Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politikou pohrdám, moje hudba s věkem zraje, říká rapper Řezník

21. 03. 2018 0:09:21
Horrorcorového rappera Řezníka nejvíce proslavila kauza s Českým slavíkem. V Roce 2013 mu pořadatelé ankety odepřeli cenu veřejnosti, od té doby se jeho život posunul. Kvůli tvorbě se však dostal i do křížku se zákonem.

Před udílením cen České hudební akademie přijel do brněnského Kabinetu Múz. Horrorcorový rapper Řezník tušil, že v úterý Anděla nejspíš nezíská. Nic si z toho ale nedělá. Pohrdá anketami i politkou, což jasně dává najevo ve svých kontroverzních písních.

V rozhovoru pro Stisk Řezník nastínil, jak moc se protíná jeho umělecká role se skutečným životem Martina Pohla a popsal spory se společností Mattoni. Přidal i perličky o Brně. "Jednou jsme se s kamarádem opilí přihlásili do AZ kvízu. Neprošli jsme," pobaveně líčí.

Při rozhovoru nesměla chybět jeho tradiční maska, chtěl tykání a nevyvaroval se expresivních výrazů.

Nejvíce tě proslavila aféra s Českým slavíkem, který ti v roce 2013 vzal slavíka za cenu veřejnosti. Jak se na celou věc díváš s odstupem?

Pořád stejně. Pohrdám tím, v dnešní době je to úplně zbytečná anketa.

Brzy se budou vyhlašovat ceny Anděl. Jsou lepší než Český slavík?

Je Anděl, jsou i další soutěže. Spíš bych věřil Andělu, který oceňuje mladé zpěváky, než Slavíkům. Ta soutěž vznikla za komunismu a pořád se drží stejných principů.

Jak se na Slavíky díváš dnes? Poslední dva roky provázely skandály kvůli skupině Ortel.

Nechtěli udělat stejnou chybu jako u mě. Ale přerostlo jim to přes hlavu. Je to ztracená soutěž, pokud nejlepšího zpěváka vyhrává Karel Gott. Tyhle soutěže by měly být postavený na tom, co poslouchají mladí. A nemyslím si, že by někdo mladý Karla Gotta poslouchal.

Nezadělali si pořadatelé svým postojem k tobě a Ortelu na problémy?

To jo, ale já ctím svobodu slova. I když bych si ho nikdy nepustil, myslím si, že mají právo říkat co chtějí. Pokud si je lidi zvolili, je to jejich právo. Já bych jim ale hlas neposlal.

Vidíš rozdíl mezi svojí tvorbou a Ortelem?

Ortel to bere vážně, tam není žádná nadsázka, žádný fór.

Jako reakci na postup Mattoni jsi tehdy vydal song Pořád jenom hate. Po dvou letech vyšlo jeho pokračování. Proč?

Bral jsem to jako uzavřenou kapitolu, ale pak mě nasralo, že Česká televize točí seriál Já, Mattoni, který měl rozpočet asi 100 milionů. Mattoni sice něčím přispěla, ale byla to jenom malá část. Takže ze zbytku zaplatili daňoví poplatníci jednu velkou reklamu. Proto jsem vydal klip Pořád jenom hate 2, který cílil přímo na Mattoni.

Co následovalo?

Přišla mi výzva od Mattoni, ať video stáhnu, nebo to budou řešit právně. Já jim odepsal, že mi mají poslat sto tisíc, který jsou za vítězství ve Slavíkovi, pak že se s nima budu bavit. Tím to skončilo. Myslím, že Mattoni pochopilo, že je lepší to dál neřešit, neválčit se mnou.

ROZDVOJENÁ OSOBNOST

Jak se koukáš na společenskou situaci? Politika pronikla třeba na České lvy.

Snažím se politice vyhýbat. Umělecky jsem se k ní nikdy moc nevěnoval, politikou obecně pohrdám. Už to ani neřeším osobně, protože když člověk někoho zvolí a on se dostane k moci, stejně se z něj stane kretén. Přijde mi to jako marný boj, snažím se tím nevzrušovat.

Souhlasil by Řezník?

Ten politiku vždycky hejtoval, takže by řekl, ať všichni chcípnou, jsou to zmrdi.

Ptal jsem se, protože to vypadá, že občas mluvím s Řezníkem, ale jinak mluví spíš Martin. Dokážeš je v sobě pořád oddělit?

Poslední dobou se to celkem smazává, už to není tak fiktivní a hororový příběh, to mě ani nijak už nebaví. Spíš vycházím ze svých temných emocí, sám ze sebe. Ale pořád v roli Řezníka. Emoce jsou třeba opravdový, ale v tvorbě je to záměrně hodně nadsazený, dovedený do extrému.

Nemáš přeci jen strach z toho, kam Česká republika směřuje?

Nemám. Lidé jsou poměrně hysteričtí, ale v Česku k tomu není velký důvod.

Čeho se teda bojíš?

Odjakživa se bojím smrti, z toho pramení i moje tvorba. Ale konkrétně z ničeho strach nemám.

Teď už k hudbě. Začali ji lidi brát? Zejména po aféře se Slavíky se proti tobě mnoho lidí ohrazovalo.

Myslím, že jo, že si na to lidi zvykli. Už chápou, že je to umělecká tvorba, což nevím, jestli je úplně dobře. Chybí tam moment šoku, lidi si jenom řeknou, že Řezník zase něco udělal. Zároveň si myslím, že to otevírá dveře novým umělcům, pro který nebude tak těžký prorazit.

NA VĚCI SE DÍVÁM JINAK, ALE BAVÍM SE

Když se podíváš na svoje začátky a srovnáš to s dneškem, je současná tvorba kvalitnější, vyzrálejší?

Určitě jo. V říjnu jsem vydával desku Strangulační rýha, s kterou jsem nejvíc spokojený. Je mi jednatřicet, člověk se na věci dívá jinak. Začátky byly hodně amatérský, teď se to snažím dělat jinak.

Jsou nějaké novější texty nebo songy, které bys zpětně nevydával?

Ani ne, stojím si za vším.

Skoro každý rok vydáváš novou desku, do toho tvoříš s DeSadem jako Sodoma Gomora, vydáváš hry, natáčíš filmy. Stíháš to všechno?

Jo, pořád mě to hodně baví. Na tom to stojí, beru to jako zábavu. Nedělám to, aby něco vzniklo, ale pro sebe.

Liší se nějak tvorba Řezníka a tvorba Sodomy?

Řezník je víc osobní, víc ze mě. Sodomu beru s větším nadhledem, jsou to songy o zabíjení plný fórů, spíš lehčí tvorba. Teďka zase pracujeme na desce, která bude spíš komediální. Sodoma slouží k pobavení.

Kdo je tvůj typický fanoušek?

To se těžko říká. Ale kdybych to měl zjednodušit, je to kluk 16 až dvacet, kterej je naštvanej ze školy nebo posranýho vztahu. Ti v mojí tvorbě nacházejí únik, vidí, že i někdo další je takhle nasranej. Dokáží se u toho uvolnit, nemusí pak nikoho mlátit ani fetovat.

Může to být tím, že ty si v jejich věku začínal?

Jo, na mě moje tvorba působila stejně.

KVŮLI TRIČKU S BREIVIKEM PADALY ŽALOBY

Jsi vystudovaný inženýr, tématem tvojí diplomové práce byl marketing v pohřebnictví. Psal ji ještě pořád Martin Pohl, nebo to byl už spíš Řezník?

Psal ji Martin Pohl. Ale s Řezníkem má mnoho společnýho. Tyhlety temný témata baví i mě osobně.

Jak tvůj život bere rodina?

Rodiče mě v tom vždycky podporovali. Ví, jaký jsem.

Měl jsi s tím nějaký problém?

Určitě, dokonce i rodina. Můj táta hraje v jednom z mých filmů ne úplně hezkou roli. Ve škole, kde učil, ho někdo naprášil, docela se to řešilo. Nic z toho nebylo, ale mrzelo mě, že kvůli mně má táta problém v práci.

Byly to i problémy se zákonem?

Samozřejmě. Kvůli klipu Konečný řešení, na což reaguje Soudní proces. Problémy jsem měl kvůli tričku s Breivikem, který jsem prodával. Padaly žaloby, chodil jsem na výslechy, ale vždycky jsem se nějak domluvil, policajti chápali, že to nemyslím vážně.

A co tvůj vztah k Brnu? Jaký je?

Vlastně žádný. Jezdím sem hlavně na koncerty, nejradši na Flédu. Celkově mám Brno rád, doteď si pamatuju, jak jsem tu byl poprvé.

Jak to?

Jednou jsme s kamarádem ožralí přihlásili do AZ kvízu. Asi po půl roce nám přišla pozvánka na konkurz, ale nedostali jsme se, jiní nás převálcovali (směje se). Ale AZ kvíz mám rád, Aleš Zbořil je můj idol.

Přijde moment, kdy si řekneš dost, a Řezník skončí?

Je to možný. Teď to tak necítím, ale kdybych měl pocit, že to dělám nějak přes sílu, dal bych si nějakou pauzu.

Může ale Řezník skončit, pokud je s Martinem tak propojený? Nebylo by to jako přijít o drogu?

Tím, že se věnuju umění i v jiných podobách, asi by mě to netrápilo. Zatím mě to každopádně baví a není důvod, proč bych měl končit.

Filip Kříž

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | středa 21.3.2018 0:09 | karma článku: 5.64 | přečteno: 233x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Stepovat může každý. To je heslo mezinárodního stepařského festivalu

Přes devadesát tanečníků zahájilo v úterý na České už devátý ročník mezinárodního stepařského festivalu. Jeho cílem je přiblížit step široké veřejnosti, a také ukázat, že s ním může začít každý v jakémkoli věku.

23.4.2018 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Vyjednávání o vládě stále trvá. ČSSD dostala neobvykle štědrou nabídku

Jediným kandidátem vítězného hnutí ANO na premiéra je trestně stíhaný Andrej Babiš, což je pro mnoho stran problém. Reálná je teď pouze spolupráce s ČSSD, KSČM a SPD.

21.4.2018 v 16:07 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 232 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Myslel jsem, že budu prodávat desky starým hippísákům, říká majitel obchodu s vinyly

Václav Kapoun prodává gramofonové desky již několik let. V současnosti provozuje jeden z největších obchodů s deskami v Brně. V rozhovoru pro Stisk mluvil o tom, proč upřednostňuje vinyl před jinými nosiči.

17.4.2018 v 21:26 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 367 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Fejeton: Zítra bude oblačno až zataženo. Nebo taky ne

Každý máme svoje rituály. Někdo z postele vykračuje levou, jiný pravou, já z ní často radši nevykročím vůbec. Před zkouškou se zase pomodlíme, poučíme nebo popijeme. A každé ráno se koukneme, jaké bude počasí.

17.4.2018 v 12:07 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 118 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jaroslav Konáš

Neslavné husitské prohry VII. - Hiltersried 1433

Statisticky vzato bylo střetnutí u Hiltersriedu možná nejtragičtější bitvou českých dějin vůbec. Nevybavuji si jinou porážku českého vojska, kde by na bojišti zůstalo 90% mužů.

24.4.2018 v 12:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Karel Sýkora

Solidarita v církvi Ježíše Krista

Solidarita znamená obvykle dobrovolnou společenskou soudržnost mezi rovnými, ochotu ke vzájemné pomoci a podpoře v rámci nějaké skupiny.

24.4.2018 v 9:45 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 161 |

Karel Sýkora

Sýrie: Křesťané v krizové situaci

Stovky tisíc Kurdů ze severní Sýrie prchají před útoky islámských radikálů podporovaných tureckou armádou.

24.4.2018 v 6:53 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 187 |

Radek Šmíd

Malý princ pro školy v Liberci

Divadelní soubor Tyl Slaná uvede reprízu svého aktuálního představení Malý princ v Experimentálním studiu Lidových sadů v Liberci. Hned dvě představení se uskuteční v pátek 27. dubna 2018 od 9 a 11 hodin.

23.4.2018 v 10:50 | Karma článku: 2.61 | Přečteno: 76 | Diskuse

Karel Sýkora

Prý poznámky v žákovských knížkách ... :-)

Žákovská knížka (hovorově poněkud expresivně žákajda, zkratka ŽK) je dokument, určený zejména pro průběžné zaznamenávání školních výsledků. Je prostředkem k předávání informací mezi školou a rodiči.

23.4.2018 v 9:47 | Karma článku: 12.63 | Přečteno: 269 |
Počet článků 2648 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 1118

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.