Když se bavíme o Romech, tak jsou u nás odborníci všichni, říká romský aktivista Tišer

30. 10. 2018 6:46:31
Za svůj aktivní přístup k uchování a rozvoji romské kultury mnoho dalšího převzal David Tišer Cenu Muzea romské kultury 2018. „Žijeme v nové době, kde je mnoho vzdělaných Romů. Je potřeba s těmito lidmi spolupracovat," říká Tišer.

Brno – Čtyřiatřicetiletý David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou vůbec. Za svůj boj se stereotypy, za aktivní přístup k uchování a rozvoji romské kultury, nebo za uměleckou tvorbu a organizaci kulturního života převzal ve středu 24. října Cenu Muzea romské kultury 2018 z rukou veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Začátky s LGBT aktivitou pro něj byly těžké. Nejprve musel navázat kontakt s komunitou a otevřeně vystoupit s tím, že je gay. Začal se s komunitou scházet, snažil si je získat, aby se mu otevřeli. Až za pár let mohl založit neziskovou organizaci Ara Art, která se zabývá podporou umění Romů a šíří povědomí o romské LGBT komunitě. Organizace také nabízí odbornou pomoc. „Byla to velmi dlouhá cesta, ale dnes už máme projektů pro LGBT romskou menšinu řadu,“ říká aktivista Tišer.

K tomu, že je gay, se přiznal ve dvaadvaceti letech. Největší oporu David našel ve své rodině, která mu se vším pomáhá. „Moje máma byla dlouho rodičovským konzultantem v mé poradně, kde se na ni obraceli rodiče homosexuálních dětí,“ říká čtyřiatřicetiletý Tišer. Podle něj je lepší, když si mohou heterosexuální rodiče popovídat mezi sebou a v organizaci už pracuje celá řada takových žen i mužů. Romská společnost ale není jednolitá. V některých rodinách homosexualita opravdu není problém jako v Davidově případě. Někteří však takové štěstí nemají, jako je tomu v případě Davidova přítele. Odvezli ho na pole, a tam ho zkopali. Utekl a 12 let se svojí rodinou neviděl. „A kvůli těmto lidem to děláme. Nechceme nic uměle vytvářet, ani nic obrovsky propagovat. Jen chceme pomoct lidem, kteří to potřebují a otevřít prostor pro diskuzi,“ vysvětluje Tišer.

David Tišer se angažoval také v politice. V roce 2017 kandidoval do Poslanecké sněmovny za Stranu zelených. „Je velmi komplikované něco změnit, když nemáme moc. A tím nemyslím pouze proto, že nemáme vlastní politiky. To by bylo jistě geniální, ale hlavně jde o to, že tu chybí participace Romů na různých úrovních,“ říká Tišer. Věří, že je potřeba aktivně zapojovat experty a odborníky Romy. „Když objíždím města, tak mnohdy v expertních skupinách není ani jeden Rom. Baví se o problematice Romů a nikomu to nepřijde divné. Když se bavíme o Romech, tak jsou u nás odborníkem vlastně všichni,“ doplňuje ironicky. To je prý potřeba změnit. „Žijeme v nové době, kde je mnoho vzdělaných Romů. Je potřeba s těmito lidmi spolupracovat a být si rovni,“ sděluje Tišer.

V organizaci Ara Art vznikly zatím tři autorské hry. První je drama Guľi daj (Sladká máma), která je obdobou české Polednice. Součástí hry jsou záběry z pogromů proti Romům v letech 2010-2012. Další hrou, kterou v Ara Artu aktivisté nastudovali, je oddychová pohádka Čirikloro, aneb Co říká ptáček. „Na pohádku se chodily dívat děti všech ras se svými rodiči. Všichni seděli vedle sebe. Rodiče i děti si povídali. To bylo opravdu něco neuvěřitelného. Došlo mi, že pohádka je nejlepší integrační prvek,“ říká David Tišer. Zatím poslední hrou divadla je minimalistické představení s názvem ...a zase jsme spali Pindral. Sám David si zahrál v divadelní hře Můj soused, můj nepřítel, za kterou byl v roce 2011 nominován na cenu Alfréda Radoka.

Tišerova organizace spolupracuje s festivalem Prague Pride a také pořádá mezinárodní romskou LGBT konferenci. Podle něj jsou negativní ohlasy na jeho práci minimální, většina reakcí je pozitivních. I přes to všechno, co David Tišer za svůj život dokázal, z něj čiší nesmírná skromnost. „Nikdy jsem na nic z toho nemusel být sám, vždycky to byla kolektivní práce,“ říká upřímně Tišer.

Čtyřiatřicetiletý David Tišer vystudoval střední sociálně-právní školu v Kolíně, která ho předurčila ke studiu romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi jeho oblasti zájmu patří vzdělávání, umění a lidskoprávní oblast LGBT. Více než 10 let se věnuje vzdělávání studentů, učitelů a sociálních pracovníků. Nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Ovládá i svůj rodný jazyk romštinu, kterou vyučoval v rámci několikaletého projektu Quality education in Romani for Europe na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Adriana Široká

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 30.10.2018 6:46 | karma článku: 8.61 | přečteno: 948x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Divadla bojují o své přežití na brněnské scéně

Brněnské Centrum experimentálního divadla požaduje od nového vedení města navýšení rozpočtu v řádu miliónů korun. Radní se situací budou zabývat. Rozpočet pro kulturu ale pravděpodobně nenavýší.

18.11.2018 v 17:11 | Karma článku: 4.29 | Přečteno: 334 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Čeští elfové si nechtějí hrát na nesystémovou zpravodajskou službu, říká mluvčí skupiny

Bojují za demokratickou společnost v digitálním prostoru. Skupina se inspirovala iniciativou elfů z Pobaltí. Ti se potíráním ruské propagandy snaží udržet svou samostatnost. Za anonymní skupinu českých elfů hovoří Bohumil Kartous.

18.11.2018 v 14:04 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 706 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Umělá inteligence skládající básničky i 3D tiskárna. Festival Prototyp ovládne Brno

Festival propojí umění, vědu, technologii a nově také kutilství. Již pátý ročník festivalu prozáří od 16. do 18. listopadu pavilon A na brněnském výstavišti. Chybět nebude módní přehlídka, interaktivní výstava a hudební program.

14.11.2018 v 11:07 | Karma článku: 3.56 | Přečteno: 82 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Titanic sa opäť vydal na svoju plavbu. Tentokrát zamieril do Brna

Do života cestujúcich môžu nahliadnuť návštevníci výstavy v Brne. Je jedinečná nielen nádhernou zbierkou originálnych exponátov, ale predovšetkým rekonštrukciou, vďaka ktorej sa návštevníci doslova ocitnú na palube Titaniku.

6.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 4.03 | Přečteno: 170 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Ztráta paměti nebo kudla v zádech ?

Hamáček je proti pádu vlády. Stejně jako další poslanci ČSSD chce, ať skončí jen Babiš.To by prý bylo nejlepší řešení. Jenže Babiš řekl " NIKDY !"

18.11.2018 v 18:09 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 523 | Diskuse

Petr Liška

Srovnání tolerantní Kuby s netolerantními "sluníčkáři"

Příslušníci Pražského bahna (kavárna je příliš slušné slovo) začali dnešní den neúctou k věncům položeným jinými lidmi k památníku...srovnání s tolerancí Batistových vojáků a Castrových partyzánů i kubásnké tajné policie...

18.11.2018 v 8:35 | Karma článku: 38.46 | Přečteno: 1350 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Proč dělají " AKTIVISTÉ" pitomosti ? Asi někoho zastupují !

Na Národní třídě v Praze "aktivisté" dnes házeli květiny od Zemana,Babiše a Okamury do odpadového koše.Pro někoho to je nějaký symbol a pro jiného pitomost těžko pochopitelná. Normální člověk by to nikdy neudělal. Je to novinka.

17.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 36.94 | Přečteno: 1330 | Diskuse

Veronika Valíková

17. listopad, naše nová vládní krize a revoluční džinové

K 17. listopadu si píšu článek téměř každý rok. Ráda na tu dobu vzpomínám, ráda o ní vyprávím studentům. Oba 17. listopady byly střetem svobody a dvou mocných totalit - nacismu a komunismu. Demokracie je systém velmi zranitelný...

17.11.2018 v 10:17 | Karma článku: 20.32 | Přečteno: 499 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Chtěl by jet na Krym. Jen se bojím následků u nás.

Všichni jsme si rovni,ale je mnoho rovnějších. Na Krym prý nemůžeme, neb to je bezpečnostní riziko. Jen nevím pro koho ? Já se nebojím a byla by to hezká dovolená. Stejně tam budeme časem jezdit masově. Chorvatsko není již in.

16.11.2018 v 21:18 | Karma článku: 30.69 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 2687 Celková karma 6.60 Průměrná čtenost 1118

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz