat, když finanční náklady dalece přesahují vaše možnosti? Zkuste ušetřit na ubytování. Ve více než 100 tisících městech po celém světě můžete bydlet úplně zadarmo. Stačí využít Couchsurfing.

Couchsurfing je internetová služba, která cestovatelům pomáhá zprostředkovat bezplatné ubytování. Jednoduše se jedná o sociální síť, kde si člověk založí profil a následně komunikuje s ostatními členy a domlouvá si ubytování zdarma. U dovolené tak odpadají náklady na hotel, apartmán nebo hostel. Ubytování je zpravidla v domě někoho, kdo předem souhlasil, že ho bude na určitou dobu hostit. Zároveň se každý, kdo si na stránce couchsurfingu založí profil, může stát hostitelem a nabízet ostatním lidem přespání. Mladá cestovatelka Veronika Neřoldová se přes couchsurfing vydala už do několika zemí. Foto: Kristýna Zemanová

Na couchsurfingu jsou lidé z celého světa

„Couchsurfing mi doporučila kamarádka, která s ním měla dobré zkušenosti,“ vysvětluje studentka anglistiky Veronika Neřoldová, která se přes couchsurfing vydala už do Anglie, Rakouska nebo na Island. „Je to skvělý způsob, jak ušetřit při cestování a zároveň poznat místní lidi a kulturu,“ vyzdvihuje klady couchsurfingu.

Celá sociální síť má dnes už přes 6 milionů členů, kteří pochází z více než 100 tisíc měst po celém světě. Přes couchsurfing je možné vyrazit i do exotických koutů naší planety, i když největší pravděpodobnost nalezení vhodného hostitele bývá v zemích, kde je couchsurferů nejvíc, tedy ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Německu nebo Kanadě. Alespoň jeden couchsurfer ovšem žije opravdu v každé zemi na světě. Velká většina uživatelů (přes 70 procent) mluví anglicky alespoň na základní úrovni.

Zařizování je snadné, je ale dobré začít včas

Zařizování pobytu přes couchsurfing není nijak zvlášť složité, ale chce to trochu trpělivosti a hledat s předstihem. Po založení profilu může chvíli trvat, než naleznete vhodného hostitele. Samozřejmě čím větší požadavky hledající na hostitele má, tím déle celý proces trvá. „Často se stává, že půlka kontaktovaných hostitelů vůbec neodpoví. Nebo naopak, když se pošle víc žádostí, tak dojde na zákon schválnosti a přijmou tě všichni,“ líčí studentka Karlovy univerzity Alžběta Nemeškalová.

Při shánění hostitele je dobré se vyhnout hromadným zprávám, z kterých jde poznat, že byly rozeslány i několika desítkám lidí. „Hromadné zprávy se můžou některých lidí dotknout. Nejlepší je si přečíst všechny informace v jejich profilu a následně napsat co nejvíce osobní zprávu,“ radí Veronika Neřoldová.

Důvěřuj, ale prověřuj

Samozřejmě ubytování u neznámého člověka, kterého znáte jen přes internet, s sebou přináší určitá rizika. Stránky couchsurfingu obsahují celé kapitoly o bezpečnosti, snaží se mazat podvodné profily a reagovat na jednotlivé stížnosti a špatné zkušenosti uživatelů. Ani to ovšem neznamená, že se nemůže nic stát. Existují ale určité zásady, jak riziko co nejvíce snížit.

Přes couchsurfing se můžete vydat třeba i na Island. Foto: Archiv Veroniky NeřoldovéVždy je třeba si vybírat jen ty hostitele, kteří mají v profilu celé jméno a ideálně i několik fotek, na kterých je jim vidět do obličeje. Na webových stránkách couchsurfingu mohou uživatelé na konkrétní hostitele psát určité „recenze“. Názory jiných couchsurferů, kteří už s daným hostitelem mají zkušenosti, jistě mohou pomoci s rozhodováním. Dívky a ženy často pro jistotu vyráží pouze k ženským hostitelkám. Přesto se může stát, že se na místě setkáte s nepříjemným překvapením. Je tedy dobré mít vždy záložní plán – dostatečné finance na nejlevější ubytovnu nebo zpáteční letenku či jízdenku.

Situací, kdy se couchsurfer dostane do skutečného nebezpečí, je velmi málo. Ale i na takovou sitaci je třeba být připraven – rozhodně se ujistěte, že vaši blízcí vědí, kam přesně se vydáváte a zjistěte si také všechna nouzová telefonní čísla v zemi, do které se chystáte. Cestovat alespoň ve dvojici je určitě bezpečnější, než do ciziny vyrazit na vlastní pěst, obzvlášť pokud se jedná o zemi s vysokou kriminalitou.

Levné a přínosné cestování, ale taky málo svobody a soukromí

Couchsurfing může přinášet i jiné nevýhody, se kterými se v běžných formách ubytování nesetkáte. „Když bydlíte u někoho doma, nemáte tak velkou svobodu. Musíte se hostitelům přizpůsobit, například když jdete večer ven, je vám hloupé vrátit se příliš pozdě, abyste nikoho nebudili,“ říká mladá cestovatelka Nemeškalová. V každém případě je třeba počítat s tím, že pokud bydlíte v cizí domácnosti, nebudete mít tolik soukromí jako v hotelovém pokoji.

Couchsurfing je ideální pro mladé cestovale. Foto: Archiv Veroniky Neřoldové

Na druhou stranu nevýhoda může být často i výhodou. To, že ve městě bydlíte u někoho doma znamená, že znáte někoho, kdo vám může v prvních dnech pomoct, provést po okolí, doporučit dobrou kavárnu, klub nebo hospodu. Ve finále si můžete i udělat nového kamaráda či kamarádku. „Já bych couchsurfing všem doporučila a to hlavně kvůli tomu, že je to levné a přínosné. Cizí město daleko líp poznáte,“ říká Neřoldová.

„Mám s couchsurfingem dobré zkušenosti, bydlela jsem jenom u slušných lidí, takže to můžu doporučit. Sama ale volím spíše hostel. Osobně mi přijde nejlepší, když vás někdo z místních provede po městě i bez domluvy na ubytování. I to couchsurfing umožňuje," uzavírá Nemeškalová.

Autor: Kristýna Zemanová

Další články naleznete na munimedia.cz

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 20.10.2014 8:43 | karma článku: 10.47 | přečteno: 581x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Povinná praxe je pro studenty zátěž. Nemám čas ani na osobní život, říká studentka

Během svého studia musí vysokoškolští studenti některých oborů absolvovat neplacenou školní praxi. Ta je ale časově náročná, a studenti si tak často nemohou dovolit vlastní zaměstnání nebo nestíhají plnit školní povinnosti.

20.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 1409 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 479 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Milan Zajic

Když je neslunečno .....

Většinou jsem dávat fotografie, na kterých září slunce, obloha je modrá, květiny kvetou, nebo bělostný sníh září. Ale každý den zde není zalitý sluncem .......

21.11.2017 v 9:05 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 82 | Diskuse

Veronika Klesnilová

Ze života letušky

Za chvíli bychom měli startovat. Očima automaticky projíždím kabinu před sebou. Jedna rodinka s dítětem,...

21.11.2017 v 8:26 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 993 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky V

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

21.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 222 | Diskuse

Martin Úbl

Knižní bestseller letošních Vánoc

Přečtěte si první ukázku z právě vycházející knihy Neuvěřitelné příhody z hor / Nahoru můžeš, dolů musíš. Knihu lze objednávat zde: http://www.albatrosmedia.cz/tituly/37346813/neuveritelne-prihody-z-hor/ Pěkní čtení! Autor.

20.11.2017 v 13:01 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 290 | Diskuse

Petr Havránek

Šumava, vrch Ostrý.

Při našich občasných toulkách Šumavou jsme doposud tak trochu přehlíželi Železnorudsko. Jeden z posledních slunečních víkendů nám dává šanci k nápravě a tak nabíráme směr Špičák.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 246 | Diskuse
Počet článků 2589 Celková karma 8.42 Průměrná čtenost 1127

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.