Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Není to o tom, že by návrháři chtěli modelky anorektičky, říká oděvní designer

Pavel Jevula se módě a oděvnímu designu věnuje už přes deset let. Působí jako módní návrhář v Brně, je držitelem ocenění Top Styl Designer. Jaký je život módního návrháře a co všechno obnáší navrhování modelů?

Kdy jste se začal zajímat o módu?
Řekl bych na základní škole, kdy jsem šil s babičkami – obě dvě byly švadleny, takže když mě hlídaly, obě u toho šily a já jsem jim pomáhal. A právě s nimi jsem si ušil i svůj první model – pruhovanou kšiltovku na šlapací Minervě. 

Kde berete inspiraci?
Inspiraci beru převážně z lidí, ze svých klientů a z jejich způsobu života.

A například u vaší nové kolekce 2017?
Tam byl podnět hezkého, jarního počasí, chtěl jsem se odstřihnout od tmavých barev, které jsem měl na podzim a zimu. Říkal jsem si, že nebudu do kolekce dávat žádnou černou, ale základní barvou bude šedá a k ní jsem chtěl nějaké další pestré barvy v kolekci, takže jsem použil jarní zelenou, tyrkysově modrou.

Inspirujete se módou z minulosti?
Mám rád ženskou módu a 50. a 60. léta - štíhlý pas a kolové sukně.  Například z 80. a 90. let moc prvků neberu, protože jsem v nich vyrůstal a ta móda mi přijde docela šílená.
Jak dlouho taková kolekce vzniká?
To se nedá jednoznačně říci, člověk nápady nosí v hlavě delší dobu, ale na kolekci pracuji někdy měsíc až dva.

Je pro vás módní přehlídka vrcholem tvorby?
Dřív jsem si něco takového myslel, ale není. Vrchol je spíše až po přehlídce, kdy se začne kolekce prodávat – teprve pak zjistím, kterými věcmi jsem se trefil do vkusu zákazníků. Takže vrcholem je pro mne samotný prodej.

A obecně – jsou pro vás stresující přípravy na módní přehlídku?
Přípravy ani tak ne, ale čím blíže je do přehlídky, tím více nervozita stoupá. Hlavně v den akce – zda je všechno připraveno, jestli se něco nepokazí, zda nevypadne hudba, jestli neonemocní modelka, výpadek elektřiny – v tom stres samozřejmě je. Ze samotné přehlídky nebo z toho ukázat se veřejnosti strach nemám.

Vybíráte si modelky sám?
Ano. Už při tvorbě kolekce vždycky přemýšlím nad tím, jak se budou hodit barvy v kolekci k modelům. Takže pro moji jarní kolekci jsme měli blondýnky. Pro podzimní kolekci tomu bylo právě naopak. Takže se dá říci, že si modelky, modely vybírám vždycky dle toho, co právě tvořím.

Co tvary a míry modelek, jaký je váš názor? Spíše oblejší tvary, nebo hubené dívky?
To je otázka, která se tak nějak řeší stále. Já osobně mám zkušenosti s různými typy modelek a většinou to není tak o návrhářích, ale o lidech, kteří na tu samotnou módní přehlídku přijdou. Když jsme například měli ženy plnějších tvarů, tak lidé protestovali, že to modelky nejsou a že na mole nemají co dělat. Takže to ani tak není o tom, že my bychom chtěli za každou cenu předvádět modely na anorektických dívenkách, ale je to o tom, co chtějí zákazníci. Já osobně si například ani nevybírám nějaké extra mladé holky, protože mým zákaznicím není patnáct let, ale je jim kolem třiceti a více, takže si vybírám dámy, které mají jednak zkušenosti s předváděním, což je pro mne velmi důležité, a jednak mají nějaké životní zkušenosti a jejich postava je bližší mým zákaznicím. V mém případě to tedy není o patnáctiletých dětech na molech a přehlídkách.

Navrhujete raději pro muže nebo pro ženy?
Navrhuji i oblečení pro muže, je s nimi mnohem jednodušší spolupráce, ženy neustále někde něco hledají a snaží se upravit. Osobně nemám stanoveno, pro koho dělám oblečení raději. Letošní jarní kolekce byla sice čistě ženská, ale v loňské podzimní se objevilo několik mužských modelů. A letos se určitě ještě objeví.

Máte nějaký vzor v branži?
Neřekl bych, že k někomu zrovna vzhlížím. Samozřejmě se ostatními návrháři často inspiruji, ale moc to nesleduji. Když se ke mně něco dostane, tak se podívám, ale abych denně sledoval ostatní návrháře, to není mojí náplní života.  Jak jsem říkal, inspiraci mám v zákaznicích, snažím se, aby má tvorba byla použitelná a ne jenom „něco“ na přehlídku, což jsem dělal dříve.

Změnila se nějak móda od doby, co jste v módním průmyslu?
Dnešní móda je rozhodně rychlejší, díky sociálním sítím všichni vědí hned všechno. A dnešní móda je hodně globalizovaná - všichni se navzájem sledují a ovlivňují, a možná se ta móda tak stává vcelku uniformní, například u studentů oděvního designu. Přijde mi, že u nich je to někdy zaměřené na ten poslední trend – to, co udělal posledně Dior, udělám taky, abych byl in, ale v podstatě tomu chybí osobitost. Ale to je možná jen můj dojem.

Co je pro vás nejtěžší při tvorbě?
Vytvořit kolekci. (směje se)

Některé vaše modely jste prezentoval i na mezinárodních veletrzích. Máte v plánu dostat svoji tvorbu více do zahraničí?
To opravdu nemám, není to má ambice. Žiji v Brně a tvořím v Brně, pro brněnské lidi a tak třeba nemám ani chuť dělat přehlídky v Praze, protože vím, že pokud tam nebudu žít, tak tam ani nebudu mít klientelu a známé, takže pro mě nemá význam jít s modely do Prahy, natož do zahraničí. Samozřejmě, kdybych se odstěhoval do zahraničí, byla by situace jiná, ale nic takového zatím neplánuji.

Myslíte si, že současní čeští návrháři jsou konkurenceschopní těm zahraničním?
To je porovnávání neporovnatelného. Návrháři a ceny zahraničních návrhářů jsou naprosto jinde. Čeští oděvní designeři, co se týče cen a prodeje, se mohou porovnávat s řetězci Zara, H&M. A tady si už i čeští zákazníci uvědomují, že nepotřebují mít věci, které má na sobě dalších padesát lidí ve městě, několik tisíc v zemi a v zahraničí. Takže si myslím, že Češi začínají slyšet i na to, že věci od návrhářů jsou originálnější, v menších sériích a nejsou to masové výrobky. Já osobně třeba pracuji s českými výrobci, co se týče materiálů, a myslím si, že i u nás se lidé začali zajímat o to, odkud výrobek je – kdo jej šil, odkud je materiál a snaží se podpořit českou módu, výrobce a návrháře.

Zmínil jste materiály. Máte nějaký svůj oblíbený, se kterým rád pracujete?
Teď na jarní kolekci to byla stoprocentní vlna, od firmy Spinopa, která navazuje na tradici textilních závodů v Krnově ze severní Moravy. A v poslední době je právě tento materiál blízký. 

Kde nakupujete?
Já si většinou šiji oblečení sám, neříkám, že jsem si nikdy v životě něco nekoupil v H&M, ale snažím se tomu vyhýbat.

Pomáhá vám někdo při tvorbě modelů?
Ne, všechno si šiji sám.

Jak dlouho zabere v průměru práce na jednom modelu?
To je těžké odhadnout, člověk nad tím přece jen nesedí celé dny, ale řekněme několik dnů, ale záleží na náročnosti modelu. Na zimním kabátu budu pracovat rozhodně déle než na sukni na léto.

Co lidé v branži, návrháři, jste spíše přáteli, nebo jde spíše o konkurenční boj?
Mám hodně přátel mezi návrháři, ale samozřejmě nějaká dávka konkurence tam je. Na moji poslední přehlídku přišla například Iveta Řádková, která měla přehlídku den přede mnou, a bylo to velmi milé. Takže přátele mezi návrháři mám, se kterými se setkáváme i osobně.

Myslíte si, že je práce módního návrháře práce splněných snů?
Jak pro koho, samozřejmě – ten kdo chtěl být návrhářem a stal se, tak ano. Neřekl bych, že já osobně bych po tom toužil, spíš jsem byl se šitím v kontaktu už od mala, a přišlo to tak plynule a bylo to pro mě přirozené. A v podstatě nic jiného ani neumím, takže mi nezbývá nic jiného.

Takže si nedokážete představit sám sebe, že byste dělal něco jiného?
Dokážu. Ale kdyby dělal něco jiného, móda by mi chyběla. To jsem si právě ověřil u svého částečného úvazku.

Jaký je váš nejoblíbenější kus oblečení?
Mikina. 

Pavel Jevula je český oděvní designer. V minulosti byl oceněn v soutěži Top Styl Designer, byl nominován na cenu Czech Grand Design. Jeho modely byly vystavené na mezinárodních trzích (CPD Düsseldorf, MMC Leipzig). Spolupracoval na pořadech s Českou televizí jako módní poradce. Působí a tvoří v Brně.

Autor: Lada Režňáková

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 11.4.2017 21:00 | karma článku: 15,07 | přečteno: 496x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 247x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 130x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 156x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,47 | Přečteno: 85x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Zibura: Dobrodružství je větší, když ho člověk zažívá sám

Brno - Ladislav Zibura o svých cestách napsal pět knih a pravidelně objíždí Česko se svými přednáškami. Rozhovor studentskému médiu Stisk.online poskytl před poslední přednáškou v brněnském kině Scala.

4.10.2022 v 9:26 | Karma: 8,42 | Přečteno: 137x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Ukrajinská studentka: S Rusy, kteří podporují Ukrajinu, problém nemám

Od začátku války na Ukrajině se jí život změnil ve všech směrech. Den D přišel 8. března, kdy se rozhodla definitivně opustit svoji rodnou zemi. Po dlouhé několikadenní cestě dorazila se svojí matkou do Česka, konkrétně do Brna.

30.9.2022 v 16:33 | Karma: 15,63 | Přečteno: 291x | Ostatní

Stisk Studentský deník

Holásková: Prožíváme intenzivní dobu, na práci Červeného kříže jsem hrdá

“Není to práce od osmi do čtyř, pro mnoho lidí od nás je to život,” říká o brněnském Červeném kříži jeho ředitelka Ivana Holásková v rozhovoru o dobrovolnících, pandemii, válce a pomoci uprchlíkům na Ukrajině.

10.5.2022 v 15:28 | Karma: 9,00 | Přečteno: 127x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lidé zasadili desítky nových dubů. Cílem akce Stromy pro Brno byla pomoc brněnským lesům

Na místě, kde kdysi stál smrkový les, dnes rostou nové duby zimní. Zasadit si vlastní strom mohli návštěvníci sobotní akce Sázíme stromy pro Brno. Tu pořádala společnost Lesy města Brna v oboře Holedná.

9.5.2022 v 13:07 | Karma: 12,76 | Přečteno: 228x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Recenze: Po čem muži touží 2 potvrzuje, že čeští diváci touží po stereotypech

Sára Němcová Zazvoníte a otevře vám Jiří Langmajer s pleťovou maskou v dámském prádle. Jestli jste se zatím nezasmáli, nejspíš pokračování české komedie odzíváte.

9.5.2022 v 10:46 | Karma: 14,14 | Přečteno: 608x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Kúpeľňu použila ako bunker. Dnes Svitlana pracuje na Masarykovej univerzite

Botanička Svitlana Iemelianova utiekla v prvých dňoch ruskej invázie z Ukrajiny. Prijala pracovnú ponuku od Masarykovej univerzity. Prišla do Brna s jedným ruksakom a dvoma deťmi. Teraz pokračuje vo svojom výskume.

2.5.2022 v 18:21 | Karma: 13,71 | Přečteno: 158x | Diskuse| Osobní

Stisk Studentský deník

Ľudia s duševným ochorením často na sociálny byt nedosiahnu

Problém dostupnosti bývania trápi mnoho ľudí s psychickými chorobami už dlhé roky. Ťažkosťou sú najmä nízke finančné príjmy či stigmatizacia. Pomôcť by mali nielen sociálni pracovníci, ale aj ombudsman.

25.4.2022 v 13:32 | Karma: 8,94 | Přečteno: 121x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lykožrútová kalamita spôsobila, že niektoré lesy oxid uhličitý viac produkujú ako pohlcujú

České lesy prestávajú plniť úlohu pľúc republiky. Holiny spôsobené lykožrútovou kalamitou oxid uhličitý viac vyrábajú ako pohlcujú.

25.4.2022 v 0:26 | Karma: 10,48 | Přečteno: 260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Lidé s rakovinou plic se mohou nově léčit v Plicním centru Masarykova onkologického ústavu

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci otevřel nové centrum pneumologie a intervenční bronchologie. Nemocným jsou k dispozici nové ambulance a bronchoskopický sál, který umožňuje lékařům provádění všech zákroků a vyšetření.

23.4.2022 v 23:40 | Karma: 10,08 | Přečteno: 137x | Diskuse| Brno
  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com