Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Chtěli jsme Švýcarům představit kousek naší kultury, říká člen vítězného Masarykova sboru

8. 04. 2016 11:57:52
Členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity soutěžili na švýcarském Montreux Choral Festivale, kde získali cenu pro absolutního vítěze. O svých zkušenostech se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Povedený týden za sebou mají členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, kteří se v neděli vrátili ze švýcarského Montreux. Na břehu Ženevského jezera soutěžili proti uskupením z Číny, Portugalska či Belgie a domů si odvezli cenu pro absolutního vítěze dvaapadesátého ročníku Montreux Choral Festival. O svých zkušenostech ze Švýcarska se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Popište vaši vítěznou skladbu. Na co jste vsadili?

Panovaly mezi námi docela rozpory. Někteří chtěli jít do boje se spirituálem, jiní by raději volili složitější písně. Sbormistr Michal Vajda se však rozhodl vsadit na moravskou lidovku, protože chtěl porotce zaujmout skladbou, kterou jsme předtím v průběhu týdne nezpívali. Navíc doufal, že milostný projev obměkčí srdce hodnotících a ukáže švýcarským kolegům alespoň kousek naší kultury.

Rozhodl tedy o vašem triumfu právě správný výběr písně?

Stoprocentně. Ukázalo se, že sbormistr měl šťastnou ruku a v důležitý moment předvedl chytré rozhodnutí. Pak ale hrály roli také další faktory jako kvalitní a dlouhodobá příprava v Brně nebo maximální koncentrace na jevišti.

Svazovala vás nervozita, když jste nastupoval na pódium?

Bezpochyby na mě určitá nervozita dolehla. Výhodou však bylo, že jsme zpívali poměrně odvázanou skladbu, kde jsme si sundali saka a natočili se bokem k dívkám. Ty učinily to samé a v tomto postavení jsme k sobě navzájem promlouvali, což uvolnilo atmosféru, takže na nervozitu už pak nebyl prostor.

Jak vypadala vaše cesta do finále? Před ním jste ovládli také kategorii smíšených sborů.

Ano, to je pravda. V té jsme ale soutěžili jako jediní, takže to nebylo zase tak těžké (smích). Několik dnů jsme zpívali před porotou – většinou tak pět písní denně – a ta potom poslední den na základě výkonů rozhodla o vítězích jednotlivých kategorií a o tom, které dva sbory napříč kategoriemi se spolu střetnou ve finále.

Jaký byl klíč pro nominaci na festival?

Bylo nutné poslat organizátorům přihlášku s nahrávkami a zaplatit startovní poplatek. Porota potom vybrala dvanáctku účastníků a rozdělila je do kategorií. Dá se říct, že přihlásit se mohl prakticky kdokoliv, ale do Montreux už většinou přijely pouze velmi kvalitní sbory, protože úplně začátečnické skupiny by nechtěly platit poněkud vyšší startovné.

Ve Švýcarsku se tedy sešla opravdu úzká světová špička. Byla mezi sbory cítit určitá rivalita?

Žádnou rivalitu jsem nepostřehl, naopak jsme si všichni fandili a obecně panovala přátelská atmosféra. Třeba závěrečný koncert měl začít o půl osmé večer, ale pořadatelé měli zpoždění. Nikomu to však nevadilo a s ostatními sbory jsme mezitím společně zpívali, tleskali nebo dělali mexickou vlnu.

Jak jste trávili volný čas, když jste zrovna nevystupovali?

Většinou jsme ani příliš volného času neměli. Ráno jsme vstali, nasnídali se a šli se rozezpívat. Potom už jsme zamířili na zvukovou zkoušku, po které třeba ve tři hodiny odpoledne následoval koncert. Když jsme se z něj vrátili, byl večer a to jsme ještě pořád před sebou měli další hodinovou zkoušku na následující den. Vlastně pouze hned po příjezdu jsme měli větší prostor na návštěvu města, které je opravdu krásné.

Co se sborem dále plánujete?

Za dva týdny budou mít možnost vidět nás slovenští sousedé v Bratislavě na festivalu Slovakia Cantat. Domácímu publiku se pak představíme v červnu na společném zpívání s operními sbory v brněnském Janáčkově divadle.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity byl založený v roce 2004 a za svou krátkou existenci již dosáhl mnoha úspěchů. Mezi ty nejvýznamnější patří dvojnásobný triumf v domácí soutěži Sbor roku (2007, 2010) a nejnověji první cena z mezinárodního festivalu ve švýcarském Montreux. Hudební uskupení je také pravidelně využíváno k natáčení filmové a scénické hudby spolu s orchestry a předními sólisty.

David Baláš

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 8.4.2016 11:57 | karma článku: 23.01 | přečteno: 505x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 115 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 852 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 193 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 451 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 104 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...