Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Mým jediným cílem je olympiáda, říká moderní pětibojař Marek Grycz

6. 04. 2020 20:54:15
Několikanásobný juniorský mistr České republiky, juniorský mistr Evropy i vicemistr světa. Všechny tyto tituly dokázal ve své dosavadní kariéře posbírat teprve dvaadvacetiletý pětibojař Marek Grycz.

Brno/Bystřice – Moderní pětibojař Marek Grycz patří v současnosti ve své disciplíně mezi absolutní světovou špičku. Na vrcholných soutěžích sklízí mnohé úspěchy, za vším však podle něj stojí tvrdá práce. „Celé to sportování se postupně změnilo z koníčka na sport na profesionální úrovni,“ říká. Jeho největším cílem je v současné době účast na olympiádě v Tokiu.

Byl moderní pětiboj odjakživa vaší vytouženou disciplínou?

S pětibojem jsem začal ve svých šesti letech společně s nástupem do první třídy. Nestává se často, že si v takovém věku může dítě samo vybrat, jakých kroužků se bude účastnit, a tak pro mě tuto disciplínu vybrali rodiče. Viděli, že jsem pohybově nadaný, hledali tedy nějaký sport. Zároveň se chtěli vyhnout těm tradičním, jako je hokej a fotbal, a proto vybrali pětiboj.

Hraje ve vaší kariéře rodina velkou roli?

Určitě, dokonce obrovskou. Bez jejich podpory bych se nikdy nedostal tam, kde jsem. Nejde jen o zázemí, které mi rodiče poskytovali a stále poskytují, ale i o psychickou podporu, jsou totiž mými velkými fanoušky. Samozřejmě i ve sportovním životě se ne vždy všechno daří podle představ, v takových chvílích je pak podpora rodiny a blízkých klíčová.

Chtěl jste vždy sportovat na profesionální úrovni, nebo tato myšlenka vznikla teprve postupem času?

Prvních pár let to pro mě byl jen koníček, nebo spíše náplň volného času po škole. Větší ambice jsem začal pociťovat teprve na konci základní školy. Do té doby jsem sice několikrát vyhrál mistrovství České republiky, ale právě v patnácti letech jsem měl poprvé možnost soupeřit s jinými závodníky také na mezinárodní scéně. Zlomový moment přišel v roce 2013, kdy se mi podařilo získat stříbro na mistrovství Evropy v kategorii do sedmnácti let. Tam jsem si poprvé uvědomil, že mám na to, abych se sportem živil.

Jak zpravidla vypadá vaše příprava v průběhu sezóny?

Každý den mívám odpolední trénink, který trvá tři až čtyři hodiny, k tomu třikrát týdně trénuji i dopoledne. Dvě hodiny týdně trávím s fyzioterapeutkou, hodinu se sportovním psychologem. Úplně volnou mívám jen neděli. Zhruba takto vypadá můj standardní plán v případě, že zrovna nejsem někde na soustředění, nebo nezávodím.

Kdo vás udržuje v perfektní kondici po celou sezónu?

Mým osobním trenérem je Ivo Konvička, ten mi sestavuje jak krátkodobý, tak dlouhodobý tréninkový plán. Plánuje také, kterých závodů se zúčastním, jednoduše téměř všechno, co se celé sezóny týče. Kromě něj se o mě stará trenérka jízdy na koni, psycholog a fyzioterapeutka. Ti mě mají na starost vždy, když jsem doma a trénuji u nás v Bystřici. Pokud jde o reprezentační akce, jako jsou závody nebo soustředění, spolupracuji s šéftrenérem reprezentace, několika fyzioterapeuty, specialisty na šerm, trenérem pro jízdu na koni a několika trenéry pro celý pětiboj. Na závody s námi také jezdí náš fotograf. Pokud se tedy účastníme nějaké větší soutěže, není výjimkou, že je členů realizačního týmu i třikrát více než závodníků.

Můžete popsat průběh některého ze závodů?

Ve startovním poli bývá většinou okolo sta závodníků. Ti jsou rozděleni do tří skupin. Jeden den je pak věnován semifinále, které je v podstatě kompletní pětiboj, ale bez jízdy na koni. Do finále, které se vždy koná dva dny po semifinále, postupuje šestatřicet nejlepších závodníků. Finálový závod začíná vždy plaváním, a to dvěma sty metry volným způsobem. Druhou disciplínou je šerm, každý s každým na jeden zásah. Závod pokračuje jízdou na koni, každý závodník si vylosuje koně, následně má dvacet minut na seznámení se s ním a opracování, poté se jede parkur. Poslední disciplína je kombinovaná, a to běh a střelba. Závodníci musí zvládnout čtyři osmisetmetrové okruhy, kde je mezi každým potřeba sestřelit pět terčů.

Jaká je na vrcholných soutěžích atmosféra?

Určitá rivalita tam samozřejmě panuje, přece jen jde o hodně. Všichni tvrdě makají a každý chce vyhrát. Je to ale vcelku individuální, někteří mají přátele i v zahraničních týmech, někteří ne. Podle mě je to stejné jako v každém jiném sportu, jde hlavně o to, jak si kdo s kým rozumí.

Co považujete za váš největší dosavadní úspěch?

Je jich hned několik. V juniorské kategorii se mi podařilo vyhrát mistrovství Evropy a získat stříbro z mistrovství světa. Kromě toho jsme si z mistrovství světa odnesli také zlato ze štafety. V seniorské kategorii jsem se loni v závodě světového poháru umístil na 9. místě, na mistrovství světa se mi pak povedlo obsadit 14. místo.

Kvůli současné pandemii koronaviru odložil Mezinárodní olympijský výbor olympiádu v Tokiu na příští rok. Do jaké míry vás toto rozhodnutí ovlivnilo?

Zrušená je v podstatě celá sezóna, myslím, že už ani nebudou žádné závody. Všechna sportoviště jsou samozřejmě znepřístupněná, jedinou možností, jak teď mohu trénovat, je běhání nebo domácí cvičení. To má ale s plnohodnotným tréninkem pramálo společného. Proto mám teď spíše jen udržovací režim, abych, až to bude možné, mohl rovnou naskočit do kompletní přípravy. Rád bych ale zmínil, že sport je pro mě v této situaci opravdu nedůležitý. Lidé umírají, to je tragédie. Ne to, že je odložená olympiáda.

Jaké jsou do budoucna vaše největší cíle?

Mým jediným cílem je účast a co nejlepší výsledek na olympijských hrách v Tokiu. O nic jiného mi nejde.

Terezie Sekáčová

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 6.4.2020 20:54 | karma článku: 4.06 | přečteno: 87x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Mrtvá těla mají specifický odér, na který je potřeba si zvyknout, říká patoložka

Povolání patologa už od nepaměti provází představa hororové postavy s gumovými rukavicemi naklánějící se nad mrtvolou. Proč je pro nás patologie tolik důležitá a co všechno se z pitev zjišťuje popsala patoložka Michaela Bártů.

19.5.2020 v 15:24 | Karma článku: 38.79 | Přečteno: 7197 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Poruchy příjmu potravy ohrožují životy žen, každým rokem přibývá více nemocných

Snižování porcí jídel, skrývání se do volného oblečení a vyhýbání se jídlu či vědomé hladovění. To jsou příznaky mentální anorexie, jedné z nejčastějších poruch příjmu potravy. Ohroženými jsou především dívky od nejútlejšího věku.

19.5.2020 v 11:38 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 210 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Pastoral Brothers: Pro okolí jsme byli bizár, křesťanství představujeme s humorem

Desatero přikázání, hřích anebo alkohol. Tato témata ve videích rozebírají evangeličtí faráři a youtubeři Pastoral Brothers. Na YouTube mají společný kanál, kde se snaží představit křesťanství formou, které porozumí i mladší lidé.

17.5.2020 v 20:26 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 304 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Agresivita je téměř na denním pořádku, říká záchranářka

Být neustále ve střehu, mít silné nervy a umět se rychle rozhodovat. Takové by měly být základní charakterové vlastnosti zdravotního záchranáře, tvrdí lékařka a záchranářka Helena Franková, která zachraňuje životy v Brně a okolí.

17.5.2020 v 18:09 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 491 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Brutální reakce

Je to Arab s fotbalovým talentem, ale narodil se v roce 1993 v Izraeli. Jmenuje se Abdallah Jaber a v pondělí 25. května podepsal smlouvu s izraelským prvoligovým celkem Hapoel Hadera. Zařazen je na pozici levého obránce.

26.5.2020 v 10:20 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 496 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 4.12 | Přečteno: 129 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 518 | Diskuse

Josef Nožička

Smutné vzpomínky na bojkot olympiády v Los Angeles

Když je sport zneužit k politickým šarvátkám, je to vždy špatně. A pokud kvůli nim někteří sportovci například přijdou o možnost startu na olympijských hrách, je to špatně obzvlášť.

14.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 567 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Dohrát, či nedohrát? A Tvrdíkova předehra

Fotbal v době korony dostal řádně na zadek. Ve Franci ligu odpískali, jinde v Evropě ještě váhají. Naproti tomu Německo to znovu rozjede příští týden a v naší malé české kotlince se to chystáme rozseknout v úterý.Tedy doufejme.

11.5.2020 v 9:25 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse
Počet článků 2748 Celková karma 11.40 Průměrná čtenost 1116

Stisk je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk je na www.munimedia.cz/kurz/stisk/.
Profilová fotografie: Miroslav Šipula, FSS MU Brno
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...