Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léčebny pro dlouhodobě nemocné mají akutní nedostatek zaměstnanců

5. 12. 2017 18:23:20
Více než sto doporučení samotným léčebnám a sedm adresovaných Ministerstvu zdravotnictví rozeslala ombudsmanka Anna Šabatová po návštěvě ústavů. Nedostatky v péči jsou většinou způsobené nízkým počtem zaměstnanců.

Brno - Málo zaměstnanců nebo nedostatečný respekt k soukromí. I takhle podle ombudsmanky Anny Šabatové vypadá současný stav českých léčeben dlouhodobě nemocných. Na základě těchto zjištění Šabatová vytvořila 102 doporučení pro samotné léčebny, dalších sedm pak směřovalo přímo na Ministerstvo zdravotnictví. „Každému se může stát, že někdo z jeho blízkých využije služeb těchto zařízení. Je tak v zájmu celé společnosti, aby byl pobyt důstojný a lidský,“ zdůvodnila Šabatová, proč je nezbytné současný stav změnit.

Kritika ale nesměřuje k chování zaměstnanců léčeben. „Oceňuji práci ošetřujícího personálu. Téměř jsme se nesetkali s neuctivým nebo hrubým zacházením s pacienty. Zaměstnanci se velmi často chovali hezky, ale je jich málo. V důsledku toho dochází k automatizaci péče. Tady musí pomoci ministerstvo a zasadit se o navýšení počtu personálu,“ shrnula veřejná ochránkyně práv Šabatová poznatky z léčeben, které navštívili pracovníci ombudsmanky.

Ministerstvo zdravotnictví poznatky ombudsmanky zpracovává, podrobné vyjádření vydá v lednu příštího roku. „Uvědomujeme si nutnost změn v oblasti následné a dlouhodobé péče. Počet pracovníků je vázán na výši peněz, které provozovatel dostane za ošetřovací den,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. „Další možností by bylo platit i za poskytované sociální služby, což lze vyřešit pouze novým nastavením celého systému,“ doplnila Čechová.

Mezi problémy patří i nadužívání zklidňujících léků. Ty by měly být podávány pouze ke ztišení bolesti pacienta. „Léky ale bývají užívány i v případě, že pacient často vstává a zařízení nemá dostatek zaměstnanců, aby pacienty uhlídalo. Raději tak chtějí, aby zůstali na lůžku,“ vysvětlila právnička Tereza Gajdušková, která se návštěv účastnila. V týmech, které léčebny navštěvovaly, byli kromě právníků dále lékaři se zaměřením na starší pacienty a zdravotní sestry.

V neposlední řadě ombudsmanka varovala před podvýživou. „Stravě je třeba věnovat pozornost individuálně. Pacienti často nejedí například maso, protože ho nerozkoušou,“ nastínila problém Šabatová. „Důležitá je i kultura stolování. Někdy byla pacientům mixována například polévka s masem a omáčkou. Vznikla tak nevzhledná hmota,“ popsala Gajdušková své zkušenosti z návštěv.

Pacienty v léčebnách trápí také nedostatek soukromí a respektu. „Do koupelny pacienty personál převáží obnažené, nerespektuje jejich soukromí a důstojnost,“ nastínila ombudsmanka situaci v léčebnách, ale dodala, že popsané věci se nedějí ve všech zařízeních. „Ani v těch navštívených se neopakovalo vše stejně. Společným problémem ale je, že nikde není dostatek personálu,“ uzavřela Šabatová.

Právě chybějící personál mohou částečně nahradit dobrovolníci. I těch je ale nedostatek. Lenka Štraubová dva roky docházela jako dobrovolnice za pacienty v léčebně, byla ale sama. „Pacientům jsem četla nebo je doprovázela na procházku. I pro mě to ale bylo přínosné. Jedna paní po mrtvici mi vyprávěla o hradech a zámcích, celý život byla historička,“ popsala svoji zkušenost dobrovolnice Štraubová.

Pracovníci ombudsmanky zkontrolovali osm z více než sedmdesátky fungujících léčeben dlouhodobě nemocných v České republice. Pět z kontrolovaných má soukromého provozovatele, zbylé jsou státní. Přinejmenším jedna byla navštívena na základě dřívějšího podnětu. V léčebnách jsou podle Šabatové zejména lidé nad 75 let, a to po různě dlouhou dobu. Někteří zde stráví jen pár týdnů, další žijí v těchto podmínkách i přes jeden rok.

Lenka Čechová

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 5.12.2017 18:23 | karma článku: 9.11 | přečteno: 369x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Nájemník Arab nebo Čech? Brňané mají jasno

Každý rok shání studenti byty k pronájmu. Pronajímatelé se ale studentům často kvůli jejich rušnému životu brání. Rozhodli jsme se zjistit, zda ze strany pronajímatelů bytů dochází také k diskriminaci zahraničních nájemníků.

12.12.2017 v 23:15 | Karma článku: 18.85 | Přečteno: 4202 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Máte několik dní volna? Zajděte si na poštu

Pot, sotva šeptaná slůvka nadávek, tiché kroky, které se přesto rozléhají chodbou a dav lidí. V ruce svírám důležité dokumenty a nervózně koukám před sebe. Vítejte na poště v době před Vánoci.

12.12.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 741 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Čítali ste už váš horoskop na tento týždeň?

Určite sa medzi nami nájdu takí, ktorí si občas zo zvedavosti prečítajú horoskop. Ale potom sú tu aj takí, ktorí horoskopom zasvätia svoj život. A ich život, ako tak čítam rubriku v istom časopise, musí byť strašne zaujímavý.

11.12.2017 v 23:23 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 106 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Pri liečbe akútnej mozgovej príhody záleží na každej sekunde

Cievna mozgová príhoda nastáva pri prerušení dodávky krvi do mozgu, čo môže mať za následok ochrnutie, aj smrť. Doktori ho musia vyriešiť do niekoľkých hodín. Problematiku liečby mŕtvice približuje neurologička Stanislav

9.12.2017 v 12:45 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 222 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzka Součková

Na vsi to jde i bez internetu aneb Sociální síť pro starší a pokročilé

Zaběhla jsem se do venkovské hospody. Hospoda na vsi, ve které žije 166 obyvatel (upřesnil mi to internet), má otevřeno denně. Byla jsem tam ve všední den kolem patnácté hodiny. Několik dní po sobě. A čuměla jsem...

14.12.2017 v 13:41 | Karma článku: 23.28 | Přečteno: 482 | Diskuse

Štěpán Bicera

Volte Drahoše

Pokud jako on souhlasíte s textem, který podepsal spolu s 3458 kolegy. "My, zde podepsaní vědci a vědkyně, pracovníci akademických a výzkumných institucí, jsme velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti.​"

14.12.2017 v 13:02 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 881 | Diskuse

Jiří Turner

Hodně Rathů - málo Macků

Většina toho, co Miroslav Macek udělal, mi docela sedí. Jeho politické názory, výchovný záhlavec Rathovi (ten sedl i jemu), včasný odchod z politiky, jeho hedonistická póza i překlady Shakespeara. Teď nám ale sáhl na Saturnina.

14.12.2017 v 11:02 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 801 | Diskuse

Karel Trčálek

„Zločin a trest“ by dnes už nikdo nevydal

Aby dnes někdo vydal Dostojevskému „Zločin a trest“, nesmělo by se to jmenovat „Zločin a trest“, ale třeba „Těhotenství a trest“, musel by to být strašlivý blábol, a Dostojevský by musel být ženská a ne chlap

14.12.2017 v 9:33 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 204 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Veď som len cudzinka v tvojej zemi

Rychlík Košice -Praha. Slovenský průvodčí: Prajete si kávu horkú alebo sladkú? Český pasažér: Horkou i sladkou samozřejmě!

14.12.2017 v 9:30 | Karma článku: 26.15 | Přečteno: 848 | Diskuse
Počet článků 2605 Celková karma 8.86 Průměrná čtenost 1125

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Telefon: +420 549 49 3642
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.