Komentář: Za sucho si můžeme sami, aneb když je člověk špatný hospodář

20. 05. 2019 11:12:32
Jaro ještě ani pořádně nezačalo a Česko už sužuje sucho, chytají se zemědělci za hlavy. Ačkoliv byly poslední týdny zdánlivě deštivé, přírodě to neuleví tak, jak bychom očekávali.

Nejvíce skloňované slovo za poslední měsíce – sucho – nedá spát českým zemědělcům. Taky je proč se obávat. Že je to problém opravdu závažný, pocítí již brzy většina nejen české společnosti. A přitom spousta lidí žije v domnění, že letošní výrazně deštivé jaro vrátí kýženou vláhu zpět do české krajiny. Jenže půda dnes už téměř přišla o schopnost zadržovat vodu, která po vrchní udusané vrstvě steče rychle do řek. Ani ve vybetonovaných městech si vodu pořádně neužijeme, třebaže by výrazně pomohlo využít potenciál budov a vytvořit na nich tzv. zelené střechy. Zeleň a obzvlášť pak parky by neměly chybět ani v ulicích, kde kromě zadržení vody poskytnou stín v parných letních dnech. Ministerstvo životního prostředí letos opět vyrukovalo s dotačním programem Dešťovka a napomohlo tak zvýšit povědomí o nastávající krizi. I to je však stále minimum, co můžeme pro sebe i pro přírodu udělat. Nezbývá než se už konečně naučit hospodařit s vodou, a to nejlépe po vzoru přírody.

Utnout tipec velkým zemědělcům

Radikální změnu vyžaduje také nakládání s půdou. Princip je to víceméně prostý, všeho moc škodí. A když se krajina přetransformuje v masivní lány s monokulturami, aniž by se střídaly s přírodě blízkým prostředím a remízky, ztratí na odolnosti vůči okolním vlivům. Taková půda je dnes už takřka mrtvá. Půdě nesvědčí ani současné zemědělské postupy a nadměrné využívání herbicidů namísto tradiční orby. K většině ze zmíněných zásahů, jejichž dopady nyní pociťujeme, samozřejmě došlo už za komunismu. Proč v daném trendu však nadále setrvávat? Uvážíme-li, s jakým zápalem se u nás dnes pěstuje řepka, která je náročná na chemické postřiky, čímž znehodnocuje půdu, je zřejmé, že jsme si moc nepřilepšili. Babiš tak dělá vše pro to, aby v Česku nebylo zavedeno zastropování evropských zemědělských dotací, jež se orientuje na podporu malozemědělců v neprospěch magnátů, jako je právě náš premiér. Jakmile zemědělský podnik roste, jde příroda stranou.

Za návrat mokřadů do české krajiny

V boji proti suchu výrazně pomůže i omezení meliorace (soubor opatření pro odvod vody z krajiny, pozn. red.), obnova mokřadů a dalších pramenišť, nikoli výstavba dalších přehrad a rybníků, které pouze kumulují vodu na jednom místě. Pomoci by také mělo vrátit se k přirozené skladbě lesů, jehličnany totiž nedokáží zadržet vodu tak dobře jako listnaté stromy. Nabízí se také řada opatření, jak může i jedinec přispět ke zlepšení současné situace. Například anglický trávník dnes již není symbolem krásné zahrady, jako spíš chimérou, co napomáhá vysychání půdy. Podobně je tomu i v případě splachování – nač plýtvat pitnou vodou, když můžeme zpětně využít šedou vodu. O tentýž cíl usiluje i nově vzniklá iniciativa s názvem Kbelík vody. Ta se snaží už jednou použitou vodu zavlažovat vyprahlé okolí.

Čas vyhlásit klimatickou nouzi?

Řešit jen důsledky našich činů, a sucho je jedním z důsledků klimatické změny, je sice krásné, avšak krátkozraké. Stojíme dnes na pomezí cest a to, jakým směrem se vydáme, neodvratně ovlivní budoucí vývoj. Přesto Česká republika dosud nevyhlásila stav klimatické nouze, která by slovy premiéra ohrozila průmysl. Za pozitivní krok nelze označit ani podpis Pařížské klimatické dohody fungující pouze na bázi liknavých doporučení. K čemu nám ale bude hospodářský růst, když nám hrozí řada přírodních katastrof spolu se vznikem různých sociálních konfliktů? Budoucnost nás možná naučí vážit si vody.

Autor: Karolína Tomečková

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 20.5.2019 11:12 | karma článku: 14.89 | přečteno: 559x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Ve svých videích se snažím kombinovat seriózní témata se sarkasmem, říká youtuber Lukefry

Youtuber Lukefry ve svých televizních rozborech několikrát naštval fanoušky Jaromíra Soukupa, přesto by se ve své kariéře chtěl dále věnovat především vážnějším tématům. Youtube podle něj za pár let bude klasické seriózní médium,

18.5.2019 v 13:05 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 80 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nízkonákladové lety budou čím dál tím častější, myslí si lovec letenek Kryštof Hájek

Létání, hory, moře a exotické země. Co si většina lidí spojuje s volnem a dovolenou je pro Kryštofa Hájka náplní jeho práce. Poslední tři roky se živí vyhledáváním akčních letenek, díky nimž už zvládl navštívit přes šedesát zemí.

14.5.2019 v 18:13 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 461 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Při stopování mi na den stačilo osmdesát korun, říká Šimon Doseděl

Možností, jak dnes cestovat, je nespočet. Málokdo je ovšem všechny využívá. Šimon Doseděl se o to snaží. Na gymnáziu vyjížděl do zahraničí přes projekt Erasmus plus a o letních prázdninách zas z Benátek stopoval až do Albánie.

9.5.2019 v 7:52 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 136 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Bezmocné psy upekla zaživa! Nedělejte stejnou PRASÁRNU

Příšerné utrpení. Nezodpovědné. Nelidské. To jsou nejslušnější slova, která se šíří napříč sociálními sítěmi na adresu „chovatelky“, která nechala své dva labradory zavřené v autě na parkovišti.

26.6.2019 v 10:33 | Karma článku: 20.30 | Přečteno: 649 | Diskuse

Vladislava Chourová

Zvíře je živý tvor čisté duše ne opelichaný plyšák končící v popelnici.

Zvířátka nebyla stvořena k utrpení, ale pro naši radost a krásnější svět. Myslím tím domácí mazlíčky ať už je to pes, kočička, králíček nebo křeček. Ta ostatní nám byla dána sice k potravě, ale i tak nám nedává nikdo sebemenší

25.6.2019 v 17:30 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jiří Rejmon

Je u nás dostatek stanic měření emisí?

Nekončící změny v měření emisí Jsou změny ku prospěchu motoristům? S čím motoristé mají počítat? Co se chystá?

25.6.2019 v 14:59 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 191 |

Lubomír Sedlák

Cestoval bych raději vlakem než letadlem, když tolik neznečišťuje, ale je mnohem dražší

„Švédi se stydí létat, chtějí chránit globální klima“, hlásá titulek jednoho nedávného článku v Mladé frontě Dnes.

25.6.2019 v 11:43 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 499 | Diskuse

Jarda Ficek

Ekologie nebo gretenismus

Jak doba jde, čas letí, stále důrazněji, příkřeji až ultimátně jsme nabádáni a alarmováni ku snaze o záchranu matky země, klimatu, k ekologickému chování. Študáci v pátek místo školy demonstrují po vzoru novodobé světice Grety ...

24.6.2019 v 6:00 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 2720 Celková karma 8.25 Průměrná čtenost 1114

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz