Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Be Speaker nabídne trénink prezentačních a komunikačních dovedností

8. 03. 2015 18:39:24
Nově vzniklý projekt Be Speaker má pomoct studentům komunikovat a prezentovat před publikem. První lekce začnou už tento měsíc, další možnost přihlásit se do projektu bude na začátku podzimního semestru. „Šanci má každý, nevybíráme lidi na základě časové soutěže jako třeba při zápisu předmětů ve škole,“ říká zakladatelka projektu Kristýna Hudeová. Dále informuje o tom, jak je projekt organizovaný a co je jeho cílem.

Brno - Projekt Be Speaker vznikl, aby pomáhal studentům prezentovat. Jaký byl hlavní impulz pro jeho vznik a co bude náplní projektu?

Be Speaker reaguje na to, že studenti nemají v rámci vysokoškolského studia dostatek příležitostí prezentovat. Jádrem projektu je proto intenzivní trénink prezentačních a komunikačních dovedností. Není až tak zásadní problém zjistit si prostřednictvím seminářů, knížek či materiálů na internetu teoretické informace, daleko těžší je vytvořit si příležitosti pro trénink, tedy postavit se před publikum a prezentovat. Podobné již existující semináře jsou zaměřené obecně, trvají jeden či dva dny a nenabízejí lidem moc prostoru intenzivně vystupovat a výrazně se zlepšovat. Praxe je klíčová.

Be Speaker se v současné době orientuje tedy pouze na studenty?

V tuto chvíli ano. Ono celkově, když projekt vznikal, měl být hlavně pro studenty. V průběhu jeho vytváření jsme se však často setkávali s lidmi, kteří se pro něj nadchli a říkali, že i oni by měli zájem se projektu účastnit. Toto byl první impulz, kdy jsme začali přemýšlet, že bychom časem otevřeli projekt i nestudentům. Podobné semináře bývají pro pracující hodně drahé, jelikož se na každé hodině objevuje lektor, Be Speaker to trochu redukuje.

Jak bude projekt organizovaný?

Jádrem projektu jsou moduly. Chceme se zaměřit vždy konkrétně na daný typ prezentace či komunikace, abychom se odlišili od jiných kurzů, které vyučují v obecné rovině a zároveň zohlednili potřebu jiné přípravy na různé typy prezentací. První modul bude například sebeprezentační. Časem bude modulů více, budou přibývat s ohledem na tematiku i na množství informací. Chtěli bychom nabídnout různé možnosti, aby si studenti sami mohli vybrat podle toho, co potřebují.

Zmínila jste, že podobné semináře bývají drahé, protože se na hodinách objevuje lektor. Bude mít i Be Speaker svého lektora?

Projekt je udělaný tak, že lektor není na každé hodině. Pokud tam není, je tam moderátor. Na konkrétní modul chceme však mít vždy minimálně dva lektory, kteří se domlouvají podle typu modulu. Jsou to externisté, buď lektoři, kteří učí prezentační a komunikační dovednosti, nebo odborníci z praxe. Třeba personální specialista, který dělá pohovory s uchazeči o zaměstnání a může tedy studentům poradit co a jak dělat při pohovoru. Navíc kromě externích lektorů spolupracujeme se dvěma vzdělávacími agenturami, Akademií Orlitou a Presenation.

Na konci celého kurzu obdrží zúčastnění certifikát, k čemu se jim bude hodit?

Díky spolupráci s Lukášem Hrdličkou, který je naším mentorem a spolutvůrcem metodologie, jsme navázali kontakt s Akademií Orlitou. Tím, že se podílejí na metodologii, můžou garantovat kvalitu tohoto projektu.

Certifikát bereme jako bonus pro zúčastněné. Především chceme, aby jejich hlavní motivací bylo zlepšit se, využít možnosti trénovat komunikační a prezentační dovednosti po praktické stránce.

Objevuje se někde v okolí podobný projekt?

Existuje model, který je ve světě a nyní i v Brně, a jmenuje se Toastmasters. Od Be Speaker se však liší. Náš projekt je hodně intenzivní, nutí studenty pravidelně ho navštěvovat a připravovat se, zatímco do Toastmasters může člověk přijít kdykoliv a nemá povinnost na setkání cokoliv chystat. Tato metoda je vhodná spíše pro lidi z byznysu, protože ti většinou nemají čas upsat se na delší dobu. Be Speaker navíc cílí na konkrétní typy prezentací a komunikace, zaštiťují jej profesionální lektoři a studenti nemusejí nic platit.

Víte už teď, co do budoucna v projektu změníte nebo jak ho rozvinete?

Chceme dát hodně na potřeby lidí, takže se budeme snažit získávat zpětnou vazbu. Do budoucna se moduly rozšíří, bude víc místa pro další studenty a časem možná i pro nestudenty. Nijak na to však netlačíme. Nejdřív chceme, ať projekt funguje na tisíc procent.

Kristýna Hudeová se narodila v Brně, kde vystudovala francouzskou sekci Gymnázia Matyáše Lercha. Poté nastoupila na Fakultu sociální studií na Masarykově univerzitě, konkrétně na dvouobor evropská studia a veřejná politika a lidské zdroje. Nyní studuje magisterské studium se zaměřením na personální management. Několik let závodně tancovala, navíc cvičila moderní gymnastiku a balet. Zajímá se o osobní rozvoj a public relations.

Eva Nagyová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 8.3.2015 18:39 | karma článku: 8.72 | přečteno: 247x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Povinná praxe je pro studenty zátěž. Nemám čas ani na osobní život, říká studentka

Během svého studia musí vysokoškolští studenti některých oborů absolvovat neplacenou školní praxi. Ta je ale časově náročná, a studenti si tak často nemohou dovolit vlastní zaměstnání nebo nestíhají plnit školní povinnosti.

20.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 476 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Jan Tomášek

Nádraží Brno – varianta (dvoj)nádraží v centru

Mé srdce bije pro nádraží v centru... Jak jinak uvést variantu řešení brněnského železničního uzlu která je mi nejbližší – totiž v rámci stávajícího hlavního nádraží.

10.11.2017 v 2:28 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jan Tomášek

Nádraží Brno – varianta dvě nádraží

Ve svých dvou blogových článcích, věnovaných brněnskému železničnímu uzlu jsem naznačil, že jsem příznivcem dvou variant řešení. Tentokrát se zastavím u té varianty, kde je zvážena možnost vybudování dvou centrálních nádraží.

9.11.2017 v 23:39 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 426 | Diskuse

Vladimír Kuchař

Pochybné sociální hokuspokusy v Brně krachují

Brněnská radnice pod vedením neomarxistických sociálních inženýrů z Žít Brno již více než rok rozdává byty neplatičům, nejčastěji romským rodinám. A výsledek? Hluk, nepořádek a stížnosti. Navíc nové dluhy na nájemném.

6.11.2017 v 17:20 | Karma článku: 44.60 | Přečteno: 3705 | Diskuse
Počet článků 2589 Celková karma 8.39 Průměrná čtenost 1127

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.