Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Chtěli jsme Švýcarům představit kousek naší kultury, říká člen vítězného Masarykova sboru

8. 04. 2016 11:57:52
Členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity soutěžili na švýcarském Montreux Choral Festivale, kde získali cenu pro absolutního vítěze. O svých zkušenostech se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Povedený týden za sebou mají členové Pěveckého sboru Masarykovy univerzity, kteří se v neděli vrátili ze švýcarského Montreux. Na břehu Ženevského jezera soutěžili proti uskupením z Číny, Portugalska či Belgie a domů si odvezli cenu pro absolutního vítěze dvaapadesátého ročníku Montreux Choral Festival. O svých zkušenostech ze Švýcarska se rozpovídal basový vokalista Jan Kreutzer.

Popište vaši vítěznou skladbu. Na co jste vsadili?

Panovaly mezi námi docela rozpory. Někteří chtěli jít do boje se spirituálem, jiní by raději volili složitější písně. Sbormistr Michal Vajda se však rozhodl vsadit na moravskou lidovku, protože chtěl porotce zaujmout skladbou, kterou jsme předtím v průběhu týdne nezpívali. Navíc doufal, že milostný projev obměkčí srdce hodnotících a ukáže švýcarským kolegům alespoň kousek naší kultury.

Rozhodl tedy o vašem triumfu právě správný výběr písně?

Stoprocentně. Ukázalo se, že sbormistr měl šťastnou ruku a v důležitý moment předvedl chytré rozhodnutí. Pak ale hrály roli také další faktory jako kvalitní a dlouhodobá příprava v Brně nebo maximální koncentrace na jevišti.

Svazovala vás nervozita, když jste nastupoval na pódium?

Bezpochyby na mě určitá nervozita dolehla. Výhodou však bylo, že jsme zpívali poměrně odvázanou skladbu, kde jsme si sundali saka a natočili se bokem k dívkám. Ty učinily to samé a v tomto postavení jsme k sobě navzájem promlouvali, což uvolnilo atmosféru, takže na nervozitu už pak nebyl prostor.

Jak vypadala vaše cesta do finále? Před ním jste ovládli také kategorii smíšených sborů.

Ano, to je pravda. V té jsme ale soutěžili jako jediní, takže to nebylo zase tak těžké (smích). Několik dnů jsme zpívali před porotou – většinou tak pět písní denně – a ta potom poslední den na základě výkonů rozhodla o vítězích jednotlivých kategorií a o tom, které dva sbory napříč kategoriemi se spolu střetnou ve finále.

Jaký byl klíč pro nominaci na festival?

Bylo nutné poslat organizátorům přihlášku s nahrávkami a zaplatit startovní poplatek. Porota potom vybrala dvanáctku účastníků a rozdělila je do kategorií. Dá se říct, že přihlásit se mohl prakticky kdokoliv, ale do Montreux už většinou přijely pouze velmi kvalitní sbory, protože úplně začátečnické skupiny by nechtěly platit poněkud vyšší startovné.

Ve Švýcarsku se tedy sešla opravdu úzká světová špička. Byla mezi sbory cítit určitá rivalita?

Žádnou rivalitu jsem nepostřehl, naopak jsme si všichni fandili a obecně panovala přátelská atmosféra. Třeba závěrečný koncert měl začít o půl osmé večer, ale pořadatelé měli zpoždění. Nikomu to však nevadilo a s ostatními sbory jsme mezitím společně zpívali, tleskali nebo dělali mexickou vlnu.

Jak jste trávili volný čas, když jste zrovna nevystupovali?

Většinou jsme ani příliš volného času neměli. Ráno jsme vstali, nasnídali se a šli se rozezpívat. Potom už jsme zamířili na zvukovou zkoušku, po které třeba ve tři hodiny odpoledne následoval koncert. Když jsme se z něj vrátili, byl večer a to jsme ještě pořád před sebou měli další hodinovou zkoušku na následující den. Vlastně pouze hned po příjezdu jsme měli větší prostor na návštěvu města, které je opravdu krásné.

Co se sborem dále plánujete?

Za dva týdny budou mít možnost vidět nás slovenští sousedé v Bratislavě na festivalu Slovakia Cantat. Domácímu publiku se pak představíme v červnu na společném zpívání s operními sbory v brněnském Janáčkově divadle.

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity byl založený v roce 2004 a za svou krátkou existenci již dosáhl mnoha úspěchů. Mezi ty nejvýznamnější patří dvojnásobný triumf v domácí soutěži Sbor roku (2007, 2010) a nejnověji první cena z mezinárodního festivalu ve švýcarském Montreux. Hudební uskupení je také pravidelně využíváno k natáčení filmové a scénické hudby spolu s orchestry a předními sólisty.

David Baláš

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 8.4.2016 11:57 | karma článku: 21.38 | přečteno: 495x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Syndrom vyhoření ohrožuje až čtvrtinu středoškolských učitelů na Jižní Moravě

V novém výzkumu upozorňují odborníci z Filozofické fakulty MU na klesající pracovní schopnosti učitelů na jihomoravských středních školách. Syndrom vyhoření hrozí zejména služebně starším učitelům.

27.11.2019 v 10:39 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 248 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Musíte mít dobrou fyzičku, říká muž, který ilegálně pronikl do Černobylu

Ve městě Pripjať kdysi žilo okolo padesáti tisíc obyvatel. Po černobylské havárii v roce 1986 byla oblast evakuována a přístup zapovězen. Maxmiliána Pavlase ale lákala natolik, že se rozhodl na místo katastrofy přesto podívat.

25.11.2019 v 15:47 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 510 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Modelka Trnovcová: 90-60-90 je mýtus

O kariéře modelky sní mnoho dívek. Zuzaně Trnovcové se tento sen splnil ve dvanácti letech. Od té doby poznala, že svět modelingu není jen o slávě, ale ani není tak zkažený, jak se povídá. Zkušenost s modelingem ji prý zocelila.

12.11.2019 v 12:29 | Karma článku: 5.30 | Přečteno: 415 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Veřejnost může po téměř dvaceti letech na výstavě spatřit akademické „korunovační klenoty", insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky událostí listopadu 1989.

9.11.2019 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Město podvodů — Praha

Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště.

24.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 2.61 | Přečteno: 90 |

Karel Sýkora

Toploader — Dancing in the Moonlight

In 2000 a cover by English band Toploader became a worldwide hit and achieved multi-Platinum status in the United Kingdom.

23.2.2020 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 |

Karel Sýkora

Muž v jámě

Muž v jámě. – Krátké video názorně vysvětluje rozdíl mezi různými náboženskými směry a křesťanstvím.

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 3.22 | Přečteno: 88 |

Lubomír Stejskal

Thermal

Karlovarský hotel Thermal a historika umění Zdeňka Lukeše jistě není třeba obšírně představovat. Co mají společného? Respektovaný odborník se vyjádřil k začínající rekonstrukci této kontroverzní stavby.

22.2.2020 v 14:10 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 566 | Diskuse

Karel Sýkora

Muzikant vypravuje

Hudební terminologie je názvosloví, používané původně pouze v evropské hudbě, které však posléze proniklo do celého světa, protože především v oblasti zápisu hudby je aplikovatelné na většinu hudební produkce.

22.2.2020 v 10:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 |
Počet článků 2727 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1117

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...