Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mít dítě na vysoké škole není tragédie, říká doktorka Máslová

10. 10. 2017 21:27:53
O tématu ženského zdraví přednášela tuto sobotu v Brně přední česká lékařka Helena Máslová. Odpovídala na otázky ohledně vlivu životního prostředí na kvalitu lidského života nebo témata o tom, co je dnes pro naše zdraví prospěšné.

Brno - Češky patří v užívání hormonální antikoncepce mezi světové rekordmanky. Ta přitom nevratně mění fungování ženského organismu. Doktorka Helena Máslová je známá pro své kontroverzní názory na současnou medicínu a lékařskou rutinu, právě co se týká antikoncepce a neplodnosti. Patří ke kritikům českého porodnictví, kvůli čemuž před lety opustila zaměstnání v porodnici a nyní léčí dlouhodobě nemocné.

Dokážete říct, kolik žen v ČR dnes bere antikoncepci?

Od roku 2013 se užívání oproti předchozím rokům výrazně snížilo a ženy od několikaletého zavedeného trendu hodně ustupují. Předtím ji ale bralo 52 až 54 procent žen ve věku mezi 15 až 50 lety, což odpovídá zhruba číslu jeden milion a tři sta tisíc žen. Ročně se u nás za antikoncepci utratí přes tři miliardy korun, což je obrovský byznys. Hodně také záleží na kultuře společnosti. Když si například vezmeme Japonky, ty antikoncepci téměř neberou, jedná se u nich asi pouze o jedno procento žen.

Je daná nějaká věková hranice, do kdy se hormonální antikoncepce nesmí předepisovat?

Taková hranice neexistuje.

Je nějaký rozdíl mezi drahou a levnou variantou antikoncepce?

To určitě ne. Její vliv a rizika jsou stále stejná. Rozdíl je pouze v tom, jestli se jedná o generikum nebo originální výrobce.

Jak vy sama vidíte problém hormonální antikoncepce, co se týče otěhotnění?

Pilulky se dnes předepisují už patnáctiletým dívkám pod záminkou léčby akné nebo úpravy menstruačního cyklu. Antikoncepci pak berou například dalších deset, patnáct let a teprve poté si uvědomí, že by chtěly otěhotnět. Nastává ale problém, jelikož jejich nejplodnější období už bylo. Plodnost ve věku pětatřiceti let není taková jako dřív a tělu déle trvá, než zase začne po tolika letech polykání hormonů fungovat normálně. Je to tím, že antikoncepce funguje jako takový make-up: nevidíte, co se pod ním dělo a po sundání dál dít bude. Samozřejmě čím pozdější věk, tím větší riziko. Nakonec dnes už není výjimkou, že se ženy lečí na neplodnost a později jdou na umělé oplodnění.

Za dnešní neplodnost žen viníte tedy lékaře?

To určitě ne, i když na tom značný podíl mají. Příčiny můžeme najít například i v samotné rodině ženy. Která dívka dnes od svých rodičů neslyší: „Hlavně neotěhotni ve dvaceti!", což vede opět k antikoncepci. Často se nakonec stane, že tyto ženy mají skvělou kariéru, ovšem bez rodiny, dětí a jejich přesně nalinkovaný život se zhroutí. Z mého pohledu je lepší otěhotnět na vysoké škole, kdy ještě nemáte rozjetou profesní kariéru a nemusíte tak těhotenství stále odkládat. Velmi často vidím, co všechno by ženy v pozdějším věku pro oplodnění obětovaly, ale marně. Lepší zdravá, mladá maminka než vystresovaná třicátnice, které nezabrala nejedna terapie umělého oplodnění.

Co bychom o antikoncepci měli vědět předtím, než ji začneme užívat?

Důležité je upozornit, že s masovým užíváním antikoncepce stále stoupají statistiky výskytu nádorových onemocnění prsu. Pacientky jsou přitom stále mladšího věku, za což můžeme opět vinit několikaleté braní antikoncepce nebo hormonální zátěž pro stimulaci vaječníků při umělém oplodnění. Podstatné je také riziko trombóz a embolií. Každá žena by si měla nechat vyšetřit koagulační faktory, které ovlivňují srážlivost krve, i přesto, že na to řada lékařů neupozorňuje. Často u pacientek také zapomínají na otázku ohledně kouření. Podle světové zdravotnické organizace WHO by přitom ženám, které kouří, antikoncepci zásadně předepisovat neměli. Rovněž by bylo na místě, kdyby se gynekologové ptali, jestli někdo v rodině ženy měl rakovinu prsu.

Je nějaká možnost, jak se nádoru prsu vyhnout?

Nádorové onemocnění prsu hrozí, pokud ho už měla vaše matka. V dnešní době také u dívek, které dostaly svou první menstruaci dříve než ve dvanácti letech. Dobré není mít ani dítě ve vyšším věku nebo bezdětnost. Zásadní je ale užívání hormonálních léků, antikoncepčních tablet, jelikož obsahují estrogen a ten byl v roce 2008 zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Ženy by si také měly hlídat svou váhu, mít v pořádku štítnou žlázu, odpovídající příjem jódu a dostatek vitamínu D. Pozor také na alkohol a stálé nošení podprsenek.

Jaké další nevýhody či rizika kromě těch zdravotních hormonální pilulky mají?

V poslední době se ukazuje, že žena si pod vlivem hormonální antikoncepce vybírá úplně jiného partnera, než kdyby ji neužívala. Nebývá výjimkou, že po vysazení antikoncepce nastává hormonální proměna a partnerský život se změní. Hádky, nedůtklivost a intimní odtažitost mohou vést až k rozvodu.

Budou někdy brát antikoncepční pilulky i muži?

Samozřejmě že by mohli. Takové pilulky existují už přes dvacet let. Do výroby ale nebyly uvedeny, protože o ně není zájem. Zodpovědnost bude tak stále ležet hlavně na ženách.

Jaký ohlas mají vaše přednášky?

Samozřejmě doufám, že mé přednášky nějaký efekt mají, hlavně proto je dělám! Současný pokles užívání antikoncepce není jistě mou zásluhou, protože se jedná o pokles celoevropský. Konzultací s pacientkami, které své zdraví chtějí řešit, mi ale stále přibývá.

Co byste vzkázala studentkám vysokých škol ohledně užívání antikoncepce?

Co se týká vysazení nebo případného čekání na nějaký vhodný věk, to je otázka, v čem vidíte větší riziko. Jestli je jím to, že budete mít dítě moc brzo a budete tak muset přerušit studium vysoké školy nebo je pro vás naopak větší riziko neplodnosti. Jak jsem už řekla, sama si obecně myslím, že dítě na vysoké škole zas taková tragédie není. Je to rozhodně jednodušší než pak vystupovat z rozjeté kariéry a nechávat si ujíždět vlak. Málokterá žena se po mateřské dovolené vrátí na stejnou pozici, z jaké odešla.


Michaela Juračáková

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 10.10.2017 21:27 | karma článku: 11.21 | přečteno: 667x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Kdybych se bála, nemám tak barevný život, říká studující maminka

Vychovávat čtyřletého syna v osmatřiceti letech není nic nezvyklého. Méně obvyklé už je přibrat si k tomu denní studium a přitom pokračovat v práci farářky. Podle Sandry Silné se to ale dá zvládnout.

23.10.2017 v 22:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 157 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Peklo v MHD sa deje každé ráno

Človek má byť plný energie v práci či v škole hneď od rána a nikoho nezaujímajú strasti, ktoré také obyčajné ráno vo veľkomeste prináša. Vezmime si takú cestu autobusom. Ako by skoré vstávanie na odporný tón budíka nestačilo.

14.10.2017 v 17:15 | Karma článku: 9.11 | Přečteno: 606 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Prevence proti plýtvání potravinami. V Brně berou věci do rukou dobrovolníci

Iniciativ bojujících proti plýtvání potravinami přibývá. V letošním roce se v Brně objevily nové projekty, které pracují na poskytování potravin potřebným i na rozšiřování povědomí o problému plýtvání.

11.10.2017 v 10:59 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 308 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Carsharing, carpooling a Uber. Alternativy k vlastnění auta, které šetří peníze i starosti

Mít vlastní auto je pro řadu lidí nevýhodné. Náklady na pořízení, údržbu nebo pohonné hmoty jsou velkou položkou v rozpočtu. V Česku ale roste počet možností, jak auto sdílet či si sehnat odvoz od běžných řidičů.

10.10.2017 v 23:30 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 330 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Magdalena Westman

Babiš mate rolákem

Koaliční vyjednávání se mohou protáhnout, ale z oblíbených roláků Andreje Babiše můžeme vyčíst leccos již nyní.

23.10.2017 v 19:39 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 804 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Metronom

Metronom je přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby. Jde rovněž o jeden ze symbolů leningradské blokády. Neznamenal jen varování před nálety.

23.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 456 | Diskuse

Jan Ziegler

Senzace: vládu sestaví štamgasti z Masných krámů

Už je to tak, vzhledem k tomu, že nikdo nechce do vlády s Andrejem Babišem, a ten zase nechce vládnout s Okamurovci a komunisty, hrozilo bezvládí. A v tento okamžik jsme se rozhodli jít do akce.

23.10.2017 v 17:42 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Opilí úspěchem a adrenalin!

Tak už je pár dní po volbách. Když si tak pročítám ony stesky na sítích, tak si v duchu říkám, co vlastně lidi chtějí? A to nehovořím o těch výkřicích některých politiků o tom, že je ohrožena demokracie apod.

23.10.2017 v 16:38 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 499 | Diskuse

Pavel Nitka

My jsme ti slušní a nikdy bychom nikoho neurazili. Zato všichni ostatní jsou idioti!

Vůbec ničemu nerozumí a před své jméno by si měli dát titul Tb. Pro ty neznalé je to titul Totální blb... Divím se, že my slušňáci a dokonale moudří občané s nimi zvládáme sdílet stejnou republiku.

23.10.2017 v 16:17 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 891 | Diskuse
Počet článků 2579 Celková karma 8.79 Průměrná čtenost 1128

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.