Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mít dítě na vysoké škole není tragédie, říká doktorka Máslová

10. 10. 2017 21:27:53
O tématu ženského zdraví přednášela tuto sobotu v Brně přední česká lékařka Helena Máslová. Odpovídala na otázky ohledně vlivu životního prostředí na kvalitu lidského života nebo témata o tom, co je dnes pro naše zdraví prospěšné.

Brno - Češky patří v užívání hormonální antikoncepce mezi světové rekordmanky. Ta přitom nevratně mění fungování ženského organismu. Doktorka Helena Máslová je známá pro své kontroverzní názory na současnou medicínu a lékařskou rutinu, právě co se týká antikoncepce a neplodnosti. Patří ke kritikům českého porodnictví, kvůli čemuž před lety opustila zaměstnání v porodnici a nyní léčí dlouhodobě nemocné.

Dokážete říct, kolik žen v ČR dnes bere antikoncepci?

Od roku 2013 se užívání oproti předchozím rokům výrazně snížilo a ženy od několikaletého zavedeného trendu hodně ustupují. Předtím ji ale bralo 52 až 54 procent žen ve věku mezi 15 až 50 lety, což odpovídá zhruba číslu jeden milion a tři sta tisíc žen. Ročně se u nás za antikoncepci utratí přes tři miliardy korun, což je obrovský byznys. Hodně také záleží na kultuře společnosti. Když si například vezmeme Japonky, ty antikoncepci téměř neberou, jedná se u nich asi pouze o jedno procento žen.

Je daná nějaká věková hranice, do kdy se hormonální antikoncepce nesmí předepisovat?

Taková hranice neexistuje.

Je nějaký rozdíl mezi drahou a levnou variantou antikoncepce?

To určitě ne. Její vliv a rizika jsou stále stejná. Rozdíl je pouze v tom, jestli se jedná o generikum nebo originální výrobce.

Jak vy sama vidíte problém hormonální antikoncepce, co se týče otěhotnění?

Pilulky se dnes předepisují už patnáctiletým dívkám pod záminkou léčby akné nebo úpravy menstruačního cyklu. Antikoncepci pak berou například dalších deset, patnáct let a teprve poté si uvědomí, že by chtěly otěhotnět. Nastává ale problém, jelikož jejich nejplodnější období už bylo. Plodnost ve věku pětatřiceti let není taková jako dřív a tělu déle trvá, než zase začne po tolika letech polykání hormonů fungovat normálně. Je to tím, že antikoncepce funguje jako takový make-up: nevidíte, co se pod ním dělo a po sundání dál dít bude. Samozřejmě čím pozdější věk, tím větší riziko. Nakonec dnes už není výjimkou, že se ženy lečí na neplodnost a později jdou na umělé oplodnění.

Za dnešní neplodnost žen viníte tedy lékaře?

To určitě ne, i když na tom značný podíl mají. Příčiny můžeme najít například i v samotné rodině ženy. Která dívka dnes od svých rodičů neslyší: „Hlavně neotěhotni ve dvaceti!", což vede opět k antikoncepci. Často se nakonec stane, že tyto ženy mají skvělou kariéru, ovšem bez rodiny, dětí a jejich přesně nalinkovaný život se zhroutí. Z mého pohledu je lepší otěhotnět na vysoké škole, kdy ještě nemáte rozjetou profesní kariéru a nemusíte tak těhotenství stále odkládat. Velmi často vidím, co všechno by ženy v pozdějším věku pro oplodnění obětovaly, ale marně. Lepší zdravá, mladá maminka než vystresovaná třicátnice, které nezabrala nejedna terapie umělého oplodnění.

Co bychom o antikoncepci měli vědět předtím, než ji začneme užívat?

Důležité je upozornit, že s masovým užíváním antikoncepce stále stoupají statistiky výskytu nádorových onemocnění prsu. Pacientky jsou přitom stále mladšího věku, za což můžeme opět vinit několikaleté braní antikoncepce nebo hormonální zátěž pro stimulaci vaječníků při umělém oplodnění. Podstatné je také riziko trombóz a embolií. Každá žena by si měla nechat vyšetřit koagulační faktory, které ovlivňují srážlivost krve, i přesto, že na to řada lékařů neupozorňuje. Často u pacientek také zapomínají na otázku ohledně kouření. Podle světové zdravotnické organizace WHO by přitom ženám, které kouří, antikoncepci zásadně předepisovat neměli. Rovněž by bylo na místě, kdyby se gynekologové ptali, jestli někdo v rodině ženy měl rakovinu prsu.

Je nějaká možnost, jak se nádoru prsu vyhnout?

Nádorové onemocnění prsu hrozí, pokud ho už měla vaše matka. V dnešní době také u dívek, které dostaly svou první menstruaci dříve než ve dvanácti letech. Dobré není mít ani dítě ve vyšším věku nebo bezdětnost. Zásadní je ale užívání hormonálních léků, antikoncepčních tablet, jelikož obsahují estrogen a ten byl v roce 2008 zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Ženy by si také měly hlídat svou váhu, mít v pořádku štítnou žlázu, odpovídající příjem jódu a dostatek vitamínu D. Pozor také na alkohol a stálé nošení podprsenek.

Jaké další nevýhody či rizika kromě těch zdravotních hormonální pilulky mají?

V poslední době se ukazuje, že žena si pod vlivem hormonální antikoncepce vybírá úplně jiného partnera, než kdyby ji neužívala. Nebývá výjimkou, že po vysazení antikoncepce nastává hormonální proměna a partnerský život se změní. Hádky, nedůtklivost a intimní odtažitost mohou vést až k rozvodu.

Budou někdy brát antikoncepční pilulky i muži?

Samozřejmě že by mohli. Takové pilulky existují už přes dvacet let. Do výroby ale nebyly uvedeny, protože o ně není zájem. Zodpovědnost bude tak stále ležet hlavně na ženách.

Jaký ohlas mají vaše přednášky?

Samozřejmě doufám, že mé přednášky nějaký efekt mají, hlavně proto je dělám! Současný pokles užívání antikoncepce není jistě mou zásluhou, protože se jedná o pokles celoevropský. Konzultací s pacientkami, které své zdraví chtějí řešit, mi ale stále přibývá.

Co byste vzkázala studentkám vysokých škol ohledně užívání antikoncepce?

Co se týká vysazení nebo případného čekání na nějaký vhodný věk, to je otázka, v čem vidíte větší riziko. Jestli je jím to, že budete mít dítě moc brzo a budete tak muset přerušit studium vysoké školy nebo je pro vás naopak větší riziko neplodnosti. Jak jsem už řekla, sama si obecně myslím, že dítě na vysoké škole zas taková tragédie není. Je to rozhodně jednodušší než pak vystupovat z rozjeté kariéry a nechávat si ujíždět vlak. Málokterá žena se po mateřské dovolené vrátí na stejnou pozici, z jaké odešla.


Michaela Juračáková

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 10.10.2017 21:27 | karma článku: 11.58 | přečteno: 766x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Je to špinavá práce a dřina, říká kominický učeň s maturitou

Martin Oblouk vystudoval střední průmyslovou školu a své studium úspěšně zakončil maturitní zkouškou. Namísto hledání práce v oboru se rozhodl studovat dál. Nastoupil na obor kominík v Českých Budějovicích.

17.3.2018 v 18:53 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 487 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Všichni improvizujeme v našich běžných životech, říká Barbara Herucová

Improvizační divadlo ji nejdřív příliš neuchvátilo, teď ho sama hraje i lektoruje a podílí se na organizaci prvního ročníku Měsíce Improvizace, který se uskuteční ve dnech 17. března až 15. dubna. Řeč je o Barbaře Herucové.

15.3.2018 v 19:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Mladí z dětských domovů budou bydlet se studenty Masarykovy univerzity

Pro mladé lidi vyrůstající v dětských domovech přichází s osmnáctými narozeninami zásadní zlom. Musí z domova odejít a začít žít samostatně. Projekt Symbios Masarykovy univerzity se jim snaží pomoci toto období překonat.

14.3.2018 v 19:47 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 380 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Knihu o fake news představí projekt Listování zábavnou a neobvyklou formou

Kniha o fake news, která si už v samotném názvu pohrává s manipulací, se díky projektu Listování dostane do padesáti měst České republiky. Dnes startuje turné, ve kterém se návštěvníci budou moci dozvědět více o dezinformacích.

6.3.2018 v 20:31 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeněk Trinkewitz

Jak Karel Čapek již r. 1936 viděl školství

V satirické utopii VÁLKA S MLOKY varuje svět 30. let před válkami, imperialismem, nacionalismem a hospodářským expanzionismem. Ale svět šel tímto směrem dál.

19.3.2018 v 7:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Je konec, Růžové pole padlo

Na Růžovém poli bude stát supermarket Globus. Soukromé zájmy zvítězily nad veřejnými. Budiž, ale... Proč v té špatné komédii o globusovém bytí či nebytí museli Kladeňáci hrát křoví? Není to k smíchu ani na tryznu, ale k zamyšlení.

19.3.2018 v 5:28 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 126 | Diskuse

Pavel Chalupský

Tak jsem se přiznal.

Nic nezákonného jsem neudělal, ale přesto se mám přiznat. A vy taky, pokud jste to už neudělali. Přiznání je polehčující okolnost a pro někoho ne jednoduchá věc. Přesto se přiznejte. Je nejvyšší čas.

19.3.2018 v 5:14 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jan Fikáček

"Géniové si vyplňují složenky sami!" pronesla do ticha

Znáte to. Jsou velmi chytří lidé, kteří jsou jaksi nepraktičtí, do života se nehodí. O takové aby se pořád někdo staral. Nikola Tesla se například zamiloval do jednoho holuba a smrt onoho holuba uspíšila i smrt Teslovu.

18.3.2018 v 18:36 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jasné slovo ministra vnitra

Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.

18.3.2018 v 18:00 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 2623 Celková karma 7.61 Průměrná čtenost 1123

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.