Chtěli jsme Švýcarům představit kousek naší kultury, říká člen vítězného Masarykova sboru

8. 04. 2016 11:57:52
Členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity soutěžili na švýcarském Montreux Choral Festivale, kde získali cenu pro absolutního vítěze. O svých zkušenostech se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Povedený týden za sebou mají členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, kteří se v neděli vrátili ze švýcarského Montreux. Na břehu Ženevského jezera soutěžili proti uskupením z Číny, Portugalska či Belgie a domů si odvezli cenu pro absolutního vítěze dvaapadesátého ročníku Montreux Choral Festival. O svých zkušenostech ze Švýcarska se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Popište vaši vítěznou skladbu. Na co jste vsadili?

Panovaly mezi námi docela rozpory. Někteří chtěli jít do boje se spirituálem, jiní by raději volili složitější písně. Sbormistr Michal Vajda se však rozhodl vsadit na moravskou lidovku, protože chtěl porotce zaujmout skladbou, kterou jsme předtím v průběhu týdne nezpívali. Navíc doufal, že milostný projev obměkčí srdce hodnotících a ukáže švýcarským kolegům alespoň kousek naší kultury.

Rozhodl tedy o vašem triumfu právě správný výběr písně?

Stoprocentně. Ukázalo se, že sbormistr měl šťastnou ruku a v důležitý moment předvedl chytré rozhodnutí. Pak ale hrály roli také další faktory jako kvalitní a dlouhodobá příprava v Brně nebo maximální koncentrace na jevišti.

Svazovala vás nervozita, když jste nastupoval na pódium?

Bezpochyby na mě určitá nervozita dolehla. Výhodou však bylo, že jsme zpívali poměrně odvázanou skladbu, kde jsme si sundali saka a natočili se bokem k dívkám. Ty učinily to samé a v tomto postavení jsme k sobě navzájem promlouvali, což uvolnilo atmosféru, takže na nervozitu už pak nebyl prostor.

Jak vypadala vaše cesta do finále? Před ním jste ovládli také kategorii smíšených sborů.

Ano, to je pravda. V té jsme ale soutěžili jako jediní, takže to nebylo zase tak těžké (smích). Několik dnů jsme zpívali před porotou – většinou tak pět písní denně – a ta potom poslední den na základě výkonů rozhodla o vítězích jednotlivých kategorií a o tom, které dva sbory napříč kategoriemi se spolu střetnou ve finále.

Jaký byl klíč pro nominaci na festival?

Bylo nutné poslat organizátorům přihlášku s nahrávkami a zaplatit startovní poplatek. Porota potom vybrala dvanáctku účastníků a rozdělila je do kategorií. Dá se říct, že přihlásit se mohl prakticky kdokoliv, ale do Montreux už většinou přijely pouze velmi kvalitní sbory, protože úplně začátečnické skupiny by nechtěly platit poněkud vyšší startovné.

Ve Švýcarsku se tedy sešla opravdu úzká světová špička. Byla mezi sbory cítit určitá rivalita?

Žádnou rivalitu jsem nepostřehl, naopak jsme si všichni fandili a obecně panovala přátelská atmosféra. Třeba závěrečný koncert měl začít o půl osmé večer, ale pořadatelé měli zpoždění. Nikomu to však nevadilo a s ostatními sbory jsme mezitím společně zpívali, tleskali nebo dělali mexickou vlnu.

Jak jste trávili volný čas, když jste zrovna nevystupovali?

Většinou jsme ani příliš volného času neměli. Ráno jsme vstali, nasnídali se a šli se rozezpívat. Potom už jsme zamířili na zvukovou zkoušku, po které třeba ve tři hodiny odpoledne následoval koncert. Když jsme se z něj vrátili, byl večer a to jsme ještě pořád před sebou měli další hodinovou zkoušku na následující den. Vlastně pouze hned po příjezdu jsme měli větší prostor na návštěvu města, které je opravdu krásné.

Co se sborem dále plánujete?

Za dva týdny budou mít možnost vidět nás slovenští sousedé v Bratislavě na festivalu Slovakia Cantat. Domácímu publiku se pak představíme v červnu na společném zpívání s operními sbory v brněnském Janáčkově divadle.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity byl založený v roce 2004 a za svou krátkou existenci již dosáhl mnoha úspěchů. Mezi ty nejvýznamnější patří dvojnásobný triumf v domácí soutěži Sbor roku (2007, 2010) a nejnověji první cena z mezinárodního festivalu ve švýcarském Montreux. Hudební uskupení je také pravidelně využíváno k natáčení filmové a scénické hudby spolu s orchestry a předními sólisty.

David Baláš

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 8.4.2016 11:57 | karma článku: 20.30 | přečteno: 486x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 187 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 173 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 151 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

24.11.2018 v 20:33 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 422 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Sting – Fields of gold

Gordon Matthew Thomas Sumner známý spíš pod svým uměleckým jménem Sting, je anglický hudebník a občasný herec z Newcastle upon Tyne.

21.2.2019 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 |

Karel Sýkora

Daniel Saadon – Doufám

Název songu je – „Doufám“. Naděje je optimistický stav mysli, který je založen na očekávání kladných výsledků s ohledem na události a okolnosti v životě člověka nebo na celém světě.

20.2.2019 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 |

David Hrbek

Vostřílenej Žižka

Mirek Žáček umřel, řekla maminka, když dotelefonovala. Seděli jsme zrovna v restauraci Lunapark v Mariánských lázních.

20.2.2019 v 15:12 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 646 | Diskuse

Karel Sýkora

Vyšel nový evangelický kancionál „Hrad přepevný“

Kancionál je soubor duchovních písní určených pro křesťanskou bohoslužbu a soukromou modlitbu. Kancionály se v Evropě objevují ojediněle již od středověku, velký nárůst jejich počtu přinesla reformace v 16. století.

20.2.2019 v 6:44 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 142 |

Karel Sýkora

Marek Eben – Jak si udržet hezké manželství

Marek Eben je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Markéta Fišerová je česká herečka. V roce 1986 těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben.

19.2.2019 v 19:38 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 933 |
Počet článků 2691 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz