Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S Mirkem, bez Mirka a bez politické kultury. Ale hlavně, že je líp

27. 03. 2018 0:00:00
Před devíti lety skončila vláda Mirka Topolánka. Kvůli čemu? Tehdejší předseda vlády se potýkal s korupčními skandály a justiční mafií. A tak musel jít.

To bylo tehdy, v té dávné mýtické době, kdy politici nesli odpovědnost, vlády měly důvěru a levice soupeřila s pravicí. Kdy jsme žili v krásné představě toho, že prezident nekrade a nelže. Kdy jsme v krabicích od vína nacházeli jen burgundské červené. A kdy obliba koblih nebyla výrazem politických postojů.

Jestli je pád vlády výrazem nestability soudobé politiky, můžeme s notnou dávkou ironie skoro říci, že naše současná vláda Andreje Babiše je nejstabilnější vládou novodobé české historie. A to jednoduše proto, že jí Poslanecká sněmovna nedůvěru vyslovit ani nemůže. Sice jí nevyslovuje ani důvěru, ale komu to ještě vadí? A k čemu nějaká důvěra vůbec je? Vždyť předseda ANO má podporu 48 % voličů! Hlavně nerušit, vládnou a makají.


Z dnešního úhlu pohledu se zdá, že pád vlády Mirka Topolánka byl skoro zbytečný. Jistě, opakovaně používal slovník, který se pro premiérský úřad nehodí. Ale byly tak razantní kroky nutné? Vždyť jsme zrovna předsedali Radě EU. Taky do Česka přicházela ze Západu ekonomická krize. A my zrovna v takové době svrhávali vládu.

V tom tkví ale ta podstata demokracie, kterou se my tak těžko učíme. Že za své činy mají vrcholní představitelé nést odpovědnost. A pokud ji nenesou dobrovolně a neodstoupí, tak musí odejít po zlém. To alespoň zjistil 24. března 2009 Topolánek, jehož vláda byla první vládou v České republice, vůči které sněmovna vyslovila nedůvěru a shodila ji. A i když můžeme debatovat nad tím, že to třeba za tehdejších okolností nebylo nutné, jednalo se o legitimní a ústavou předpokládaný krok. Což je něco, o čem možná někdy budeme svým dětem s úctou vyprávět.

Konec Topolánkovy vlády tak může být vykládán i z jiné perspektivy. Z té, která jej ukazuje jako znak zdravého a funkčního mechanismu, který dovoluje kontrolu politiků. Který je nutí snažit se, navenek i dovnitř. Který od nich požaduje alespoň občasnou sebereflexi a brždění vlastního ega. A který poskytuje skutečné uznání opozice, aniž by musela čtyři roky sedět v koutě.


Dnes tu máme trestně stíhaného premiéra a vládu bez důvěry, která de facto není nikomu odpovědná. Ale která má zároveň jasnou podporu prezidenta a velké části českého národa. Znamená to, že jsou ústavní hodnoty lhostejné i prezidentovi, i voličům? Anebo to znamená, že jsme si my, Češi, znovu jako už tolikrát v minulosti jen našli způsob, jak pravidla obejít a vyzrát na ně?

Pokud se však vnímání toho, že nastavené mantinely jsou pouze na obtíž, přenese do nejvyšší politiky, s liberální demokracií se můžeme rozloučit. Ta přitom dbá o zabránění zneužívání pravomocí a podporuje férovou politickou hru. Což je ve výsledku prospěšné pro nás pro všechny. Proto bychom neměli sklapnout a mlčet, jak si přeje Miloš Zeman, ale naopak se ohrazovat a vymezovat. Rozhodně totiž je proti čemu.


Před devíti lety bylo nepředstavitelné mnoho z toho, co dnes už vnímáme jako samozřejmé. Natolik jsme zkroutili své vnímání věcí veřejných, že si už jen těžko uvědomujeme, jak nesprávné jsou. Prezident, který znásilňuje ústavu, a premiér, který parlament považuje za „žvanírnu“, o jejíž podporu neusiluje, by se určitě neměli stát novým standardem.

Možná pouhá lhostejnost nad vládou bez jasné legitimity je tím, co u nás definitivně pohřbilo politickou kulturu. Tu sice na Twitteru už dlouhodobě týral mluvčí prezidenta a na půdě parlamentu ji za vlasy vláčel Tomio Okamura, poslední ránu ji však zasadila naše tolerance.

Nikdy by mě nenapadlo, že tohle kdy řeknu, a bude to znít jako špatný vtip. Možná bychom se ale měli vrátit v čase a inspirovat se politickou kulturou z doby Topolánkovy vlády. Bylo nám totiž vážně tak špatně, aby muselo být líp?

Michaela Dvořáková

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 27.3.2018 0:00 | karma článku: 30.96 | přečteno: 2292x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Švábi na kolejích? Studentům vadí, že jim o problému správci neřekli

Našel jsem na pokoji švába, ohlásil student správcům kolejí Sladkého v brněnském Komárově. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé se však bouří, že jim o problému neřeklo.

13.5.2018 v 22:42 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 587 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Stovky plyšákov na skládke. Vyhadzujú ich obchody?

Na skládke komunálneho odpadu v Žabčiciach pri Brne sa objavili stovky vyhodených plyšových hračiek. Mnohé z nich vídame v televíznych reklamách a ponukách obchodných reťazcov. Pokúsili sme sa zistiť, prečo takto dopadli.

11.5.2018 v 18:48 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 873 | Diskuse

Stisk Studentský deník

KOMENTÁŘ: Probudím se včera aneb mají vrcholové sportovkyně místo úspěchů rodit děti?

Už je tady zase. Doba, kdy muž říká ženám, jakou mají ve společnosti roli, a co by měly dělat se svými životy. Ta doba, kdy český internet žije tím, jestli mají ženy být spíš matkami, nebo mají právo zvolit si jinou kariéru.

6.5.2018 v 16:15 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 746 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Ze všech staveb nemůžeme udělat muzea, říká zakladatel spolku Prázdné domy

Petr Zeman se svými kamarády založil spolek Prázdné domy. Funguje již třetím rokem a mapuje opuštěné objekty napříč Českou republikou.

1.5.2018 v 20:45 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 380 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 773 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 418 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 382 | Diskuse

Libor Popovský

Německo: Popularita antiimigrační strany stoupá

Článek Soerena Kerna "Germany: Anti-Immigration Party Surges in Popularity", který vyšel 4. července 2018, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

24.9.2018 v 9:40 | Karma článku: 33.02 | Přečteno: 910 | Diskuse

Ondřej Karas

Slevy ve vlacích a státní rozpočet

Kdo umí používat selský rozum, ten žasne. Představa většiny (spíše možná všech) našich zástupců, že stát nemůže zkrachovat, je prostě neskutečná. Nám „obyčejným“ se selským rozumem věnuji tento článek.

24.9.2018 v 9:01 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 2664 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1123

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz