Rekonstrukce bitvy u Slavkova se letos zúčastní přes tisíc vojáků z třinácti zemí

24. 11. 2018 20:33:07
Válečná atmosféra, tisíce vojáků i pietní akt na Mohyle míru. Města a obce na území slavkovského bojiště si letos připomenou 213. výročí události spojené s bitvou u Slavkova. Novinkou se letos stane netradiční vítězství Rusů.

Brno – Událost, která před 213 lety změnila nejen život místních obyvatel, ale i mapu Evropy letos připomene více než třicet akcí. Uskuteční se v dotčených městech a obcích na slavkovském bojišti a jeho okolí od 30. listopadu do 2. prosince, sdělili dnes organizátoři na tiskové konferenci. Sérii vojensko-historických akcí zahájí v Brně 24. listopadu průvod Napoleonovo vojáků. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou.

Vrcholem čtyřdenní připomínky bude velkolepá bitevní ukázka pod kopcem Santon u obce Tvarožná za účasti více než tisícovky vojáků v dobových uniformách, šedesáti koní a patnácti děl. Novinkou tohoto roku je, že jednu z fází bitvy vyhrají netradičně Rusové. „Bitva u Slavkova je natolik bohatá na děj, že se vybírá pouze nějaká část bitvy, a tu ztvárníme. Letos se chystáme postavit úvodní část bitvy, kdy ne že spojenecká vojska vyhrají, ale donutí francouzská vojska ustoupit,“ říká Richard Klimovič, který má na starostí ruskou armádu.

V sobotu 1. prosince čeká na návštěvníky Slavkova u Brna unikátní noční bitevní ukázka v zámeckém parku. Program na zámku odkazuje zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku. Centrum města se promění na historický jarmark. O tom, jak prožívali Napoleonovo tažení Evropou obyčejní vojáci, vypráví návštěvníkům příběh rakouského dělostřelce z Jižní Moravy, Jana Nepomuka Prokeše. „V pátek 30. listopadu jeho osud představí první díly nově natáčeného seriálu Moravské Elegie. Následně tak bude možné sledovat bitevní ukázku v zámeckém parku jeho optikou,“ říká starosta Slavkova Michal Boudný.

V Křenovicích se uskuteční tradiční vojensko-historický program, který nabízí ukázky z polní nemocnice a jezdeckých jednotek. Na Žuráni se vpodvečer rozhoří Jiříkovické ohně. Připomínka bitvy u Sokolnice se odehraje v neděli 2. prosince v místním zámeckém parku.

Napoleonovský víkend končí pietním aktem u Mohyly míru na Prateckém návrší, kde návštěvníci uctí památku padlých vojáků, kterých podle odhadů na bitevním poli i v provizorních lazaretech zemřelo přes třicet tisíc. „Touto rekonstrukcí střetu nechceme oslavit Napoleonovo vítězství, ale připomenout bitvu a události kolem ní, které připravily o život tisíce lidí,“ říká mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Mariya Ostrenko

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 24.11.2018 20:33 | karma článku: 12.75 | přečteno: 421x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Dívenka s copy kopne borovičku aneb mistrovství ČR ve slam poetry

třinácti finalistů zvítězil Ondřej Hrabal. Jako mistr ČR ve slam poetry, tedy časově omezené autorské poezii bez rekvizit, pojede reprezentovat na mistrovství Evropy a světa. Kromě reprezentace vyhrál i třicet tisíc korun.

5.12.2018 v 16:21 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 171 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Byl jsem součástí vládních čistek, vrátit se nemohu, říká turecký politolog Gökhan Bacik

Profesor Gökhan Bacik uprchl s rodinou ze své vlasti poté, co v roce 2016 začaly v Turecku politické čistky. Hrozilo mu totiž vězení. Současná politická reprezentace ho obviňuje z účasti na spiknutí a terorismu.

2.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 161 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 143 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Jan Tomášek

Krátce o brněnských turbínách

Když je zmíněna výroba turbín v Brně – někomu trochu znalému se pravděpodobně vybaví První brněnská strojírna. Tato továrna vzešla původně z přádelny ve Šlapanicích, později se strojírenská výroba přesunula na Olomouckou do Brna.

19.1.2019 v 18:36 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 398 | Diskuse

Oldřich Mladý

Tři cabani ve štatlu!

Už dlouho si Brno a Praha měří cabany a kozy v různých disciplínách. Jednou z nich je i zkrášlování města. Pražáci mají hlubokou Blanku a Brňáci ... velkého Cabana! A dnes byl konečně odhalen jeho původ a smysl!

31.12.2018 v 8:30 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Jiří Rýsler

Obyčejný den s neobyčejnými lidmi

První myšlenkou bylo, nafotit obyčejný den hasičů, bez zbytečných řádků a slov. Ale potom, co jsem mohl poznat tuhle partu lidí, si myslím, že si zaslouží i krátký komentář z mé strany. V tomto článku najdete i fotky.

29.12.2018 v 17:10 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 1153 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Opravu secesnej Arnoldovej vily bude projektovať Atelier99

Projekt na rekonštrukcie Arnoldovej vily bude spracovávať Atelier 99. Jeho tím teraz jedná o tom ako bude nová vila vyzerať a aké bude jej využitie. Múzeum mesta Brna zas usiluje o vypracovanie žiadosti o dotáciu z Nórskych fondov

30.11.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 143 | Diskuse
Počet článků 2691 Celková karma 7.53 Průměrná čtenost 1120

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz