Čtvrtek 5. prosince 2019, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. prosince 2019 Jitka

Musíte mít dobrou fyzičku, říká muž, který ilegálně pronikl do Černobylu

25. 11. 2019 15:47:22
Ve městě Pripjať kdysi žilo okolo padesáti tisíc obyvatel. Po černobylské havárii v roce 1986 byla oblast evakuována a přístup zapovězen. Maxmiliána Pavlase ale lákala natolik, že se rozhodl na místo katastrofy přesto podívat.

Když Maxmilián Pavlas dokončil vysokou školu ve Skotsku, objevil na internetu stránky zabývající se prozkoumáváním ruin. Tehdy ho napadlo proniknout do ukrajinského města Pripjať, poblíž kterého se odehrála havárie jaderné elektrárny Černobyl. „Nadchla mě představa přespat někde, kde dříve žilo tolik lidí, ale dnes je tam pusto,“ zdůvodňuje Pavlas.

Po roce zkoumání map, čtení internetových fór a hraní počítačových her s černobylskou tematikou přišel čas ke vstupu do oblasti. Ten provedl v noci přeplavením řeky na dětském člunku. „V noci je sice špatně vidět, ale zase vás tak snadno nezpozorují stráže. Fyzicky na tom musíte být dobře, protože utíkat před vojáky a psy není žádná sranda,“ vysvětluje mladý dobrodruh. Samotné stráže jej překvapily svou aktivitou. Pokud někoho dopadnou, je vyhoštěn a musí zaplatit pokutu. Někteří se ale dají uplatit cigaretami a penězi. To Pavlas zatím ale dělat nemusel. I proto je předzíván Prizrak, což v překladu znamená duch, protože ještě nikdy nebyl chycen. Vojáci a policisté nazývají nelegální průzkumníky stalkeři, což vychází z knihy Piknik u cesty napsané sovětskými bratry Strugackými.

„Je potřeba mít k tamnímu prostředí respekt, protože člověk už tam dávno není králem. V noci vaše představivost pracuje na sto procent, takže vidíte i věci, které neexistují,“ popisuje Pavlas. Radiaci měří dozimetrem, ale podle něj nebezpečí ozáření nehrozí, když víte kudy chodit. Obecně je tam radiace sice zvýšená, ale život neohrožující. „Aby nebezpečí hrozilo, musela by být pět set tisíckrát větší,“ tvrdí rodák z Třince. Existují ale místa, kam si netroufá. Například Rudý les, kam po havárii dopadl první mrak spadu (znečišťujících látek, poznámka redaktora). Proto nosí přes ústa roušku i přesto, že oblast byla vyčištěna. Od reaktorů, kde se výbuch odehrál, byl vzdálen pouze sto metrů.

Pro výpravu si bral jen minimum věcí. Nejdůležitější je na takové expedici voda. Denně jí spotřeboval minimálně dva litry. Jídlo by kvůli spadu mělo být balené. „Denně jsem snědl třeba jen pár tyčinek a oříšky. Na jídlo tam není čas ani chuť,“ říká Pavlas. Ilegálně Černobyl navštívil i s dalšími zájemci. I tak se ale v zóně musel starat sám o sebe. Platí tam pravidlo jeden za jednoho a nikdo za nikoho. „Když nás jednou začali nahánět psi, každý se rozutekl jiným směrem. Zapomněli jsme se předem dohodnout, kde se najdeme, takže nám to chvíli trvalo,“ vzpomíná stalker Pavlas. Dorozumívat se museli signály, aby na sebe zbytečně neupozorňovali.

V oblasti žije i několik desítek obyvatel. Protože jde ale o starší generaci, postupně vymírají. Jedna z obyvatelek se do oblasti vrátila rok po havárii, protože neměla kam jít. „Je jí 87 let a pořád je čilá a zdravá,“ popisuje Pavlas. V zóně lze dnes potkat i další návštěvníky, zejména kvůli populárnímu seriálu Černobyl. Ti jsou tam ale legálně v doprovodu průvodců. Mohou proto jen na povolená místa. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky sám vyhlásil, že chce z Černobylu udělat turistickou atrakci. Podle Pavlase ale někteří z návštěvníků krajinu ničí.

Výprava mu podle něj vyšla tak, jak si naplánoval. „Nikdy jsem se necítil víc naživu než tam,“ prohlašuje dobrodruh. I proto začal pořádat do Černobylu výpravy. Jak legální, tak nelegální. Vždy provádí několik nadšenců, kteří mají o podobné dobrodružství zájem. „Lidé mají zájem, ale ne odvahu. Proto jsem začal dělat svobodné výlety, ale legálně,“ vysvětluje Pavlas. Hlavní myšlenkou jeho výletů je prozkoumat černobylskou zónu jako stalker, ale legálně a bez omezení. Dnes má v Ukrajině zástupce, kteří výpravy dělají za něj. Sám se tam jezdí podívat jednou ročně. Celkově byl v černobylské oblasti devětkrát, z toho třikrát nelegálně a šestkrát legálně. „Rád bych se ale podíval i jinam, třeba japonská elektrárna Fukušima by jednou mohla vyjít,“ doufá český stalker.

Maxmilián Pavlas se narodil roku 1993 v Třinci. Na vysoké škole ve Skotsku získal inženýrský titul. V roce 2016 ilegálně pronikl do černobylské oblasti. Dnes tam v rámci svého projektu Prizrak the Stalker pořádá pro zájemce výpravy, na kterých se podle svých vlastních slov snaží Černobyl ukázat takový, jaký je, a ne jak jej prezentují agentury. Celkově Černobyl navštívil devětkrát.

Autor: Jakub Podešva

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 25.11.2019 15:47 | karma článku: 8.94 | přečteno: 469x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Syndrom vyhoření ohrožuje až čtvrtinu středoškolských učitelů na Jižní Moravě

V novém výzkumu upozorňují odborníci z Filozofické fakulty MU na klesající pracovní schopnosti učitelů na jihomoravských středních školách. Syndrom vyhoření hrozí zejména služebně starším učitelům.

27.11.2019 v 10:39 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 221 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Modelka Trnovcová: 90-60-90 je mýtus

O kariéře modelky sní mnoho dívek. Zuzaně Trnovcové se tento sen splnil ve dvanácti letech. Od té doby poznala, že svět modelingu není jen o slávě, ale ani není tak zkažený, jak se povídá. Zkušenost s modelingem ji prý zocelila.

12.11.2019 v 12:29 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 368 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Veřejnost může po téměř dvaceti letech na výstavě spatřit akademické „korunovační klenoty", insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky událostí listopadu 1989.

9.11.2019 v 12:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Aleš Gill

Evo je lid! Evo je budoucnost! Bolívie řekla: Ne

Pokud jste za posledních pár měsíců alespoň několikrát viděli zprávy nebo četli noviny, asi jste zaznamenali, že se v Bolívii něco děje. Byli jsme, alespoň na krátkou chvilku, u toho.

5.12.2019 v 8:02 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 268 | Diskuse

Alena Damijo

Jak chutná velšská čokoláda?

Sociální média se chovají jako Velký bratr, tudíž si s vlezlostí sobě vlastní všimla, že čas od času vyhledám nějaký vlakový spoj, a začala mi proto nabízet reklamy na železniční destinace. Nerada přiznávám, že se v tomto případě

3.12.2019 v 10:45 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jaroslav Holý

Jak se nebát zpoždění letadla - část první

Článek se snaží odlehčenou formou popsat některé situace, které se vám mohou přihodit při přestupu z jednoho letadla na druhé. Není určen pro dobrodruhy, ale pro ty, kterým jakákoli komplikace při přestupu působí těžké trauma.

2.12.2019 v 22:32 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 251 | Diskuse

Petr Havránek

Nepál-výstup na Mera Peak 6.476 m. Díl druhý.

Po první třetině naší cesty, opouštíme odlehlá místa jižně od Lukly a před námi se otvírají pohledy na zasněžené vrcholky hor, mezi kterými je i Mera Peak. Bude nám přát štěstí?

2.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 210 | Diskuse

Vendula Ševčíková

Týden ze života letušky

Nejkrásnější povolání, samé cestování, poznávání nových zemí, kultur, zábava, obnáší to jen naservírovat pár drinků v letadle, říká se. O Jet lagu, vstávání ve 3 ráno, stresu a non stop únavě se už tak nemluví.

1.12.2019 v 19:06 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 984 | Diskuse
Počet článků 2727 Celková karma 7.32 Průměrná čtenost 1115

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Najdete na iDNES.cz