Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ke změnám zatím nevidím žádný důvod, říká nová koordinátorka Masarykových debat

15. 04. 2018 12:45:44
Magdaléna Janigová se stala novou koordinátorkou Masarykových debat, které organizuje Studentská sekce Mezinárodního politologického institutu. Podle Janigové vše funguje, jak má.

Brno – Magdaléna Janigová vystřídá ve funkci koordinátorky Masarykových debat Petru Rupovou. Janigová je členem organizačního týmu již druhým rokem, jako členka Studentské sekce Mezinárodního institutu se podílela také na přípravě diskusních Kulatých stolů či Reprezentačního plesu FSS. Masarykovy debaty jsou studentským projektem, který přináší odbornou diskusi na aktuální společenské téma. Tradičně se konají dvakrát za semestr, příští debata by se měla týkat tématu regulace médií.

Jaké byly vaše začátky ve Studentské sekci Mezinárodního politologického institutu?

Do Studentské sekce jsem se přihlásila hned v prvním semestru, tehdy proběhla poměrně masová náborová kampaň. Řekla jsem si, že by to mohlo být zajímavé a šla jsem se podívat na náborové sezení, abych zjistila, co to vůbec ta Studentská sekce je. Zalíbilo se mi to, a tak jsem tam vstoupila.

Už tehdy jste směřovala k Masarykovým debatám?

Hned na začátku jsem se začala podílet na organizaci Masarykových debat a Kulatých stolů, s tím, že si to vyzkouším a uvidím, co mě bude více bavit. Jsem spíše organizační typ, proto jsem volila tyto živější akce, kde se klade důraz na důkladnou přípravu.

Proč tedy nakonec právě Masarykovy debaty?

Jednalo se nejspíše o to, že tam bylo více práce, jelikož jsou těžší na přípravu. To je vlastně důvod, proč jsou pouze dvě za semestr. Bylo mě tam potřeba v tu chvíli více, proto jsem zvolila Masarykovy debaty.

Jak probíhá příprava takové debaty?

Nejprve je důležité si stanovit datum a téma. Od tématu se pak odvíjí důkladná rešerše a následná teze, vyhledání moderátora a řečníků, kteří se věnují dané problematice a zároveň by byli ochotní se debaty zúčastnit. A pak samozřejmě zařizování místa a propagace.

Setkáváte se spíše se zájmem řečníků nebo pro ně debaty nejsou atraktivní?

To opravdu záleží. Vzhledem k tomu, že řečníkům nic neplatíme, tak se občas objeví někdo, kdo do toho zadarmo nejde, na druhou stranu někteří jsou za pozvání naopak rádi. Problém bývá v jeden konkrétní den sehnat více odborníků zastávajících opačné názory.

Stala jste se novou koordinátorkou Masarykových debat. Co obnáší tato funkce?

Lze říci, že budu mít poslední slovo, co se týká kompletní organizace Masarykových debat. Ale samozřejmě pracujeme ve velkém týmu, takže konečná debata je výsledkem naší kolektivní práce. Já té práci budu udávat nějaký řád. (úsměv)

Chystáte se něco změnit?

Zatím jsem spokojená s tím, jak vše funguje. Zavedli jsme koncept, že jedna debata je odborná a druhá je tematicky více všeobecná. Což je dobře, všeobecná je atraktivnější pro širší publikum. Další úspěch je zřízení samostatné propagace Masarykových debat. Možná uvidím časem, co by bylo vhodné změnit, v současnosti k tomu ale nevidím žádný důvod.

Máte vymyšlená témata, která byste chtěla prosadit ze své nové pozice?

Témata řešíme kolektivně v týmu, snažíme se zpracovat aktuální problematiku hojně probíranou ve společnosti. Osobně žádná témata připravena nemám, předpokládám, že vyplynou sama. Navíc už v tuto chvíli připravujeme další debatu, která proběhne ještě před prázdninami. Téma již je tedy víceméně vybrané.

Prozradíte, o čem bude další debata?

V tuto chvíli se nacházíme teprve v přípravné fázi. Přesto mohu prozradit, že se téma bude s největší pravděpodobností týkat regulace médií.

Poslední Masarykova debata se konala mimo Fakultu sociálních studií. Jedná se o nový trend?

Nevidím důvod, proč by to tak mělo být pokaždé, minimálně jedna z debat by se určitě měla konat na fakultě sociálních studií. Poslední akci jsme zorganizovali ve Scale hlavně z důvodu vyšší kapacity, protože při posledních debatách jsme zdejší posluchárny zcela naplnili.

Jak probíhají jednotlivé debaty?

Nejzajímavějším prvkem konceptu debat je hlasování publika. Při příchodu totiž diváci hlasují, zda s tezí souhlasí, jsou proti ní, anebo nemají názor. Řečníci mají omezený čas na to, aby představili sebe a názor, který v debatě zastávají. Následně se vyhlásí výsledky počátečního hlasování, které se srovnávají s hlasováním probíhajícím ještě podruhé, po debatě. Výsledkem pak je, že strana, k níž se během debaty přiklonilo nejvíce diváků, zvítězila.

Teze většinou bývá poněkud kontroverzní. Poslední zněla „veganství není zdravé“. Není to trochu populistická formulace?

Myslím, že o populismus se nejedná, my nemáme potřebu používat podobné taktiky. Formulovat tezi, ač se to tak nemusí zdát, je opravdu těžké. Při poslední debatě se tedy nabízely teze „veganství je zdravé“ anebo „veganství není zdravé“. V podstatě by teze byla kontroverzní v obou případech. Důležité je, aby o tezi mohli posluchači debaty hlasovat.

Autor: Richard Kuczinský

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 15.4.2018 12:45 | karma článku: 4.05 | přečteno: 258x


Další články blogera

Stisk Studentský deník

Stepovat může každý. To je heslo mezinárodního stepařského festivalu

Přes devadesát tanečníků zahájilo v úterý na České už devátý ročník mezinárodního stepařského festivalu. Jeho cílem je přiblížit step široké veřejnosti, a také ukázat, že s ním může začít každý v jakémkoli věku.

23.4.2018 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Vyjednávání o vládě stále trvá. ČSSD dostala neobvykle štědrou nabídku

Jediným kandidátem vítězného hnutí ANO na premiéra je trestně stíhaný Andrej Babiš, což je pro mnoho stran problém. Reálná je teď pouze spolupráce s ČSSD, KSČM a SPD.

21.4.2018 v 16:07 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 232 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Myslel jsem, že budu prodávat desky starým hippísákům, říká majitel obchodu s vinyly

Václav Kapoun prodává gramofonové desky již několik let. V současnosti provozuje jeden z největších obchodů s deskami v Brně. V rozhovoru pro Stisk mluvil o tom, proč upřednostňuje vinyl před jinými nosiči.

17.4.2018 v 21:26 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 367 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Fejeton: Zítra bude oblačno až zataženo. Nebo taky ne

Každý máme svoje rituály. Někdo z postele vykračuje levou, jiný pravou, já z ní často radši nevykročím vůbec. Před zkouškou se zase pomodlíme, poučíme nebo popijeme. A každé ráno se koukneme, jaké bude počasí.

17.4.2018 v 12:07 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 118 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Stisk Studentský deník

Stepovat může každý. To je heslo mezinárodního stepařského festivalu

Přes devadesát tanečníků zahájilo v úterý na České už devátý ročník mezinárodního stepařského festivalu. Jeho cílem je přiblížit step široké veřejnosti, a také ukázat, že s ním může začít každý v jakémkoli věku.

23.4.2018 v 17:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Petra Kišová

Katolická církev vnucuje důchodcům místo hrnců petice

Za cenzuru umění pod křesťanským praporem aneb Každý podpis pod petici dobrý. Třeba zneužitím adresáře univerzity třetího věku.

19.4.2018 v 16:31 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 922 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Myslel jsem, že budu prodávat desky starým hippísákům, říká majitel obchodu s vinyly

Václav Kapoun prodává gramofonové desky již několik let. V současnosti provozuje jeden z největších obchodů s deskami v Brně. V rozhovoru pro Stisk mluvil o tom, proč upřednostňuje vinyl před jinými nosiči.

17.4.2018 v 21:26 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 367 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské veletrhy ovládli zemědělci, aby představili nejnovější technologie

Od pondělí do čtvrtku se na brněnském výstavišti konal veletrh zemědělské a lesnické techniky TECHAGRO, který patří k největším v Evropě. Zájemci zde mohli vidět nejnovější technologie a trendy současného zemědělství.

16.4.2018 v 13:10 | Karma článku: 4.71 | Přečteno: 213 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnští strážníci vyměnili uniformy za pytle na odpadky

Do boje s odpadky a černými skládkami se i letos zapojili dobrovolníci ze všech koutů České republiky. Akci s názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018, má na starost šest organizátorů, kterým není lhostejné, jak vypadá jejich okolí

16.4.2018 v 12:06 | Karma článku: 4.41 | Přečteno: 163 | Diskuse
Počet článků 2648 Celková karma 8.06 Průměrná čtenost 1118

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.