Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Státní dotace vystačí na pár týdnů. Na české ZOO se skládají lidé

9. 04. 2021 10:27:07
Vláda schválila rekordní navýšení ročního příspěvku na krmivo pro zoologické zahrady. Mnohem více přispívá zoologickým zahradám veřejnost, některé ZOO se solidaritu snaží oplácet zábavnými programy.

Dvůr Králové - V pondělí to už bude půl roku ode dne, kdy vláda po letní pauze vyhlásila nouzový stav. V souvislosti s ním jsou zavřené nejen školy a restaurace, ale i oblíbená výletní místa jako zámky a zoologické zahrady. A právě tyto atrakce se kvůli velkým ztrátám ze vstupného dostávají do velké krize. Spoléhají na alespoň částečná uvolnění přes letní sezónu, ta však stále nejsou jistá.

Ministerstvo životního prostředí 24. března oznámilo navýšení letošního příspěvku na krmivo pro zvířata v ZOO na rekordních 80 milionů. Podle mluvčího ZOO Dvůr Králové Michala Šťastného je však tento příspěvek v poměru ke ztrátám ze vstupného téměř bezvýznamný. „Přesnou částku, která naší ZOO po schválení připadne, ještě neznáme. Je ovšem zřejmé, že se bude pohybovat nejvýše kolem dvou až čtyř milionů korun. Taková částka neznamená reálnou pomoc na období delší než několik týdnů,“ uvedl pro Stisk Šťastný.

Šťastný zároveň dementoval informaci, která před týdnem kolovala v médiích, podle které bude ZOO Dvůr Králové v nejhorší situaci muset utrácet zvířata. Podle Šťastného toto nikdy nepatřilo mezi nouzová řešení. Pokud by současná situace trvala i přes hlavní letní sezónu, nejradikálnějšími řešeními by bylo snížení platů zaměstnanců a redukce počtu zvířat jejich převozem do zahraničí.

Několikanásobně vyšší než státní dotace jsou mnohdy dary ze strany veřejnosti. Ve Dvoře Králové se ZOO podařilo vybrat přes třicet milionů korun. Podle ředitele ZOO Dvůr Králové Přemysla Rabase se setkávají i se seniory, kteří safari parku darovali celé prosincové rouškovné, a jedna dárkyně dokonce zoologické zahradě odkázala rodinný dům v hodnotě čtyř a půl milionu korun. „Podpora lidí je až dojemná a já bych všem rád touto cestou vyjádřil velký dík. Bez pomoci veřejnosti bychom neměli šanci současnou situaci zvládnout,“ dodal Rabas.

Nedá se ale předpovídat, jak dlouho bude podpora veřejnosti dostatečná k udržování zoologických zahrad. Ředitelé ZOO proto stále jednají s představiteli vlády o navýšení finanční podpory. „I nadále budeme usilovat o zařazení zoologických zahrad do kompenzačních programů, například Covid 2021,“ uvedl ředitel zlínské ZOO Roman Horský.

Některé zoologické zahrady se snaží lidem dary zábavným způsobem oplácet. ZOO Dvůr Králové například spustila program „Pozvi zvíře na oběd!“, díky kterému mají zájemci možnost nakoupit svému oblíbenému zvířeti denní dávku krmiva. Na oplátku dostane dárce certifikát o daru, který má připodobňovat účet za jídlo v restauraci. Ve zlínské zoologické zahradě zase probíhá akce „Mám zvíře na víkend!“, ve které přispěvatel obdrží poukaz a vtipný návod k použití.

(Autor: Martin Patkoš)

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 9.4.2021 10:27 | karma článku: 12.27 | přečteno: 149x

Další články blogera

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Další články z rubriky Hradec Králové

Denis Doksanský

Finišují práce na letošní největší školské investici v Hradci Králové

Největší investice do školství v Hradci Králové je letos ze soukromých zdrojů. Vznikne zde tak jedna z nejmodernějších školních budov v zemi, přičemž městký rozpočet nestojí ani korunu.

8.8.2021 v 7:56 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 327 | Diskuse

František Řehounek

Těšíte se na podzimní parlamentní volby?

Doufáte, že se Česká republika pak promění v kvetoucí zahradu, s morálně čistými politiky, kteří budou pracovat v její prospěch a pro které už nebude účast ve vládě soukromým důchodovým fondem?

23.2.2021 v 15:12 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 582 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zase dehonostující reality show, Aneb o milionářích

Naivně jsem se těšila, že si nějaký úspěšný milionář nebo miliardář chce udělat schůdky do nebe, že pochopí, že si ty nahromaděné peníze do hrobu nevezme, že bude velkorysý. Hádala jsem, kolik peněz rozdá, ale někde jsem doufala,

1.12.2020 v 9:18 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 1449 | Diskuse
Počet článků 2823 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...