Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vozovna v Pisárkách přivítala desítky návštěvníků. Vidět mohli i pojízdný výčep

11. 04. 2018 22:29:02
Je úterý 10. dubna a před vrátnicí vozovny v Pisárkách se začíná tvořit fronta. Na dnešní veřejnou prohlídku přichází desítky lidí. Dnešní příjemné jarní počasí na prohlídku přilákalo spoustu rodin s dětmi i pamětníky.

Brno – Jsou čtyři hodiny odpoledne a brána do vozovny, která běžně slouží pouze zaměstnancům, se výjimečně otevírá i návštěvníkům. Do pisárecké vozovny se přišlo podívat několik desítek návštěvníků. Jsou mezi nimi rodiče s malými dětmi i pamětníci.

Průvodcem jedné ze skupin je bývalý provozní ředitel brněnského dopravního podniku a současný místopředseda výboru pro audit Jiří Valníček. Hned u vchodu návštěvníky upozorňuje na cihlovou zeď, která se táhne podél vstupního koridoru. Ta pamatuje dobu, kdy byly brněnské tramvaje tažené koňmi. „Příští rok Brno oslaví 150 let veřejné dopravy. U této příležitosti, doufáme, vyjede parní tramvaj i tramvaj tažená koňmi,“ láká s úsměvem Jiří Valníček posluchače.

První zastávkou je podpovrchový soustruh. „Pokud na kole tramvaje vznikne kvůli prudkému brždění ploška, je potřeba kolo osoustružit zpět do kulata. Kdyby se to neudělalo, bude to za jízdy drncat, což je velice nepříjemné,“ vysvětluje Valníček. Soustruh dostala vozovna před dvaceti lety z Vídně. Na oplátku brněnský dopravní podnik opravil vídeňskou historickou tramvaj.

„Možná jste si někdy všimli, že tramvaje mají bílé čelo, přes které je namalovaný červený pruh. Statisticky bylo zjištěno, že tramvaje s bílým čelem mají více dopravních nehod než ty ostatní. Kvůli lepší viditelnosti je tak přes bílé pozadí namalovaný právě červený pruh,“ ukazuje Valníček na jednu z tramvají.

Na rychlosti záleží

Skupina se dále přesouvá k mycí lince. Dovezena byla z Finska v roce 1972. „Šaliny se neumývají každý den, pokud to tedy není nutně potřeba. Ve vozovně je celkem 110 vozů, umývat všechny každý den by se nestihlo. Umývání je proto rozplánováno tak, aby se každá stihla umýt během jednoho týdne alespoň jednou,“ upřesňuje průvodce chod mycí linky. Vedle myčky je také prostor pro důkladné čištění. Jednou za měsíc projde každý vůz takovým čištěním, které pro podnik zprostředkovává externí firma.

Z venku se návštěvníci přesouvají dovnitř do vozovny. Další pracoviště, které si mohou prohlédnout, je takzvaný desátý kanál. Tramvaj se po každé službě vysaje, je také nutné utřít madla. „Když byla v Brně žloutenka, madla se utírala desinfekcí. Vůz se u vysavače zdrží jen asi tři minuty, jinak by se nestihly vysát všechny vozy. Od vysavače se tramvaj přesune o kousek dál na montážní šachtu, kde se takzvaně klepne. Zjišťuje se, jestli nemá nějakou viditelnou poruchu,“ popisuje průvodce.

Mechanici prohlédnou vnitřek vozu, střechu a díky šachtě také spodek. Pokud je vůz v pořádku, je odvezen na dvůr, kde se nachystá na ranní výjezd. Pokud se objevila závada, odveze se vůz do jiné haly, kde se do rána opraví. Pokud je oprava složitější, je nutné počkat na ranní směnu. Kolem půlnoci už jsou všechny vozy na svém místě ve vozovně.

Některé návštěvníky zaujala pivní tramvaj, takzvaná šalina pub, která je ve vozovně také zaparkovaná. Vyjíždí pravidelně každý pátek od 30. března do 26. října. „Je fajn vidět šaliny, kterými každý den jezdím, z jiného úhlu pohledu. Rád nakouknu pod pokličku a dozvím se něco nového. Překvapilo mě, že některé šaliny v zatáčkách mažou koleje, aby nepískaly. To jsem do teď netušil,“ prozrazuje Marek Polák, který je na prohlídce se dvěma malými syny.

Modernizace na každém kroku

Tramvaje jsou velkou měrou řízeny palubním počítačem, který má na starosti výhybky, semafory, kontrolu zpoždění nebo topení. „Řidiči zadá do počítače číslo linky, kterou zrovna pojede, a dále už se nemusí o výhybky starat. Stejný systém funguje i u trolejbusů. Každý vůz je sledován GPS. Sám si podle ní hlídá, jestli má zpoždění, případně se ho snaží dohnat. Ze 124 brněnských světelných křižovatek je 80 uzpůsobeno tak, aby dokázaly přijmout signály z našich vozů. Když je vůz zpožděný, palubní počítač vyšle signál řídiči na křižovatce a snaží se ve směru jízdy vozu na semaforu uspíšit zelenou,“ říká Valníček.

Pisárecká vozovna je nejstarší v Brně. Na letošní rok je plánovaná její rekonstrukce, která bude trvat přibližně do poloviny roku 2020. Účelem modernizace je především zlepšení pracovních podmínek a zrychlení prací. „Při modernizaci vozovny dojde k výstavbě nové haly pro denní očistu a ošetření na příjezdu směrem od Mendelova náměstí. Dále bude vybudováno částečné zastřešení kolejí a místo desátého kanálu vyroste nová myčka,“ popisuje rekonstrukci mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Doležalová.

„Problém je v tom, že se na dvoře k ránu tvoří mlha kvůli blízké řece. Když pak ráno tramvaj nastartuje, dochází kvůli vlhkosti ke zkratu. Stává se, že tramvaj kvůli tomu nemůže ráno vyjet,“ upřesňuje problémy pisárecké vozovny Jiří Valníček. „Další projekt, o kterém se uvažuje, je nová smyčka tady ve vozovně. Šaliny by tak mohly z vozovny vyjíždět rovnou na Bystrc a nemusely by se otáčet až na Mendelově náměstí,“ dodává. Prohlídka vozovny končí asi po hodině a půl opět na dvoře, kde si návštěvníci mohou prohlédnut přijíždějící šaliny.

Autor: Jana Hemzová

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | středa 11.4.2018 22:29 | karma článku: 9.69 | přečteno: 230x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Stepovat může každý. To je heslo mezinárodního stepařského festivalu

Přes devadesát tanečníků zahájilo v úterý na České už devátý ročník mezinárodního stepařského festivalu. Jeho cílem je přiblížit step široké veřejnosti, a také ukázat, že s ním může začít každý v jakémkoli věku.

23.4.2018 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Vyjednávání o vládě stále trvá. ČSSD dostala neobvykle štědrou nabídku

Jediným kandidátem vítězného hnutí ANO na premiéra je trestně stíhaný Andrej Babiš, což je pro mnoho stran problém. Reálná je teď pouze spolupráce s ČSSD, KSČM a SPD.

21.4.2018 v 16:07 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 232 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Myslel jsem, že budu prodávat desky starým hippísákům, říká majitel obchodu s vinyly

Václav Kapoun prodává gramofonové desky již několik let. V současnosti provozuje jeden z největších obchodů s deskami v Brně. V rozhovoru pro Stisk mluvil o tom, proč upřednostňuje vinyl před jinými nosiči.

17.4.2018 v 21:26 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 367 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Fejeton: Zítra bude oblačno až zataženo. Nebo taky ne

Každý máme svoje rituály. Někdo z postele vykračuje levou, jiný pravou, já z ní často radši nevykročím vůbec. Před zkouškou se zase pomodlíme, poučíme nebo popijeme. A každé ráno se koukneme, jaké bude počasí.

17.4.2018 v 12:07 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 118 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Stisk Studentský deník

Stepovat může každý. To je heslo mezinárodního stepařského festivalu

Přes devadesát tanečníků zahájilo v úterý na České už devátý ročník mezinárodního stepařského festivalu. Jeho cílem je přiblížit step široké veřejnosti, a také ukázat, že s ním může začít každý v jakémkoli věku.

23.4.2018 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Petra Kišová

Katolická církev vnucuje důchodcům místo hrnců petice

Za cenzuru umění pod křesťanským praporem aneb Každý podpis pod petici dobrý. Třeba zneužitím adresáře univerzity třetího věku.

19.4.2018 v 16:31 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 922 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Myslel jsem, že budu prodávat desky starým hippísákům, říká majitel obchodu s vinyly

Václav Kapoun prodává gramofonové desky již několik let. V současnosti provozuje jeden z největších obchodů s deskami v Brně. V rozhovoru pro Stisk mluvil o tom, proč upřednostňuje vinyl před jinými nosiči.

17.4.2018 v 21:26 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 367 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské veletrhy ovládli zemědělci, aby představili nejnovější technologie

Od pondělí do čtvrtku se na brněnském výstavišti konal veletrh zemědělské a lesnické techniky TECHAGRO, který patří k největším v Evropě. Zájemci zde mohli vidět nejnovější technologie a trendy současného zemědělství.

16.4.2018 v 13:10 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 213 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnští strážníci vyměnili uniformy za pytle na odpadky

Do boje s odpadky a černými skládkami se i letos zapojili dobrovolníci ze všech koutů České republiky. Akci s názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018, má na starost šest organizátorů, kterým není lhostejné, jak vypadá jejich okolí

16.4.2018 v 12:06 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 163 | Diskuse
Počet článků 2648 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 1118

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.