Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoká škola je občas trochu Mordor, říkají autoři facebookových memů

3. 04. 2017 16:50:30
Už přes rok baví uživatele Facebooku svými vtípky. Za tu dobu si získala přes třicet tisíc fanoušků. Řeč je o stránce LOTR University memes, která minulý měsíc oslavila první narozeniny.

Olomouc - Prekérní situace ze studentského života, které jsou známé pravděpodobně většině vysokoškoláků, přibližují prostřednictvím postav z populární trilogie Pán prstenů. Umně dovedou propojit filmové hlášky a narážky na obsah Tolkienovy knižní předlohy s úskalími, s jimiž se univerzitní studenti pravidelně potýkají. Autory facebookové stránky s vtipnými obrázky, kterým se říká memy, olomoučtí fanoušci možná každý den potkávají, aniž by o tom věděli. Odhalit svou identitu se prozatím nechystají, a tak i v rozhovoru vystupují pod svými přezdívkami Elbereth a Idril.


Kolik stálých členů má vaše společenstvo?
Elbereth:
Tvoříme ho celkem čtyři, ale nejaktivnější jsme asi já a Idril. Elendilova tchýně se taky vždycky dost angažovala. Jen Král Gondoru je spíš náš expert přes teorii sociálních sítí.

Čemu se věnujete "v civilu"?
Elbereth:
Všichni už máme bakalářské titulešky (narážka na obsah memů, pozn. red.) z žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Dva z nás jsou čistokrevní, dva dvouoboroví s anglistikou. Já a Elendilova tchýně pokračujeme v navazujícím magisterském studiu mediálních studií. Elendilova tchýně je mimochodem kluk, jen si vybral takovou vtipnou přezdívku. Bez něj bychom tam byli všichni ztracení, protože jako jeden z mála z nás přečetl McQuaila.

Idril: Já pokračuju na jednooborové anglistice. Král Gondoru udělal státnice v zimě a čeká na září, až zase nastoupí do školy. Taky na anglistiku.

Od založení LOTR University memes uplynul více než rok. Jak stránka vznikla?
Elbereth: To vím úplně přesně. Bylo 9. března a já jsem seděla u nás ve fakultní knihovně a lámala si hlavu s bakalářkou. Nenapadalo mě co psát, a tak jsem místo toho vymyslela LOTRUM. Začala jsem do společného skupinového chatu posílat obrázky a gify. Ostatním připadaly vtipné a poradili mi, ať založím stránku. Od té doby jsou v tom všichni tři se mnou.

Proč zrovna svět Pána prstenů? Například Bradavice a Harry Potter mají k univerzitnímu prostředí o něco blíže.
Elbereth: To je sice pravda, ale když mi bylo asi osm roků, tak mi můj fotřík četl každý večer Pána prstenů jako pohádku na dobrou noc. Já jsem si ten svět zamilovala a zbožňuju jej dodneška.

Idril: Pán prstenů je nepopiratelně největší klasika fantasy žánru. Líbí se mi, jak Tolkien svůj svět promyslel do posledního detailu. Ještě raději mám Silmarillion, vyžívám se v podrobnostech.


Kdo z vás memy vymýšlí?
Elbereth: Poslední dobou hlavně já. Ale říkala jsem si, že si dopřeju menší tvůrčí pauzičku, dokud mě zase memy nezačnou napadat tak nějak samy od sebe, aniž bych je musela složitě dolovat z hlavy. Občas něco vymyslí můj fotřík, který má přezdívku Růža z Kraje. Už jsme mu publikovali asi tři obrázky. Taky fanoušci posílají do zpráv své náměty.

Jak je tvoříte?
Idril: Občas používám Zoner, ale Elbereth pracuje zásadně v Malování.

Který výtvor považujete za svůj nejpovedenější?
Idril: Určitě obrázek s Boromirem. Ten je nedůležitější proto nás všechny, protože způsobil, že se nám najednou začali hrnout fanoušci po stovkách až tisících denně. Seděli jsem u Facebooku a nevěřícně koukali, jak se naše komorní srandička pro pár kamarádů a známých mění na stránku, která počítá fanoušky na desetitisíce.

Kdo z vás je největší odborník na Středozem?
Elbereth: To budu nejspíš já, ale Idril mi solidně šlape na paty. V bakalářce porovnávala fantasy světa J. R. R. Tolkiena a G. R. R. Martina.

Idril: Bakalářka nakonec úplně nedopadla podle mých představ. S vedoucím jsme si vzájemně nesedli a taky se navzájem úspěšně ignorovali. Téma, o kterém jsem psala, se mu nelíbilo. Oba jsme měli naprosto opačné vize. Kdybych ji mohla napsat kompletně po svém, vypadala by jinak. Takže se s ním nijak zvlášť nechlubím. Ale titul práce zní cool, za tím si stojím.

V čem vidíte největší podobnost mezi tolkienovským a univerzitním světem?
Idril:
Podle mě je nejpodobnější to, co je takovým nějakým shrnujícím tématem naší stránky - cesta za něčím, co se zdá být čím dál tím nedosažitelnější, ale musíme bojovat dál a cestu dokončit. Pokud možno úspěšně.

Elbereth: Někteří studenti jsou odvážní hobiti a někteří zase hloupí skřeti. Občas potkáme i vyučující, jejichž moudrost se rovná moudrosti valinorských elfů. A pak také v obou světech existuje Mordor. Jen v tom našem ho nazýváme zkouškové období.

Medailon
Po získání bakalářského titulu z žurnalistiky se Elbereth věnuje magisterským mediálním studiím. Nápad v jednom obrázku vtipně zkombinovat výjevy ze studentského života a z filmů podle Tolkienovy knižní fantasy trilogie dostala při psaní diplomové práce. Přezdívku si zvolila podle fiktivní božské bytosti z knihy Silmarillion. V sindarštině, fiktivním jazyce elfů, znamená Hvězdná královna.

Idril se po absolvování bakalářské žurnalistiky a anglistiky rozhodla dále věnovat pouze druhému ze zmíněných. Ve své diplomové práci porovnávala Tolkienův knižní fantazijní svět s tím G. R. R. Martina, autora ságy Písně ledu a ohně. Přezdívku si rovněž zvolila podle postavy ze Silmarillionu.

Dominika Vrbecká

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 3.4.2017 16:50 | karma článku: 12.43 | přečteno: 298x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Povinná praxe je pro studenty zátěž. Nemám čas ani na osobní život, říká studentka

Během svého studia musí vysokoškolští studenti některých oborů absolvovat neplacenou školní praxi. Ta je ale časově náročná, a studenti si tak často nemohou dovolit vlastní zaměstnání nebo nestíhají plnit školní povinnosti.

20.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 1288 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Záběry ze země už nestačí, drony přepisují možnosti žurnalistiky

Záběry pořízené dronem oživují zpravodajské reportáže. Novináře však často zpomalují legislativní procesy.Vyřídit povolení k létání ve městě trvá až tři dny. Více o dronech se studenti dozvěděli na Multimediálním dni.

16.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 3.46 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mikroskopické rozsivky zabodovaly, celorepublikový Science slam má svou vítězku

Hračky, rozbité skleničky i nafukovací panna. Pomůcky, bez kterých se mladí vědci neobešli ve středu večer na prvním finále celorepublikového Science slamu v Brně. Největší přízeň diváků si získala algoložka Barbora Chattová.

16.11.2017 v 13:56 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 134 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Dcery tvrdí, že jsem v pětačtyřiceti začal dělat youtubera, říká novinář Jindřich Šídlo

Svoji profesi dělá přes pětadvacet let a patří mezi novinářskou tuzemskou špičku. Nyní se přesunul k vizuální novinářské tvorbě a vytváří s kameramanem Tomášem Dusilem satirický pořad Šťastné pondělí pro portál Seznam Zprávy.

14.11.2017 v 22:04 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 476 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Dalimil Staněk – Povoláni Bohem k velikosti

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

20.11.2017 v 7:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 107 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 459 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 103 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 334 | Diskuse
Počet článků 2589 Celková karma 8.37 Průměrná čtenost 1127

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.