Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Recenze: Gentlemany zachraňují Hugh Grant a Colin Farrell. O sprosťárny není nouze

12. 03. 2020 16:28:41
„Pokud chceš být králem džungle, nestačí se jenom chovat jako král. Musíš být král.“ Matthew McConaughey se snaží prodat těžce vydělávající byznys s marihuanou, což není snadné. Film Gentlemani ukazuje realitu obchodu s drogami.

Hodnocení: 85 %

Režisér Guy Ritchie si ani v akčním snímku Gentlemani neodpustil projevit svoji zálibu v britském přízvuku a podprahově skrytém humoru. Po snímcích jako je Podfu(c)k nebo Sherlock Holmes nabízí divákům směsici akce, krvavé řežby a trochy slitování na konci, která ale tvrdým chlapům v kině nedovolí ani špetku soucitu.

Matthew McConaughey v roli obchodníka s marihuanou ukazuje, s jakou parádní nonšalancí dokáže drogový boss vybruslit ze spletité situace, která může na poli tohoto byznysu nastat. Ovšem není krále bez královny, a tak jedinou pořádnou slabinou obávaného krále je jeho manželka, krásná majitelka autoopravny. Podle principu Čechovovy zbraně se z dříve zmíněné pušky musí jednoznačně v další kapitole vystřelit. A manželka drogového magnáta střílet umí.

Film samotný solidně uvádí jeho soundtrack Cumberland Gap v podání Davida Rawlinsge. Ten dává sám o sobě tušit, že přichází skoro dvě hodiny ničím nerušené mafiánské zápletky, která vás na konci alespoň na několik minut donutí zůstat sedět v křesle a vstřebávat. Další ukázkou slibného začátku je Hugh Grant. Je celkem jedno, koho hraje, protože je to Hugh Grant, ale v tomhle případě je jeho ztvárnění britského novináře naprosto špičkové. Přízvuk, vtipy a pocit, že je pánem tvorstva a zároveň slizkým červem, donutí diváka se minimálně pousmát nad jeho uměleckým výkonem. Grant nešetří ani poněkud obscénními homosexuálními narážkami, které mu ale s tím, že je cílí na všemocného asistenta Charlieho Hunnama, divák jistě s radostí odpustí. Se sprostými slovy se scenáristi vyřádili, což může diváka v prvních dvaceti minutách více či méně obtěžovat, ale když si zvyknete na domněnku, že jste součástí procesu pašování marihuany, už vám to ani nepřijde.

V dnešní hyperkorektní době nesmí chybět narážky na Rusy, Asiaty, gaye, lesby, Afroameričany, mužně vyhlížející dceru, která propadla drogám, ani gang pouličních teenagerů. Filmu se daří držet všechno přibližně stupeň pod úrovní světové katastrofy. Ačkoliv toto široké spektrum dává tušit, že se ve filmu objevuje opravdu velké množství postav, přičemž každá má svoje poslání, divákovi nečiní větší problémy se v jednotlivých jménech orientovat. Taky vyprávění z pohledu novináře Fletchera uceluje celkovou rámcovou strukturu snímku.

I když by se dalo polemizovat o celkové funkčnosti a důležitosti postav Eddieho Marsana a Jeremyho Stronga, protože někdy být šéfredaktorem nebo pochybným kupcem nestačí, tuhle opoziční část drogového impéria spolehlivě zachraňuje Colin Farrell. Vytahané tepláky, mikina z devadesátek a umění pouličního boje ho vynáší do téměř jiné dimenze, což zvládá jak jinak než bravurně. Navíc svými hláškami, které háže jednu za druhou, vyvažuje jinak občas upjatou atmosféru filmu.

Celkově se jedná o snímek, který pravděpodobně diváka nezklame, což je v dnešní nabídce kinematografického průmyslu spíše zázrak. Pokud ale očekává konečný zvrat v podobě zlých dvojčat, bolestně otevřeného konce a spletitého příběhu, za který by se nestyděl ani režisér Prokletého ostrova, bude asi zklamaný. Osud jedné z postavy zůstává úsměvně nezpečetěný a jak to bylo dál, když zazvonil zvonec a půlka drogových bossů vymřela, to už se na plátně neobjeví. Kýžený wow efekt se na konci filmu nedostaví, i přesto jsou však Gentlemani filmem, který diváky vtáhne do života drogových obchodníků a nepustí je z něj minimálně až do závěrečných titulků.

Anita Hofmannová

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 12.3.2020 16:28 | karma článku: 7.42 | přečteno: 285x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Průvodci přiblížili lidem své povolání

Jak vypadá práce průvodce se každoročně snaží ukázat Mezinárodní den průvodců, který připadá na 21. únor. Při této příležitosti se konaly speciální prohlídky, letos rekordně v 15 českých městech. Jedním z nich bylo i Brno.

9.3.2020 v 16:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Jak Slováci v Česku volili tento rok?

V obci Kúty sa 29. februára zúčastnilo volieb veľké množstvo Slovákov žijúcich v Česku. Aké možnosti hlasovania mali k dispozícii títo ľudia a čo stojí za veĺkou volebnou účasťou?

8.3.2020 v 18:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 186 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Archeologové objevili sedm hrobů z období Velké Moravy

Sedm bohatě vybavených hrobů z období Velké Moravy objevil archeologický tým pod vedením Luďka Galušky ve Starém Městě. To bývá pokládáno za centrum Velkomoravské říše, ne všichni odbornící se na tomto ale shodnou.

5.3.2020 v 21:41 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 333 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Hlas svědomí z Číny: Zrušte komunistickou stranu

„Žádám zrušení Komunistické strany Číny,“ říká jeden z obyvatel Číny, jehož odvaha překonává strach ze ztráty života. Svým vlastním jménem a odhalenou tváří veřejně vyzývá k ukončení vlády čínského komunistického režimu.

1.4.2020 v 6:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 |

Zdeněk Sotolář

Šíření poplašných zpráv jako povolání

Tak nějak se chová naše publicistika. Třeba Kateřina Perknerová v rozhovoru s náměstkem šéfinspektora Andrysem.

31.3.2020 v 13:29 | Karma článku: 32.49 | Přečteno: 847 | Diskuse

Richard Mandelík

Otevřený dopis o hudbě

Všem managementům českých hudebních těles a festivalů a hudebníkům a dalším lidem kol hudby, které znám.

31.3.2020 v 7:00 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 159 | Diskuse

Karel Sýkora

Vincent van Gogh — O srdci člověka

Vincent Willem van Gogh byl nizozemský malíř a kreslíř. Jedná se o jednu z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie.

30.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 |

Karel Sýkora

Pavel Hošek — A bohové se vracejí

Prof. Pavel Hošek, Th.D. je český teolog, religionista a pedagog. Zabývá se vztahem teologie a religionistiky a mezináboženským dialogem. Působí jako vedoucí katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě UK.

30.3.2020 v 5:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |
Počet článků 2731 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1117

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...