Účastníci si během dne vyzkouší řadu každodenních činností, se kterými se musí zrakově postižení vyrovnat. Počínaje chůzí po městě a orientací v prostoru, přes přípravu jídla, až po přišití knoflíku nebo práci na počítači.
TyfloCentrum pořádá tyto a podobné akce již třetím rokem. „Zájem je především ze strany studentů. Byli bychom rádi, kdyby tuto možnost využívali i zaměstnanci úřadů, kteří často nevědí, jak se zrakově postiženými jednat,“ uvedla Pláteníková.
„Lidé nejsou informovaní a nevědí, jakou námahu nám dá třeba
namazat chleba. Zúčastnit této akce by se měly zejména sociální pracovnice,
které si často neuvědomují naše potřeby. Dají mi podepsat papír, ale nenapadne
je přiložit mi ruku s perem na správné místo. Nevědí, jak s námi komunikovat,“
potvrdila slova Páleníkové Zuzana Pólová.
TyfloCentrum vzniklo před devíti lety a má pobočky ve všech krajských městech. Poskytuje sociální služby a poradenství zrakově postiženým občanům, kterých je v České republice okolo dvou procent. Organizuje pro své klienty volnočasové a vzdělávací aktivity. Jeho náplní je i veřejná osvěta. Služby brněnského pobočky využívá řádově stovka lidí.
Uvedený páteční zážitkový seminář začíná v jedenáct hodin dopoledne a končí přibližně v šest hodin večer. Zájemci, kteří se nestihli včas přihlásit, se mohou nahlásit na další seminář, který je plánován na sobotu 25. dubna.