Za rok fungování EET provedli úředníci na Jižní Moravě přes sedm tisíc kontrol

Od minulého prosince uložili zaměstnanci Finančního úřadu Jihomoravského kraje více než pět set pokut za chybné vedení EET v celkové výši přes pět milionů korun. Na nedostatky upozornili patnáct procent zaevidovaných podnikatelů.  

Brno – Prvního prosince uplyne rok od zavedení první vlny elektronické evidence tržeb (EET), která se týkala restaurací a ubytovacích zařízení. Do systému EET se v Jihomoravském kraji přihlásilo na dvacet tři tisíc podnikatelů. Více než tři a půl tisíce z nich museli úředníci Finančního úřadu Jihomoravského kraje (FÚ JmK) upozornit na nedostatky v evidenci tržeb. Sankcí bylo jen v Jihomoravském kraji uděleno přes pět set.

Za rok úřednící provedli v jihomoravském regionu více než sedm a půl tisíce kontrol. „Uzavřené provozovny byly dvě, ve Slavkově u Brna a ve Vyškově na Moravě, po odstranění nedostatků majitelka znovu otevřela,“ oznámil zástupce ředitele FÚ JmK David Stančík. Přes sto pokut bylo uloženo přímo na místě. Nejvyšší částka činila sedmdesát pět tisíc korun. Nejčastějšími přestupky jsou podle Stančíka neodeslané datové zprávy o tržbě, nevystavení účtenky a neumístění informačního oznámení. „Počet sankcí v Jihomoravském kraji je srovnatelný s ostatními kraji v republice,“ uvedl Stančík. Živnostníci se podle něj nesnaží systém nijak důmyslně obcházet.

Povinnost evidovat tržby bude mít od března zhruba dvacet tisíc podnikatelů, kteří prodávají vlastní vypěstované potraviny či provozují stánky s občerstvením bez vlastního zázemí, tedy takzvané jídlo s sebou. „EET pro nás zatím ještě neplatí a doufáme, že zákon do března zruší, znamenal by pro nás jen starosti navíc," říká stánkař prodávající adventní věnce a další dekorace na náměstí Svobody Miroslav Kučera.

Čtvrtá vlna elektronizace tržeb se bude týkat vybraných řemesel a osobních služeb, jako jsou například stavitelé, opraváři, kadeřnictví, tetovací salony a mimo jiné i věštírny. „Výjimka do konce roku 2019 platí pro prodejce vánočních kaprů, kteří ryby zabíjí a porcují přímo u stánků mezi 14. a 24. prosincem," oznámil vedoucí Oddělení evidence tržeb Aleš Hájek.

Elektronická evidence tržeb byla v České republice v první vlně zavedená pro živnostníky provozující ubytovací a stravovací služby 1. prosince minulého roku. Druhá fáze následovala v březnu letošního roku a týkala se velkoobchodů a maloobchodů. Každou platbu musí prodejce zaevidovat a odeslat prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde se informace ukládají. Každý zákazník tak dostane účtenku s unikátním kódem.

Tereza Vlčková

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 4.12.2017 11:51 | karma článku: 9,70 | přečteno: 508x