Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnotíme projekt jako velice úspěšný, říká o Rapid Re-Housing zastupitel Freund

22. 11. 2017 15:11:18
Projekt Rapid Re-Housing má první výsledky. Magistrát města Brna a IQ Roma servis zprostředkovali padesáti sociálně slabším rodinám ubytování. Díky tomu se do rodin vrátilo šest dětí z ústavní péče a sedm rodičů si našlo práci.

BRNO – Rapid Re-Housing neboli bydlení především je projekt, na kterém spolupracuje Magistrát města Brna, nevládní organizace IQ Roma servis, vědecký tým z Ostravské univerzity a Masarykova univerzita v Brně za finanční podpory Evropského sociálního fondu. Jedná se o experiment, který testuje, zda je přístup bydlení především vhodný způsob řešení bytové nouze rodin v České republice.

V dubnu 2016 se v Brně uskutečnil registrační týden pro rodiny s dětmi v bytové nouzi. Zjištěno bylo celkem 421 rodin, které žijí v soukromých ubytovnách, azylových domech či v jiné formě bytové nouze. Kvůli nevyhovujícím bytovým podmínkám byly řadě rodin odebrané děti do ústavní péče. Město Brno pronajímá 29 000 bytů. Pro potřeby experimentu vyčlenilo 50 z nich, do kterých se od září 2016 do května 2017 nastěhovalo 50 ze 421 rodin. Rodiny byly vybírány náhodným losem v loterii sociální a zdravotní komise Rady města Brna.

„Brněnský magistrát působí jako hlavní řešitel projekt. Prověřuje, zda je nejlepším řešením, aby za ukončení bytové nouze a další integraci svých marginalizovaných občanů zodpovídala samospráva v partnerství s místními subjekty,“ informuje Platforma pro sociální bydlení.

Projekt je založen na porovnávání, které provádí Ostravská univerzita. „Kontrolní skupina, vůči které je měřen dopad projektu, je složena z dalších 100 náhodně vybraných rodin, které byly taktéž v bytové nouzi,“ uvádí Platforma pro sociální bydlení. Obě pozorované skupiny jsou dotazovány na počátku projektu a pak dále po šesti a dvanácti měsících pozorování.

Jednou z podmínek pro získání bytu jsou pravidelné návštěvy u sociálního pracovníka. To zajišťuje organizace IQ Roma servis. „Jednou týdně do rodiny dochází náš pracovník, který klientům pomáhá řešit případné problémy jako jsou například sousedské neshody, hledání zaměstnání či řešení dluhů,“ říká koordinátor projektu z organizace IQ Roma servis Adam Fialík.

„Momentálně hodnotíme projekt jako velice úspěšný. U drtivé většiny rodin prodloužili nájemci smlouvu, což je pro nás důležitý ukazatel úspěšnosti projektu,“ vysvětluje Fialík. Ke stejnému závěru dochází i brněnský zastupitel Martin Freund, který dodává, že k prodloužení dochází v případě, že nebyla porušena nájemní smlouva a rodina nedluží na nájemném.

Podle prvních výsledků některé rodiny zaznamenávají prokazatelné zlepšení. Dětem se zlepšují studijní výsledky. „V sedmi rodinách si rodiče našli zaměstnání, šest dětí se vrátilo z ústavní péče do své rodiny, dále pak začalo 11 dětí předškolní vzdělávání. To je prozatím slušný výsledek,“ okomentoval momentální úspěšnost projektu Freund. Zároveň dodává, že hlavním úkolem projektu je zprostředkovat rodinám bydlení a pomoci jim ho udržet. „Když je uspokojena tato základní potřeba, zvládnou si rodiny většinou ostatní záležitosti obstarat samy,“ uzavírá Freund.

Vyhodnocení projektu po šestiměsíčním dotazování budou k dispozici v prosinci tohoto roku. Výsledky po roce pozorování se očekávají v létě 2018. V říjnu dostali zástupci projektu Evropskou cenu RegioStar za nejlepší projekt v Evropě ukončující bezdomovectví rodin s dětmi.

Autor: Saskie Burešová

Autor: Stisk Studentský deník | středa 22.11.2017 15:11 | karma článku: 5.87 | přečteno: 481x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Nájemník Arab nebo Čech? Brňané mají jasno

Každý rok shání studenti byty k pronájmu. Pronajímatelé se ale studentům často kvůli jejich rušnému životu brání. Rozhodli jsme se zjistit, zda ze strany pronajímatelů bytů dochází také k diskriminaci zahraničních nájemníků.

12.12.2017 v 23:15 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 4202 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Máte několik dní volna? Zajděte si na poštu

Pot, sotva šeptaná slůvka nadávek, tiché kroky, které se přesto rozléhají chodbou a dav lidí. V ruce svírám důležité dokumenty a nervózně koukám před sebe. Vítejte na poště v době před Vánoci.

12.12.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 741 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Čítali ste už váš horoskop na tento týždeň?

Určite sa medzi nami nájdu takí, ktorí si občas zo zvedavosti prečítajú horoskop. Ale potom sú tu aj takí, ktorí horoskopom zasvätia svoj život. A ich život, ako tak čítam rubriku v istom časopise, musí byť strašne zaujímavý.

11.12.2017 v 23:23 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Pri liečbe akútnej mozgovej príhody záleží na každej sekunde

Cievna mozgová príhoda nastáva pri prerušení dodávky krvi do mozgu, čo môže mať za následok ochrnutie, aj smrť. Doktori ho musia vyriešiť do niekoľkých hodín. Problematiku liečby mŕtvice približuje neurologička Stanislav

9.12.2017 v 12:45 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Jiří Kment

Křižovatka Stará dálnice - Kohoutovická - Žebetínská: zlepšení průjezdnosti

Tak nám postavili novou světelnou křižovatku. Přesněji, předělali starou. Co všechno se změnilo? Přibyly "hloupé" semafory a zmizely jízdní a připojovací pruhy. Proč? Prý kvůli zrychlení průjezdu ve směru Kohoutovice - Žebětín...

11.12.2017 v 1:14 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 275 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Pri liečbe akútnej mozgovej príhody záleží na každej sekunde

Cievna mozgová príhoda nastáva pri prerušení dodávky krvi do mozgu, čo môže mať za následok ochrnutie, aj smrť. Doktori ho musia vyriešiť do niekoľkých hodín. Problematiku liečby mŕtvice približuje neurologička Stanislav

9.12.2017 v 12:45 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 222 | Diskuse

Jiří Kment

Pilotní projekt Parkování pro Černého: jak šel čas...

Bydlím v Brně Bystrci, v paneláku v rezidenční lokalitě. Poté, co zde město dovolilo postavit na téměř všech panelácích nástavby, přibyly stovky bytů a objevil se zásadní problém s parkováním.

9.12.2017 v 2:43 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 411 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Studenti často bydlí bez nájemních smluv, při sporu nemají žádnou ochranu

Mladí nájemníci v desítkách případů neřeší smlouvy a spoléhají jen na ústní domluvu. Právníci upozorňují, že v případě sporu hrozí oběma stranám velké problémy. Nájemníci mohou ze dne na den ztratit střechu nad hlavou i peníze.

5.12.2017 v 17:21 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 259 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brno dalo na Brňáky a do roka zrealizuje projekty za 20 milionů

První ročník projektu Dáme na vás zná vítěze. Obyvatelé Brna v hlasování, které skončilo 22. listopadu, prosadili 16 projektů. Cílem akce bylo vtáhnout občany do rozhodování o financích a podpořit rozvoj občanské společnosti.

28.11.2017 v 10:00 | Karma článku: 4.49 | Přečteno: 175 | Diskuse
Počet článků 2605 Celková karma 8.86 Průměrná čtenost 1125

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.