Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se vrátit do dětských let? Hraním v zábavních parcích

4. 04. 2016 19:57:13
V Brně je mnoho zábavních parků, které lidé většinou vnímají jako určené jen pro děti nebo minimálně pro rodiny. Do většiny center však mohou vyrazit i dospělí. Je tedy škoda se v deštivém nedělním odpoledni nudit u televize.

Dětským radovánkám jsem dávno odrostla, ale chtěla jsem se aspoň na den vrátit na hřiště. Existují totiž zábavní parky zaměřené na děti i dospělé. Vyzkoušela jsem tři různá brněnská centra a večer jsem ulehala do postele bez starostí jako v době, kdy mou jedinou obavou bylo, aby k svačině nepodávali kvasnicovou pomazánku. Bolest zad po probuzení mě však upozornila, ať takové hrátky zopakuju až za nějaký čas.

Den v kůži dítěte začínám oddychově, vlezu do vědeckého centra Vida!, které je postavené v bývalém pavilonu výstaviště. Chvíli se rozkoukávám, když se z rozhlasu ozývá výrazný hlas ohlašující začátek vědeckého divadla. Rozespalá následuju pobídku k sezení. Když oznámí, že zhasnou, protože zahrají představení o světle, jsem z toho rozpačitá. Během dvaceti minut se dozvídám, jaké jsou druhy záření a jak vznikají. Oceňuju snahu představitelek vědu přiblížit i těm nejmenším, přesto si myslím, že by se hra obešla bez slov jako jsou zadeček, sopel nebo hovínko. Závěr představení doprovází rána při pokusu, takže prodělávám menší infarkt, který mě vytrhne z útlumu. Čtyřletá holčička sedící vedle mne začíná hystericky brečet. Dobré ráno, přeju si.

Procházím si atrakce, pročítám návody a libuju si v tom, že mám na všechno čas a klid, a ne třiadvacet spolužáků mačkajících se u jedné cedulky, jako ve svých vzpomínkách na poslední návštěvy muzeí. Přírodovědné jevy, ať už fyzikální nebo biologické, jsou prokládány například kinem, kreslícím koutkem nebo tobogánem.

Nejvíce mě baví exponáty lidského těla, vcházím do obrovského modelu srdce, chytnu se měřiče a na obrazovce přede mnou běží graf EKG, což je sranda. Pak se ukáže můj počet tepů za minutu, což už taková sranda není. Měřím si, jak velký mám stisk. Malý. Zkouším rovnováhu, balancuju na prkýnku a držím se madla. Jakmile se pustím, začne mi počítač stopovat čas. První pokusy trvající jednu až tři desetiny sekundy nakonec vylepšuju na jednu vteřinu. Počítač mě při pokusech fotí a já s ostudou odcházím.

Ve Vidě! se dospělí nudit nebudou, víc legrace si ale užijí ti méně šikovní, jako jsem já. „Zábavní vědecký park určitě není jen pro děti. Zabaví se celá rodina. Přesto pořádáme i speciální událost pro dospělé Vida! After Dark, každý první čtvrtek v měsíci od sedmi hodin večer,“ uvádí mluvčí Vidy! Hana Laudátová.

Přesouvám se zablbnout si na trampolíny do Jumpparku. Přeborník nejsem, skákala jsem před pár lety na malé trampolíně na chalupě a předtím leda na skákacím hradu, přesto se nebojím. Do centra je potřeba přijít nejpozději o tři čtvrtě, skákání začíná vždy v celou hodinu. Po převlečení se koukám na instruktážní video. Hlas v televizi několikrát zmíní a názorně ukáže, jakým způsobem se dá zlomit noha nebo zemřít. Na trampolíny už nevcházím jako hrdina, dávám si pozor, abych skákala uprostřed čtverce a nesjela mi noha mezi péra. Zjišťuju, že mám vážně problém s rovnováhou.

Na hřišti je stejně dospělých jako dětí. Uvědomuju si, že děti nepociťují pud sebezáchovy. Skáčou salta, hvězdy a běhají mezi jednotlivými trampolínami. Je to náročnější, než jak to vypadá, všichni dělají časté pauzy. Sedím uprostřed jedné z trampolín a přemýšlím, že možná adrenalin není pro mě, náctileté slečny vedle mě se domlouvají, že půjdou odpoledne do parkour parku. Určitě to není pro mě, ujišťuju se nakonec, ale člověk se musí překonávat.

Brněnský Jumppark se pyšní titulem největšího trampolínového parku ve střední Evropě. Desátého dubna centrum slaví rok od otevření a návštěvníci si po rezervaci můžou užívat skákání zdarma.

Nakonec si jdu odpočinout do Bruno family parku. Budova vypadá nezvykle už zvenčí, co mě čeká uvnitř, netuším. Po vstupu se vyzouvám do ponožek a pozoruju děti s neutuchající aktivitou. V přízemí je restaurace, plná rodičů s šálky kávy a novinami. Chvíli přemýšlím, že se usadím mezi ně, pak ale vyběhnu sedm pater a hernu si projdu shora. Většina atrakcí je nastavená na váhu dospělého člověka. Nejvýše je vyhlídka z dvaadvaceti metrů, skleněná krychle vystrčená ze zdi. Třikrát čtu návod a ujišťuju se, jestli se na sklo dá postavit, a přestože nemám strach z výšek, rozhodnu se být nedůvěřivá.

Vyfotím výhled na staveniště a sestupuju níž, všude kolem prolézá množství dětí. Jsou neskutečně rychlí, nikdy se nezastaví, pohybují se jen během. Akčnost jsem zanechala na trampolínách, tak jen zkoumám, co by bylo super vyzkoušet, kdyby člověk neměl strach. Tobogán i lanovka jsou až příliš vysoko, dětem je to jedno, jsou z nich jen rozmazané šmouhy. Rodiče se většinou nevzrušují a pozorují je zpoza novin.

Lepší je jít ve větší partě a vzájemně se hecovat a plácat po ramenou, aby se člověk bál míň. Nebo možná bál stejně, ale aspoň před kamarády předstíral, že má pro strach uděláno. Centrum pořádá jednou měsíčně večer určený jen pro dospělé. Návštěvníci mají nejdříve tři hodiny volnou zábavu, pak pro ně organizátoři připraví různé hry. Takový večer navštívila i výzkumná pracovnice Kristýna Urbánková s kamarádkami. „Je to akční styl zábavy, který mi vyhovuje. Nejvíce jsem nadšená z nebezpečné dlouhé skluzavky,“ říká pětatřicetiletá návštěvnice Bruno family parku, která se plánuje do herny vrátit.

Jumppark Brno i Bruno family park nabízí i teambuildingy pro firmy nebo kolektivy. Zvedání upadnutého kolegy z trampolíny nebo utěšování kolegyně s fobií z výšek zaseknutou uprostřed sítě několik metrů nad zemí skupinu určitě stmelí. Takže sportu zdar!

Michaela Vaisová

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 4.4.2016 19:57 | karma článku: 14.39 | přečteno: 232x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Povinná praxe je pro studenty zátěž. Nemám čas ani na osobní život, říká studentka

Během svého studia musí vysokoškolští studenti některých oborů absolvovat neplacenou školní praxi. Ta je ale časově náročná, a studenti si tak často nemohou dovolit vlastní zaměstnání nebo nestíhají plnit školní povinnosti.

20.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 1289 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 476 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Jan Tomášek

Nádraží Brno – varianta (dvoj)nádraží v centru

Mé srdce bije pro nádraží v centru... Jak jinak uvést variantu řešení brněnského železničního uzlu která je mi nejbližší – totiž v rámci stávajícího hlavního nádraží.

10.11.2017 v 2:28 | Karma článku: 6.46 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jan Tomášek

Nádraží Brno – varianta dvě nádraží

Ve svých dvou blogových článcích, věnovaných brněnskému železničnímu uzlu jsem naznačil, že jsem příznivcem dvou variant řešení. Tentokrát se zastavím u té varianty, kde je zvážena možnost vybudování dvou centrálních nádraží.

9.11.2017 v 23:39 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 426 | Diskuse

Vladimír Kuchař

Pochybné sociální hokuspokusy v Brně krachují

Brněnská radnice pod vedením neomarxistických sociálních inženýrů z Žít Brno již více než rok rozdává byty neplatičům, nejčastěji romským rodinám. A výsledek? Hluk, nepořádek a stížnosti. Navíc nové dluhy na nájemném.

6.11.2017 v 17:20 | Karma článku: 44.60 | Přečteno: 3705 | Diskuse
Počet článků 2589 Celková karma 8.39 Průměrná čtenost 1127

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.