Švábi na kolejích? Studentům vadí, že jim o problému správci neřekli

13. 05. 2018 22:42:54
Našel jsem na pokoji švába, ohlásil student správcům kolejí Sladkého v brněnském Komárově. Vedení situaci ihned řešilo, obyvatelé se však bouří, že jim o problému neřeklo.

Brno – Švába na kolejích Sladkého v brněnském Komárově nahlásil počátkem dubna jeden z ubytovaných studentů. „Vyfotil jsem si ho, je to druh švába, rus domácí. Chtěl jsem ho chytit, ale byl hrozně rychlý,“ řekl student, jenž si přál zůstat v anonymitě. Redakce Stisku však jeho jméno zná.

Hmyz zahlédl ve svém pokoji, výskyt pak oznámil vedení kolejí. To problém podle zjištění Stisku ihned řešilo, ostatní studenty však neinformovalo. Koleje Sladkého redakce Stisku měsíc pravidelně sledovala, žádná informace o tomto hmyzu se na vývěsních tabulích, ani jinde neobjevila. „Požádali mě, abych informaci zbytečně neventiloval, aby se nešířila panika,“ prozradil student.

Rusové se mohou velmi rychle množit. Také proto ostatním studentům na kolejích vadí, že je správci na problém neupozornili. „Chtěla bych se dozvědět od správců, pokud by tu byly použité třeba chemikálie k likvidaci hmyzu. O problému jsem nevěděla,“ sdělila studentka mezinárodních studií Miranda Shinjikaschvili.

Souhlasí s ní většina dotázaných studentů. „Bylo by dobré, kdyby o tom koleje informovaly alespoň vyvěšením nějaké zprávy v kuchyni nebo u recepce. Studenti by si minimálně zkontrolovali své pokoje,“ dodala Olga Mandrysová, která v Brně studuje češtinu pro cizince.

Podle manažerky ubytovacího provozu Jany Hradilové však není takových opatření potřeba. „Jednalo se o jeden nepodložený výskyt rusa domácího. Na pokoji byl umístěn lapač odborné firmy, žádný hmyz se však nezachytil a odborná firma při prohlídce šváby nenašla,“ řekla Stisku. Zároveň připomněla, že hodně záleží na hygienických návycích jednotlivých obyvatel kolejí.

Rychle se množí

Rusové většinou člověka nijak neohrozí, ale velmi rychle se množí. Nebepečné je hlavně poškození potravin a zanechávání trusu, v němž se přenáší bakterie. Ty mohou v horším případě způsobit onemocnění. „Podle jednoho švába se ale vše těžko posuzuje. Problém by nastal, pokud by to byla oplodněná samice,“ uvedl vědec z českého Entomologického ústavu Aleš Bezděk. „Pokud se objeví jeden šváb, je pravděpodobné, že jich tam bude víc. Jisté to ale není,“ dodal.

Bezděk však souhlasí, že je přesto lepší na problém upozornit, člověk má totiž tento hmyz malou šanci zahlédnout. Šváb se totiž aktivuje v noci. „Nebezpečnější by byl ale výskyt v nemocnicích a jídelnách,“ řekl. Rus domácí se nejčastěji vyskytuje v kuchyni za ledničkou nebo v koupelně. Přestože je všežravý, pokud nemá dostatek vhodné potravy, žere všechno poživatelné. Může tak znehodnotit knihy, oblečení a jiné předměty.

Studentům mlčení správců vadí. „Nepředpokládám, že by hned všichni panikařili a začali se stěhovat. Bylo by ale dobré to vyvěsit alespoň dole u vrátnice,“ reagovala studentka lingvistiky Yihsuan Changová.

Na všech budovách Správy koleje a menz probíhá pravidelně každý rok desinfekce, desinsekce a deratizace. „Pokud by nastal další problém na kterémkoli jiném pokoji, je povinností každého studenta nás o výskytu informovat, aby se tento hmyz nerozšířil,“ řekla vedoucí ubytovacích služeb Yveta Rozsypalová a zároveň zmínila, že se o jiných švábech nedozvěděla. „Na pokoji studenta jsme umístili „lapač“ a kontaktovala jsem odbornou firmu. Ta nejen pokoj, ale celý byt důkladně zkontrolovala, žádný hmyz nenašla,“ dodala.

Potkani a holubi

Koleje se často potýkají také s mravenci. „Jsou tady pořád přemnožení a je to otrava, ale asi s tím nejde nic moc dělat,“ řekla studentka Veronika, která bydlí taktéž na kolejích Sladkého.

Kromě výskytu hmyzu se však na kolejích objevují i kuriózní případy. Na Veveří například před několika lety bydleli lidé, kteří chovali potkany. „Zvířata chodila na takzvaný ‚dumpster diving‘ (vybírání jídla z odpadků, pozn. red.) a svoje úlovky si nechávali na balkóně. To lákalo ptáky, kteří po sobě na místě nechávali exkrementy,“ popsal situaci člen kolejní rady Veveří Martin Liška.

Problém s ptáky mají i na kolejích Kounicova. „Balkóny jsou celé od trusu. Umístili proti nim zábrany, ale stejně se tam dostanou. Navíc s trusem nikdo z uklízeček nic neudělal,“ řekl jeden z ubytovaných Simon Mačejovský.

Ve dvanácti v různých částech Brna rozmístěných budovách kolejí Správy kolejí a menz (SKM) se nachází 4041 lůžek. Všechny koleje nabízí internetové připojení, na některých z nich se ubytovaní mohou bezdrátově přihlásit na univerzitní síť Eduroam. Největší koleje, blok Vinařská, mají kapacitu 1 118 lůžek, jejich největší výhodou je menza a univerzitní počítačová učebna přímo v areálu. Naopak nejmenší koleje Veveří jsou památkově chráněným objektem. Každým rokem je o ně velký zájem, neboť se nachází v centru města. Jejich kapacita je 74 lůžek.

Pokud se student rozhlíží po nejlevnějším ubytování, nabízí ho koleje Klácelova a Náměstí Míru. Místo v pětilůžkových pokojích tam stojí 55 korun. Nejvíc naopak zaplatí na dvoulůžkovém rekonstruovaném pokoji s novým nábytkem v areálu Vinařská, ten stojí 134 Kč. Mnohé koleje nabízí také možnost si pronajmout pokoj pro jednoho. Ceník kolejného lze porovnat v dokumentech SKM.

Správa kolejí a menz mimo jiné prodává koleje Lomená v Komárově, které byly letos na jaře obsazené nejméně. Výtěžek z prodeje chce investovat na zkvalitnění ostatních kolejí Masarykovy univerzity. SKM například plánuje zavést bezdrátové internetové připojení postupně na všech budovách, modernizovat budovu A2 v areálu Vinařská či rozšířit ubytovací kapacity poblíž univerzitního kampusu v Bohunicích.

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 13.5.2018 22:42 | karma článku: 9.85 | přečteno: 651x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 187 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 173 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 151 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

24.11.2018 v 20:33 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 422 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Jan Tomášek

Sedmý únor

Takové všední volné odpoledne v restaurantu na Jiráskově ulici v Brně – necelá hodinka jako stvořená ke čtení zpravodajství tohoto dne.

7.2.2019 v 16:18 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 204 | Diskuse

Irena Fuchsová

I císař pán chodil na záchod

To mi říkala moje babička, která se narodila v roce 1898, když jsem se jako dítě někoho bála nebo styděla. Císař mi sice nic neříkal, nicméně představa konkrétního člověka, který sedí na záchodě jako já, mi dlouho pomáhala.

24.1.2019 v 21:42 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Jan Tomášek

Krátce o brněnských turbínách

Když je zmíněna výroba turbín v Brně – někomu trochu znalému se pravděpodobně vybaví První brněnská strojírna. Tato továrna vzešla původně z přádelny ve Šlapanicích, později se strojírenská výroba přesunula na Olomouckou do Brna.

19.1.2019 v 18:36 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 454 | Diskuse

Oldřich Mladý

Tři cabani ve štatlu!

Už dlouho si Brno a Praha měří cabany a kozy v různých disciplínách. Jednou z nich je i zkrášlování města. Pražáci mají hlubokou Blanku a Brňáci ... velkého Cabana! A dnes byl konečně odhalen jeho původ a smysl!

31.12.2018 v 8:30 | Karma článku: 36.60 | Přečteno: 1168 | Diskuse

Jiří Rýsler

Obyčejný den s neobyčejnými lidmi

První myšlenkou bylo, nafotit obyčejný den hasičů, bez zbytečných řádků a slov. Ale potom, co jsem mohl poznat tuhle partu lidí, si myslím, že si zaslouží i krátký komentář z mé strany. V tomto článku najdete i fotky.

29.12.2018 v 17:10 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 1160 | Diskuse
Počet článků 2691 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz